Neke stranke su pogrešno istumačile zakon kad su sastavljale izborne liste, te bi trebale biti kažnjene jer nisu ispoštovale odredbu da na svakoj izbornoj listi imaju barem 40 posto žena.
Ministar uprave Arsen Bauk tumači zakon na način da uopće ne bi trebalo plaćati kazne. Tvrdi da je Zakon o ravnopravnosti spolova na snazi već sedam godina.
“Svi mi u Saboru smo tumačili da odredbe o kaznama stupaju na snagu 2017. za lokalne i 2019. godine za parlamentarne izbore. Smatram da je zakon isti kao i za sve prošle izbore kad nitko nije plaćao kazne”, rekao je Bauk.
Inače, SDP je čitavo vrijeme tumačio da ima 40 posto žena na listi – ali imaju ukupno toliko žena, ali u pet izbornih jedinica imaju ih manje od propisanog. Zato bi trebali biti kažnjeni s 250.000 kuna.
HDZ je u sličnoj situaciji, na njihovim listama ima tek 12 posto žena. Ali će morati dati 550.000 kuna.
“Ženske kvote ostaju!”
“Bauk nije promijenio pravila, nego je samo dao svoje tumačenje koje je protivno DIP-ovom tumačenju u kojem se mora platiti kazna i to je potpisao predsjednik Vrhovnog suda, i tumačenju Ustavnog suda. Ženske kvote ostaju! Naravno, Baukovo tumačenje je sukladno stranačkim interesima da SDP ne bi trebao nikakvu prekršajnu kaznu platiti. Sada vi odlučite kome vjerujete”, pojasnio je Krešimir Planinić, predsjednik U ime obitelji – projekt Domovina i prvi na listi u VI. izbornoj jedinici.
“U ime obitelji je zadovoljila u svim izbornim jedinicama ženske kvote, tj. predložila ženske kandidate, te je u svemu zadovoljila i Zakon o ravnopravnosti spolova. U svih 11 izbornih jedinica”, naglasio je.
Podsjetimo, Ustavni sud dan prije raspuštanja Sabora, i netom prije raspisivanje izbora, ukinuo je neke odredbe novog izbornog zakona. Diskvalifikaciju lista koje ne poštuju “žensku kvotu”, ustavni suci smatraju “nesuglasnom s člankom 3. Ustava zbog njezina nerazmjerno ograničavajućeg učinka na slobodu kandidiranja ovlaštenih sudionika u izbornom natjecanju, ali i u odnosu na opći razvitak višestranačkog demokratskog sustava kao najviše vrednote ustavnog poretka Republike Hrvatske”.
Državno izborno povjerenstvo je prije dva tjedna objavilo priopćenje o zastupljenosti žena i muškaraca na kanididacijskim listama u svim izbornim jedinicama u kojem stoji da su “predlagatelji lista dužni poštivati načelo ravnopravnosti spolova i voditi računa o uravnoteženoj zastupljenosti žena i muškaraca na listama. Lista za izbor zastupnika u Hrvatski sabor u skladu je s tim načelima ako je na listi najmanje 40% pripadnika svakog spola”.
Navode da iako je Ustavni sud ukinuo dio članka Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor, kojim je propisano da lista na kojoj nije zastupljeno najmanje 40% pripadnika svakog spola nije pravovaljana, Ustavni sud je u obrazloženju te odluke naglasio da “iz pravnog poretka nije brisan dio članka 35. Zakona o ravnopravnosti spolova kojim je propisano da će se političke stranke i drugi ovlašteni predlagatelji “izbornih listia” kazniti za prekršaj kaznom od 50,000 kuna ako prilikom predlaganja lista kandidata za izbor zastupnika u Hrvatski sabore ne poštuju načelo ravnopravnosti spolova”.
Priopćenje u cijelosti možete pročitati OVDJE.
Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.