Predsjednički kandidat Milan Kujundžić optužio je u srijedu predsjednika Republike Ivu Josipovića da svojim izjavama Hrvatsku prikazuje kao nepouzdanog partnera investitorima, zbog čega je došlo do podbačaja interesa svjetskih naftnih kompanija na natječaju za istraživanje i eksploataciju nafte i prirodnog plina u Jadranu.
Kujundžić u pismu upućenom medijima upozorava da je Josipović po pitanju eksploatacije nafte u Jadranu iznosio različite stavove. Sredinom godine, navodi Kujundžić pozivajući se na pisanje medija, Josipović je na energetskom forumu u Houstonu pozvao najveće svjetske naftne kompanije da se uključe u istraživanje i eksploataciju nafte i prirodnog plina u Hrvatskoj izjavivši pritom da bi nalazišta u Jadranskom moru mogla “dramatično” pomoći izlasku iz dugogodišnje gospodarske krize.
“Samo koji mjesec kasnije, nakon što je Mirela Holy naznačila da će njena podrška Josipoviću na predstojećim predsjedničkim izborima ovisiti o tome hoće li on podržati naftne bušotine u Jadranu, Josipović zaokreće za 180 stupnjeva, izjašnjavajući se protiv, objašnjavajući ‘da u Jadranu ionako nema nafte’ u količinama koje bi bile isplative”.
Postavlja se pitanje je li Josipović lagao multinacionalim naftnim kompanijama i svjetskoj investicijskoj javnosti da nafte ima – ili danas laže Hrvatima da nafte nema, ističe Kujundžić.
Pita se i može li nakon takve izjave ikome biti čudan podbačaj očekivanog interesa svjetskih naftnih kompanija na natječaju za istraživanje i eksploataciju nafte i prirodnog plina u Jadranu. “Od 40-ak svjetskih energetskih tvrtki koje su prisustvovale otvaranju natječaja, ponude je na ktaju poslalo njih samo šest”, kaže Kujundžić.
Dodaje kako je to samo još jedna u nizu Josipovićevih izjava u kojima svoju zemlju predstavlja kao nepouzdanog partnera, navodeći da je Josipović nedavno “u sličnom tonu dao intervju u Financial Timesu”.
“Možemo li naći još ijedan primjer gdje se predsjednik jedne države, čovjek koji bi trebao biti na čelu njene gospodarske diplomacije, obraća svjetskoj javnosti otvoreno optužujući svoju državu, optužujući Hrvatsku za antipoduzetničku atmosferu i opisujući je kao neozbiljnu državu u kojoj je nepoželjno ulagati”, pita Kujundžić.
Josipovića proziva i zbog toga što, kako navodi, na čitav niz važnih tema nudi odgovor – “Teško pitanje”.
“Teško pitanje za njega je ima li nafte u Jadranu, teško pitanje je proglašenje gospodarskog pojasa, teško pitanje je traženje da se riješe otvorena pitanja sa susjedima, teško pitanje je treba li Dalmatinu dati u koncesiju. Čak i nakon jasne poruke hrvatskog naroda da se o tome treba odlučivati na referendumu, Josipović nas pokušava uvjeriti da taj referendum – preuranjen”, ističe Kujundžić u pismu.