Site icon narod.hr

Listopad topao i suh kao rijetko kad: Od srijede promjenjiviji dani

vrijeme

Foto: Fah

“Listopad je u gorju i nerijetko u nizinama završio uz obilje sunca i iznadprosječnu toplinu, no mjestimice je, kao i prošlih dana, uz maglu bilo zamjetno hladnije. Magla i u utorak u noći i prijepodne, a od sredine dana pretežno sunčano te u većini područja toplo. Potkraj dana porast naoblake sa zapada, zatim u srijedu mjestimice malo kiše u unutrašnjosti i na sjevernom Jadranu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U četvrtak prema kraju dana novo jače naoblačenje koje će, uz jačanje jugozapadnjaka i jugo, donijeti kišu, ponegdje i grmljavinu u petak i subotu, uz pad temperature i buru lokalno i jaku. Na samom kraju tjedna vjerojatno bez oborine.”, sažeta je tjedna vremenska prognoza koju je za kratku HRT-ovu emisiju “Vrijeme” pripremio Krunoslav Mikec, dipl. ing. iz DHMZ-a.

Na blagdan Svih svetih većinom sunčano i razmjerno toplo, dopodne ponegdje s maglom

Krunoslav Mikec, dipl. ing.: “U prvom dijelu dana u Slavoniji, Baranji i Srijemu magla, a poslijepodne većinom sunčano. Temperatura zraka pritom će porasti do vrijednosti između 18 i 23 °C. A jutarnja će biti od 7 do 10°C.

Podjednako ujutro i u središnjoj Hrvatskoj, uz maglovito ne samo jutro, nego i dio prijepodneva, a sredinom dana i osobito poslijepodne uglavnom sunčano. Zapuhat će jugozapadnjak te će danju biti toplije nego u ponedjeljak, uz najvišu temperaturu većinom između 20 i 24°C. Navečer porast naoblake.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I u gorju i na sjevernom Jadranu poslijepodne naoblačenje. Prije toga veći dio dana obilje sunčanog vremena, a magla ujutro ponegdje u kotlinama Like, moguće i mjestimice na moru. U Gorskom kotaru i Lici ponegdje će puhati umjeren jugozapadni vjetar. Temperatura danju od 20 do 25°C. A jutro u nekim dijelovima Like kao i u ponedjeljak, s najnižom temperaturom zraka između 2 i 5°C.

Svježe u jutarnjim satima i mjestimice u Zagori, gdje može biti i magle na koju treba računati i ponegdje na moru srednjeg Jadrana. Blagdan će, inače, obilovati suncem te uz toplinu kao u ponedjeljak – na obali i otocima temperatura od 23 do 26°C, a u unutrašnjosti i do 29°C.

Podjednako toplo i sunčano i na krajnjem jugu Hrvatske, mjestimice s maglom tijekom jutra. More mirno ili malo valovito uz većinom slab vjetar.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Slijede promjenjiviji dani

 

“U srijedu u unutrašnjosti promjenjiva naoblaka, na zapadu uz pokoju kap kiše, a magla je moguća još na istoku. Novo jače naoblačenje potkraj četvrtka, a u petak povremeno kiša. Bit će pritom manje toplo nego u utorak. Kiša uz nižu temperaturu u petak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na Jadranu u petak jako jugo i jugozapadnjak. Prije toga još dosta sunca, posebice prema jugu, a u jutarnjim satima mjestimice s maglom. Malo je kiše na sjevernom Jadranu moguće potkraj srijede.”, prognozirao je za HRT Krunoslav Mikec, dipl. ing. iz DHMZ-a.

 

Listopad topao i suh kao rijetko kad, ponegdje i nikad

 

Iza nas je još jedan mjesec ekstrema kojekakve vrste, a ispred nas najprije još poneki iznadprosječno topli dan, pa južina i osjetna promjena vremena s kojom je u našem najvišem gorju moguć i snijeg.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I dok će sljedećih dana biti sve detaljnijih i pouzdanijih prognoza zahladnjenja, kiše, u planinama možda čak i snijega, već sada se – u očekivanju službenih analiza klimatologa DHMZ-a – na temelju objavljenih podataka može se preliminarno zaključiti kako je ovaj listopad po mnogočemu bio poseban, navodi meteorolog Zoran Vakula za HRT.

