Ministar branitelja Predrag Matić izjavio je danas kako će u Prijedlogu Zakona o pravima žrtava seksualnog nasilja u Domovinskom ratu seksualno nasilje biti okarakterizirano kao ratni zločin.
“Seksualno nasilje mora se okarakterizirati kao ratni zločin i upravo članci Prijedloga Zakona to čine. Na ovaj način želimo pokazati kako za zločine seksualnog nasilja nema zastare i kako država nema namjeru odustati od načela pravednog kažnjavanja svih zločinaca”, rekao je Matić i dodao da je Zakon o pravima žrtava seksualnog nasilja primarno zakon o pravima, a ne zakon o kaznenom progonu.
Donošenje Zakona o pravima žrtava seksualnog nasilja u Domovinskom ratu očekujem prije godišnjih odmora ili netom poslije njih, rekao je ministar Matić na promociji zbornika radova “Žene u izgradnji mira: pristupanje žena pravosuđu u postkonfliktnim zemljama” koja je održana u Hrvatskom saboru.
Najvažnija prava koja će navedenim Zakonom biti pružena žrtvama jesu psihosocijalna i zdravstvena pomoć na privatnoj razini, obvezno dopunsko i zdravstveno osiguranje, medicinska rehabilitacija, godišnji liječnički sistematski pregled, pravo prednosti na smještaj u veteranske centre kada oni zažive te primjerena novčana naknada.
“Politička mi je odgovornost i temeljno ljudsko poštenje reći kako nam trenutno stanje u državnom proračunu ne ide u korist i kako je vrlo vjerojatno da nećemo biti u mogućnosti odmah krenuti s isplatom novčane naknade, ali želim naglasiti kako novčana naknada neće izostati i svakako ćemo je vrlo jasno definirati”, rekao je Matić na promociji zbornika.
Promociju je organizirao Ured za ravnopravnost spolova koji je osnovan 2004. godine, a dvojezični zbornik na hrvatskom i engleskom jeziku sadrži izlaganja s istoimene konferencije održane u listopadu 2012. godine u Gradskoj skupštini Grada Zagreba.
Zbornik sadrži deklaraciju s konferencije i Rezoluciju 1325 Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda o ženama, miru i sigurnosti koja je donesena 2000. godine. Zbornik je uredila Helena Štimac Radin i rekla da će Hrvatska morati izvijestiti o implementaciji Rezolucije koja se bavi ratnim silovanjima i traži od svim zemalja članica integriranje rodne dimentije u politiku mira, mirovne misije i sigurnosnu politiku.
“Donošenje jednog takvog Zakona ujedno je provedba Rezolucije 1325 koja inzistira da se sva ratna i masovna silovanja trebaju i moraju procesuirati te da se ne smije dogoditi da oni koji su činili te zločine ne budu procesuirani, na što poziva glavni tajnik UN-a i Rezolucija. Ne bi se trebalo dogoditi da takvi ratni zločini silovanja ili padaju u zastaru ili podliježu amnestiji”, rekla je Radin.
Hrvatska članica Regionalnog ženskog lobija Morana Paliković Gruden istaknula je pad broja zastupnica u lokalnim vijećima i parlamentima u svim zemljama, porast stope obiteljskog nasilja i podsjestila na osnovnu strategije Europsko komisije koja važi do 2015. godine i njezine prioritete.
Aktivnosti Regionalnog ženskog lobija koji je osnovan u Zagrebu 2006. godine navela je saborska zastupnica Gordana Sobol: “Aktivnosti su prvenstveno usmjerene na lobiranje i javno zagovaranje na nacionalnoj, regionalnoj i međunarodnoj razini”. Njegove su članice političarke i aktivistice nevladinih udruga iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske, Kosova, Makedonije i Srbije.
Zrinka Vrabec Mojzeš, izaslanica predsjednika Republike Hrvatske Ive Josipovića, naglasila je da predsjednik od početka mandata podržava ravnopravnost spolova i da je glasan u borbi protiv nasilja nad ženama. Pod njegovim je pokroviteljstvom održana navedena konferencija u listopadu 2012. godine.
Tekst se nastavlja ispod oglasa