Vandalski čin dogodio se u samom središtu Zagreba. Na ulazu u prostorije Hrvatskog katoličkog liječničkog društva osvanule su uvredljive poruke nepoznatih počinitelja. Kako se čini, povod ovom nedjelu bila je tribina održana u utorak 12. ožujka pod nazivom “Suvremeni aspekti braka i roditeljstva”. Tribina je organizirana u suradnji Hrvatskog katoličkog liječničkog društva (HKLD) i Centra za proučavanje odnosa znanosti i religije (CePOZiR) Fakulteta filozofije i religijskih znanosti Sveučilišta u Zagrebu.
Poruke vandala
Argumentirana znanstvena rasprava o braku i roditeljstvu nekome je očito zasmetala.
Dokaz tome su naljepnice s uvredljivim porukama koje su nakon tribine osvanule na prostorijama Hrvatskog katoličkog liječničkog društva. Organizatori su poruke govora mržnje shvatili vrlo ozbiljno te su ih prijavili policiji čije je postupanje u tijeku.
Neke od poruka nepoznatih počinitelja:
“Vaša znanost je prljava”
“Raskinimo brak između medicine i religije”
“Vaša djeca bit će kao mi, vaša djeca sva će biti Queer”
“Liječnici fašisti van iz zdravstva”
“Budućnost bez braka”
“Fu*k brak fu*k without brak”
“Razum ne treba vjeru”
“Niti nećemo vaše raz*ebane obitelji”
> Poruke s Noćnih marševa: Prostačenjem za pobačaj, protiv braka i molitelja
Suvremeni aspekti braka i roditeljstva
Tribinu su u ime organizatora otvorili izv. prof. dr. sc. Rok Čivljak (Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu) i doc. dr. sc. Petar Tomev Mitrikeski (Fakultet filozofije i religijskih znanosti Sveučilišta u Zagrebu). Predsjednik HKLD-a prof. Rok Čivljak istaknuo je važnost braka koji Katekizam Katoličke Crkve (KKC) definira kao „ženidbeni savez među krštenima, kojim muška osoba i ženska osoba međusobno uspostavljaju zajednicu svega života po svojoj naravi usmjerenu k dobru bračnih drugova te k rađanju i odgajanju potomstva“.
Doc. Mitrikeski u uvodnom izlaganju predstavio je rad CePOZiR-a koji okuplja znanstvenike različitih profila koji u otvorenom i znanstveno utemeljenom dijalogu raspravljaju o odnosu znanosti i religije. U ovom događaju taj je model primijenjen na temi braka i roditeljstva zbog čega su kao sudionice bile pozvane pravnice prof. dr. sc. Dubravka Hrabar i prof. dr. sc. Aleksandra Korać Graovac s Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te prof. dr. sc. Dubravka Kocijan Hercigonja, jedna od doajena dječje psihijatrije u Hrvatskoj, ujedno bivša predsjednica Podružnice HKLD-a „Branimir Richter“ u Zagrebu. Tribinu je moderirala izv. prof. dr. sc. Marta Dragičević Prtenjača, također s Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
U zanimljivoj raspravi prikazana je dinamika pojma brak kroz povijest i različita društva, s posebnim osvrtom na statističke podatke iz Hrvatske, Europe i svijeta, piše IKA. Također, govorilo se o medicinski pomognutoj oplodnji, surogat majčinstvu, zakonodavnoj regulativi, školskim kurikulima, zaručničkim tečajevima…
Tekst se nastavlja ispod oglasa