Predsjednik Hrvatske udruge radničkih sindikata (HURS) Ozren Matijašević ocijenio je u četvrtak u Splitu kako je vraćanje Inspektorata rada pod okrilje Ministarstva rada i mirovinskog sustava smanjilo njegovu samostalnost i broj kadrova, a povećalo opseg poslova što je, posljedično, smanjilo učinkovitost inspekcije.
Podsjetio je da su sindikati upozoravali javnost i vlast da će takvom promjenom inspekcije izgubiti jedan od temeljnih preduvjeta koji može jamčiti kvalitetan rad, a to je samostalnost i neovisnost od vlasti.
Matijašević je ustvrdio i da su, nakon prelaska inspekcije rada pod okrilje ministarstva, inspektorima sugerirani novi, politički prioriteti rada, pa je, kaže, čak postojao i naputak da se u slučajevima kada je jasno da pokretanje prekršajnog postupka neće dovesti do kažnjavanja počinitelja, inspektor mora pokrenuti postupak da bi statistički pokazatelji rada bili iskoristivi u dnevnopolitičke svrhe.
“Najbolji primjer kako rade inspekcije je slučaj Trajektne luke Split u kojoj je 41 radnik dao izvanredan otkaz svom poslodavcu koji ih je po zakonu trebao odjaviti. To poslodavac nije napravio, pa je sindikat 1. rujna zatražio inspekcijski nadzor. Do ovog trenutka nikakav nalaz nemamo. Odgovorno tvrdim da zaposleni u splitskom inspektoratu u tom slučaju postupaju po diktatu političkih mentora”, kazao je Matijašević te prozvao Ministarstvo rada i mirovinskog sustava za nepostupanje. Dodao je i da se ne može oteti dojmu da je Ministarstvo rada i mirovinskog sustava inspekciji dalo “mig” da ne postupa u slučaju Trajektne luke.
Političkim opcijama, koje su trenutno u pregovorima za preuzimanje vlasti, poručio je da maknu politiku od inspekcija i ponovno vrate neovisan državni inspektorat.
Državni inspektorat je do 2014. bio izdvojen i odvojen od izvršne vlasti nakon čega su inspekcijske poslove i zaposlene inspektore preuzela ministarstva gospodarstva, financija, poljoprivrede, turizma, te rada i mirovinskog sustava.