Listopad ponegdje topao kao nikad

U mnogim hrvatskim krajevima najviša temperatura zraka nikada nije bila tako kasno u godini tako visoka kao prošlih dana. U Kninu u ovotjedni ponedjeljak 29,8 °C. A u Imotskome čak 30,3 °C! Kao da je ljeto, a ne kraj listopada!

Ili primjerice u Splitu – nikada do ove godine svi listopadski dani nisu imali najvišu dnevnu temperaturu zraka višu od 20 °C, čak i od 21 °C, pri čemu čak 20 dana s najnižom dnevnom temperaturom višom od 17 °C!?

I dok će te informacije ostati samo u detaljnijim klimatološkim analizama, u onima češće spominjanim i korištenim ostat će zapisano kako je od ove godine najviša temperatura zraka u listopadu na Puntijarki 23,7 °C, a u Delnicama čak 26,2 °C! I to izmjereno potkraj listopada!

Osim tih rekorda, dogodili su se i mnogobrojni na pojedine nadnevke, koji su pridonijeli i iznimno visokoj srednjoj mjesečnoj temperaturi zraka, ponegdje također za listopad i rekordnoj, kao primjerice u Kninu, Pargu, Poreču, na Puntijarki, u Rabu, Rijeci, Senju, Splitu, Šibeniku, Zadru, Zagrebu i na Zavižanu, gdje je novi rekord vrlo vjerojatno 10,0 °C – za čak 1,5 °C viši od dosadašnjeg iz 1967. godine. Ne smije se zaboraviti kako svakodnevna mjerenja na većini spomenutih meteopostaja postoje još od sredine 20. stoljeća!

Listopad mjestimice i rekordno suh

Nakon u mnogim krajevima kišnog pa čak i ekstremno kišnog rujna – u listopadu je diljem Hrvatske zabilježen manjak oborine, ponegdje čak i rekordan, kao primjerice u Goricama, Imotskom, Pločama, Poreču, Kaštelima i Zemuniku, te posebice u Komiži, gdje se tijekom cijelog listopada skupilo svega 2 decilitra kiše po četvornome metru. Još manje u Šibeniku, gdje je ukupna mjesečna količina oborine 0,0 litara – kao i rekordne 1967. godine.

 

Siječanj – listopad također kao rijetko kada, gdjegod i ekstremno

A osim listopada, razmjerno suho je u većini Hrvatske bilo i u dosadašnjem dijelu godine. Štoviše, u Splitu je, prema mjerenjima na Marjanu, ukupna količina oborine od 1. siječnja do 31. listopada samo 218 mm ili litara po četvornome metru – kao nikada do sada u prvih 10 mjeseci.

I srednja temperatura zraka dosadašnjeg dijela godine je rekordna u mnogim mjestima, primjerice u Gospiću, gdje podaci postoje još od sredine 19. stoljeća, te u Kninu i Rijeci.
U Dubrovniku i Splitu u istom je razdoblju u znanoj povijesti mjerenja toplije bilo samo 2018., a u Osijeku i Zagrebu 2007. godine!

Naravno, ovo je samo preliminarna analiza nekih meteopostaja. Kada klimatolozi DHMZ-a završe detaljnije analize svih postaja vjerojatno će se pojaviti još poneki ekstrem, i to ne samo u temperaturi zraka i količini oborine, nego i u broju sunčanih sati i drugim meteorološkim elementima.

Studeni bez velike studeni

Premda nam u ovom tjednu slijedi promjena vremena, prema trenutačno najvjerojatnijim prognozama za sljedeća 4 tjedna – ni u studenome ne bi trebalo biti velike i dugotrajne hladnoće, a hoće li se pojaviti u najnovijim dugoročnijim prognozama za zimske mjesece – saznat će se uskoro. Do tada je i dalje važeća sezonska prognoza koju je za “Klimatski izazov” Prvog programa Hrvatskog radija pripremio Krunoslav Mikec, dipl. ing. iz DHMZ-a – jedan od trenutačno najboljih hrvatskih stručnjaka za dugoročne vremenske prognoze, koji ih za područje Hrvatske priprema već više od 10 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version