Site icon narod.hr

Krizni stožer Ministarstva zdravlja: Zdravstvene mjere prilikom prihvata migranata

Tovarnik, 16.9.2015 - Oko 12,45 sati prvi autobus s izbjeglicama napustio je policijsku postaju Tovarnik i krenuo prema Kutini i Sisku. Fotografija prikazuje izbjeglice kod srpsko-maðarske granice. foto HINA/ TANJUG/ Nemanja JOVANOVIÆ/ iš

Krizni stožer Ministarstva zdravlja donio je u srijedu Postupnik kojim su predviđene mjere zdravstvenog nadzora i zbrinjavanja migranata tijekom boravka u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zdravstvene mjere zajednički će provoditi zavodi za javno zdravstvo županija u kojima će biti smješteni prihvatni centri, kao i zdravstveni timovi za čije su formiranje zaduženi ravnatelji domova zdravlja u tim županijama. Timovi će raditi od 0 do 24 sata, a u svakoj ambulanti smjenjivat će se četiri medicinska tima, doznaje se u Ministarstvu zdravlja.

Zapovjednik Kriznog stožera Ministarstva zdravlja i pomoćnik ministra Marijan Cesarik ističe da će Postupnik olakšati organizaciju zdravstvene službe na terenu, te je uvjeren da će svi uključeni u zdravstveno zbrinjavanje migranata dati svoj doprinos u pomoći ljudima kojima je ona potrebna.

Zdravstveni timovi provodit će trijažu osoba smještenih u prihvatnom centru radi utvrđivanja njihova zdravstvenog statusa kako bi se identificirale akutno bolesne osobe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Voditelj zdravstvenog tima je liječnik opće/obiteljske medicine, odnosno liječnik pedijatar, koji govori engleski ili neki drugi europski jezik. Njima će se upućivati osobe kojima je trijažom potvrđeno bolesno stanje.

Zdravstveni pregledi bit će određeni na temelju kliničke i epidemiološke procjene, a mogu sadržavati anamnezu i fizikalni liječnički pregled na tuberkulozu, pretrage krvi na osnovne pokazatelje infektivne bolesti, anamnezu i pregled stolice, primjerice na trbušni tifus, salmonelu, parazite i druge bolesti.

U okviru pregleda i uzimanja anamneze utvrdit će se i cjepni status svake osobe kroz pregled dokumentacije i kontrole ožiljka od BCG, te utvrditi eventualne kontraindikacije za cijepljenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odrasle osobe koje nemaju dokumentaciju da su uredno cijepljene protiv ospica, difterije, tetanusa i dječje paralize trebaju biti cijepljene protiv ospica monovalentnim cjepivom ili kombiniranim cjepivom protiv ospica, rubeole i zaušnjaka, kombiniranim cjepivom protiv difterije i tetanusa, te trovalentnim inaktiviranim cjepivom protiv dječje paralize.

Voditelj zdravstvenog tima zadužen je za izradu dnevnog izvješća o ukupnom broju migranata u prihvatilištu, broju zdravih i bolesnih, te onih koji su upućeni u zdravstvene ustanove ili hospitalizirani. To se izvješće dnevno dostavlja nadležnom epidemiologu.

Sve akutno oboljele osobe bit će upućene u zdravstvenu ustanovu na liječenje, a za njihov sanitetski prijevoz zadužen je nadležni dom zdravlja ili zavod za hitnu medicinu. Za organizaciju je zadužen ravnatelj doma zdravlja ili ravnatelj županijskog zavoda za hitnu medicinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U pripremi prihvatilišta za migrante bit će provedene dezinfekcija, dezinsekcija i deratizacija i druge potrebne mjere.

Krizni stožer Ministarstva zdravlja Postupnikom je definirao i minimalne uvjete za zadovoljavanje osnovnih potreba u hitnim stanjima, koje se odnose na vodu, sanitarne prostorije i hranu, kako bi se smanjili rizični faktori za prijenos zaraznih bolesti (prenapučenost, nezadovoljavajući higijensko-sanitarni uvjeti, uvjeti koji pogoduju razvoju vektora za prijenos zaraznih bolesti i dr.).

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version