Krasno, najnaseljenije planinsko mjesto u Lici na svojih 900 metara nadmorske visine i jedno je od omiljenih zimskih izletišta na Velebitu, a poznato je i kao Marijansko svetište. Na žalost, i Krasno dijelu dijeli tužnu sudbinu naših sela koja mladi napuštaju, prenosi hrt.
> Demograf Šterc: Hrvati sanjaju takvu uređenost društva, kakvo je švicarsko, u Hrvatskoj
Ovako izgleda udar velebitske bure jači od sto kilometara na sat, tko posjeti Kuću Velebita, mora isprobati buromat. U Kući Velebita uz multimedijsku i trodimenzionalnu sliku može se saznati sve o našoj mitskoj planini.
– Mi smo se začudili kakve sve vrste postoje od endemskih do ne znam kakvih, prva liga jako dobro, rekao je Zoran, Koprivnica.
– Cijela planina Velebit ima više biljnih vrsta nego u Velikoj Britaniji, oko 2 i pol tisuće vrsta, objašnjava Branimir Šajatović, stručni suradnik edukator NP Sj. Velebit.
U prvih sedam dana ove godine u ovoj je edukativnoj kući oboren rekord u broju posjetitelja, a tik do nje jedinstven je šumarski muzej najstarije hrvatske šumarije.
– Ljudi su još sačuvali predmete i alate s kojima se nekad radilo u šumi pa sve do dana današnjeg imamo, opisuje Tomo Devčić, upravitelj šumarije Krasno, HŠ.
Sve više stari, mladi odlaze
Krasno ima živo gospodarstvo. Pilane, ugostitelje, iznajmljivače i poznatu siranu.
– Vidjeli smo da ima sirana, poželio sam kupiti domaći sir, kaže Antonio, Zagreb.
– Da vidimo kuću Velebita, da vidimo Velebit kako izgleda općenito, da uživamo u specijalitetima domaćim, nabraja Goran, Zagreb.
– Ovo bi rekao da je raj na zemlji, nikad mi nije bilo ljepše, bolje, priroda, zdrav zrak, priča Vlado Tomaić, vlasnik sirane Runolist, Krasno.
No, na žalost, i perspektivno Krasno, kaže nam Vlado, sve više stari. Mladi odlaze.
Sedamdesetosmogodišnjoj baki Mariji, kaže, ništa ne nedostaje dok je djeca obilaze.
– Ako nemaš prase onda si u Lici gotov, a da i drva. U Lici se jede samo zelje i meso, i kobasice i to, kaže Marija Devčić, Krasno.
Unatoč starenju sela, prekrasno Krasno zimi je prava meka za ljubitelje ličkog planinskog ugođaja.
Tekst se nastavlja ispod oglasa