Ovogodišnja proslava Nacionalnog dana Kine i ujedno vrhunac obilježavanja 25. godišnjice uspostave diplomatskih odnosa Kine i Hrvatske 29. rujna u rimskom amfiteatru u Puli mogla bi biti četvrta najgrandioznija svečanost u svijetu, najavio je u ponedjeljak kineski veleposlanik u Zagrebu Hu Zhaoming, očekujući da bi to mogao biti poticaj jačanju gospodarskih odnosa dviju zemalja.
“Kinesko veleposlanstvo, grad Pula i Istarska županija zajedno će 29. rujna u pulskom amfiteatru prirediti veliku proslavu. Dva su razloga: 25. godišnjica uspostave diplomatskih odnosa Hrvatske i Kine i obilježavanje Nacionalnog dana Kine”, kazao je veleposlanik novinarima.
Prema njegovim riječima, tijekom cijele godine je nizom događanja obilježena 25. godišnjica uspostave diplomatskih odnosa između dviju zemalja, a svečanost u amfiteatru biti će vrhunac obilježavanja te obljetnice. Također je istaknuo da se kineski Nacionalni dan u Hrvatskoj prvi puta obilježava izvan Zagreba.
“Mogla bi to biti četvrta najgrandioznija svečanost u svijetu, nakon proslava u amfiteatru u Rimu, Eiffelovom tornju u Parizu i Empire State Buildingu u New Yorku”, kazao je Hu.
Tema proslave je, nastavio je Hu, “Blistavija budućnost zajedno”.
“Želimo poslati poruku široj javnosti da možemo imati blistaviju budućnost ako udružimo snage”, kazao je Hu koji je također pojasnio da je cilj proslave, između ostaloga, predstaviti Pulu Kinezima koji tradicionalno posjećuju uglavnom Zagreb, Plitvice i Dubrovnik.
“Želimo ohrabriti Kineze da posjećuju i druge dijelove zemlje, uključujući i Istru i uživaju u njezinoj bogatoj kulturi”, dodao je veleposlanik.
Prošle godine je broj kineskih turista u Hrvatskoj premašio 100.000, a Hu očekuje da bi ta brojka za ovu godinu mogla narasti na 150.000 do 200.000 posjetitelja. Za sljedeću sezonu se, prema nedavno potpisanom sporazumu, u hrvatskim turističkim odredištima očekuju zajedničke policijske kinesko-hrvatske ophodnje za pomoć kineskim turistima.
Smatra da Hrvatska i Kina, koje su uspostavile odlične političke odnose, imaju puno prostora za unaprjeđenje gospodarskih odnosa. Podsjetio je da je prošle godine trgovinska razmjena iznosila 1,2 milijarde dolara, što znači da je narasla više od 30 puta u proteklih 25 godina, ali je i dalje mala i uglavnom se radi o hrvatskom uvozu iz Kine.
“Sada je vrijeme da prijeđemo s riječi na djela, da se učini nešto konkretno (…) da budemo pragmatično. Ne smijemo se zaustaviti na razgovorima”, poručio je Hu.
“Nadamo se da ćemo postići napredak u suradnji na području izgradnji luka te na drugim područjima”, kazao je Hu, aludirajući na memorandum o razumijevanju koje su dvije zemlje potpisale prošle godine u Rigi.
Prema njegovim riječima, do kraja godine se u Šangaju očekuje otvaranje ureda Hrvatske gospodarske komore (HGK).
Smatra da Hrvatska može preuzeti vodeću ulogu u regiji na području turizma i malog i srednjeg poduzetništva. Naveo je primjer Češke i njihovu suradnju u okviru platforme Kina +16.
“U posljednje dvije godine broj kineskih investicija u Češku se udeseterostručio, a dvije su zemlje uvele i redovite zračne linije”, kazao je Hu.
Najavljujući proslavu u Puli, pojasnio je da će navečer 29. rujna amfiteatar biti obasjan crvenom bojom, najdražom bojom Kineza i simboličnom bojom Kine koja je ujedno i jedna od dvije boje u hrvatskom grbu. Za visoke državne dužnosnike i strane veleposlanike biti će upriličen doček na “crvenom tepihu”. To neće biti komercijalni događaj jer će ulaz biti besplatan. Za podjelu ulaznica građanima zadužene su gradske vlasti Pule.