Site icon narod.hr

Marić: Odluka bivšeg ministra Jovanovića o izdavanju novih udžbenika za sve predmete velik udar na sve obitelji s djecom

Foto: fah

Miljenko Marić, otac  dvije osnovnoškolke i dvojice srednjoškolaca iz Trilja istaknuo je za narod.hr kako je izdavanje novih udžbenika za sve predmete donijelo velike poteškoće svim roditeljima u ovoj teškoj gospodarskoj situaciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ocijenio je kako je nepotrebno bilo mijenjati udžbenike te kako bi se u Hrvatskoj trebao upotrebljavati učinkoviti sustav koji već postoji u razvijenim europskim zemljama – država osigurava udžbenike za obveznu osnovnu školu, no roditelji i djeca su odgovorni za udžbenike koje će poslije nasljediti iduće generacije.

Istaknuo je kako za njih udžbenike za osnovnu školu financirao Grad Trilj koji je izašao ususret roditeljima.

“Djeca su te udžbenike dobila na klupe u školu kad su došli, a roditelji su kupili sav ostali školski pribor  koji nas je stajao oko 500 kuna. Dok je za srednju školu školski pribor koštao oko 300 kuna”, kazao je napomenuvši kako je ukupan trošak bio oko 5500 kuna za sav pribor i sportsku opremu koju su priskrbili.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Za srednju školu platili smo knjige oko 2600 kuna – pronašli smo i kupili neke stare knjige po mnogo manjoj cijeni”, kazao je te dodao “bez pomoći Grada Trilja, koji je osigurao knjige za osnovnoškolce, na iznos od 5600 kuna trebali bi dodati još 3000 kuna koliko koštaju knjige za osnovnu školu – što bi bilo oko 8000 kuna ukupnog troška za sve potrebne materijale na početku školske godine”.

“Postoje države koje su to riješile na mnogo bolji i jednostavniji način – da djeca u osnovnoj školi, obzirom da je po Ustavu i zakonu osnovna škola obavezna, dobiju osnovni materijal, tj. udžbenike”, rekao je ocijenivši kako su mnoge države, koje jesu razvijenije, riješili tako da se udžbenici financiraju i daju školi. Roditelji udžbenike preuzimaju svake godine, točno se na koricama knjiga bilježi tko je preuzeo knjige i u kakvom su stanju te se one ponovno upotrebljavaju dogodine – nasljeđuje ih drugo dijete.

“Jedan takav sustav koji je učinkovit i primjenjiv u drugim zemljama trebao bi biti i u Hrvatskoj”, kazao je  ocijenivši kako je odluka bivšeg ministra Jovanovića – izdavanje novih udžbenika za sve predmete velik udar na sve obitelji s djecom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nije bilo razloga mijenjati sve udžbenike ove godine, imaju neke stvari koje su promjenjive u udžbenicima – didaktičke ili druge naravi, ali to se ne može provoditi svake četiri godine”, naglasio je Marić istaknuvši kako si mnogi roditelji u Hrvatskoj ne mogu pruštiti toliki trošak ako si nisu u mogućnosti plaćati ni osnovne troškove života.

Istaknuo je kako bi u idućim godinama svim obiteljima s djecom trebali biti osigurani besplatni udžbenici jer mnoge općine i sela nisu bila u mnogućnosti priuštiti svojim đacima besplatne udžbenike kao Grad Trilj, ili neke druge općine i gradovi.

“U ovom slučaju vlasnik udžbenika je škola koja će na razini mikrolokaliteta riješiti povratak udžbenika , oštećene knjige će roditelji morati kupiti. Ovakav način potiče odgovornost djece prema udžbenicima koji će se dalje nasljeđivati i upotrebljavati”, rekao je te dodao “a mi roditelji ćemo to doživljavati tako da naša vlastita domovina nije samo ‘cijepljenje’ svih troškova, već i briga za njezine građane”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Osiguravanje udžbenika za djecu na početku školske godine ne smije ovisiti o bogatstvu i gospodarstvu grada ili općine – to je tema ‘par excellence’, o tome nam ovisi budućnost. Djeca nam trebaju biti najvažnija”, zaključio je Marić.

Ljilja Vokić: udžbenike nije trebalo mijenjati, tako se moglo uštedjeti 30-40 posto umjesto Jovanovićevih 15

Nekadašnja HDZ-ova ministrica prosvjete i športa, dugogodišnja ravnateljica zagrebačke VII. gimnazije Ljilja Vokić, najpoznatija po uvođenju besplatnih udžbenika za sve učenike komenitrajući tadašnju odluku sada već bivšeg ministra Željka Jovanovića o novim udžbenicima je istaknula kako smatra da udžbenike nije trebalo mijenjati te se tako moglo uštedjeti i 30-40 posto umjesto Jovanovićevih 15 posto.

Smatra da udžbenike nije trebalo mijenjati jer se neki udžbenici jednostavno ne stignu ni potrošiti, budući da ih učenici rijetko koriste, dodajući kako korištenjem stradavaju uglavnom matematika i čitanka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version