Hrvatska europarlamentarka i bivša članica HSS-a jedina će uz Mislava Kolakušića izaći na europske izbore s nezavisnom listom. Ona je u samo dva dana na terenu prikupila točno 11.361 potpis kako bi se mogla kandidirati, budući da više nije u nijednoj stranci.
Petir je za Globus istaknula kako Neovisne za Hrvatsku i Hrvatske suvereniste ne smatra političkom konkurencijom.
“Ja nisam ni desna ni konzervativna opcija, nego pučka, demokršćanska i domoljubna opcija”, dodala je.
Podsjetimo, Marijana Petir ušla je u Europski parlament na listi HDZ-a, ali kao članica HSS-a, a iz te je stranke isključena, nakon odluke Predsjedništva jer se nije slagala s odlukom Glavnog odbora stranke da na prošle parlamentarne izbore HSS izađe s Narodnom koalicijom (SDP, HNS, HSS i HSU).
Nagađalo se da će Petir i ovoga puta biti na listi HDZ-a, no to se nije dogodilo. Kazala je da joj je HDZ nudio mjesto na listi, ali je to bilo uvjetovano njezinim učlanjenjem u tu stranku. To joj nije odgovaralo pa na izbore izlazi samostalno.
Uz Marijanu Petir na njenoj neovisnoj listi su: Domagoj Stjepan Krnjak, Mato Brlošić, Klementina Karanović, Neda Aberle, Zvonimir Kalić, Melita Vrbanek, Tvrtko Krpina, Ana Volarić-Mršić, Anka Musa, Ana Lažeta, Petar Jurčević.
Inače, 8. na listi, Tvrtko Krpina ujedno i jedan od koordinatora građanske inicijative Narod odlučuje, kao i Ana Musa, 10. na listi, poznata ekološka aktivistica i koordinatorica GI Narod odlučuje, koja je zajedno sa suprugom Vladimirom (koji je u siječnju preminuo) volontirala i za referendum o braku 2013. te za referendum o promjeni izbornog sustava 2014. Uz to, bila je i koordinatorica inicijativa “Pravo na zdravi život“ i „Spasimo dolinu Neretve“.
Tko je Marijana Petir?
Marijana Petir rođena je 1975. godine te je završila Prirodoslovno-matematički fakultet u Zagrebu i Katoličko-bogoslovni fakultet u Zagrebu, a također je završila poslijediplomski studij iz Menadžmenta neprofitnih organizacija i socijalnog zagovaranja.
Bila je zastupnicom Četvrtog saziva Hrvatskog sabora. Mandat je obnašala od 16. siječnja 2002. do 22. prosinca 2003. te zastupnica u Šestom sazivu od 2007. godine.
Godine 2009. smijenjena je s dužnost predsjednice Kluba zastupnika HSS-a jer je jedina u Hrvatskom saboru glasovala protiv donošenja Zakona o suzbijanju diskriminacije, dok je zastupnik Bagarić bio suzdržan. Protivljenje tom zakonu objašnjavala je time što se u njemu spominjala diskriminacija utemeljene na rodnom identitetu i izražavanju.
U hrvatskoj javnosti, osim zastupnice Petir, uvođenju rodne ideologije 2008. godine protivile su se isključivo veće vjerske zajednice u Republici Hrvatskoj.