Bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić za N1 komentirao je moguće kandidate za predstojeće predsjedničke izbore, stanje pravosuđa i prebjege.
Zašto još nema objavljenih kandidatura, Mesić opravdava činjenicom “da se u političkim krugovima rade procjene, na koji način i kada se uključiti u kampanju. Predsjednica je skroz u kampanji.”
>Zorislav Antun Petrović: Od ‘stručnjaka za antikorupciju’ do predsjednika ORaH-a u samo šest dana
Iznio je mišljenje kako predsjednica samostalnim izlaskom ne može osvojiti izbore, jer “stranačka infrastruktura igra veliku ulogu. Iako dozvoljavam da je pobjeda moguća i bez velike stranke, ali pod uvjetom da kandidat dobije opću podršku u javnosti.”
“Pratim njene istupe, ona je shvatila koji su problemi u društvu i kako ih riješiti. Mislim da ima potencijala, jednom sam u društvu rekao: ‘Zvijezda je rođena!’. Mislim da ima šanse.”
Mesić prošle godine potaknuo glasine o mogućoj kandidaturi
Bivši predsjednik Mesić prošle godine potaknuo je glasine sa mogućnošću ponovne kandidature na predsjedničkim izborima, iako je već dva puta obnašao predsjednički mandat.
Tvrdio je da se “njegov prvi mandat ne računa jer je Ustav mijenjan krajem 2000. godine, a on je predsjednikom prvi put postao početkom 2000., dakle prije izmjene Ustava.”
“Više se njih spominje. Spominju čak i mene. Ja mogu ustvari biti jer je došlo do promjene ustava u mom mandatu. Moram razmisliti bi li se prihvatio toga, ali ne razmišljam o tome baš ozbiljno. No, vidio sam jednog premijera koji je izabran s 92 godine u Maleziji.
Ustavni stručnjak Mato Palić: ‘Mesić se ne može kandidirati’
No, ustavnopravni stručnjak Mato Palić za tportal utvrdio je kako se Mesić ne može kandidirati, niti može biti izabran za predsjednika RH treći put.
“Promjena Ustava na koju se on poziva iz 2000. jezična je, a ne sadržajna. I po Ustavu iz 1990. i po ustavnim promjenama iz 2000. postoji zabrana reizbora nakon drugog mandata. Jedina razlika je u jezičnom izričaju. To je semantika, ne suština’, poručio je Palić za tportal.
U vrijeme Mesićeva prvog mandata, dakle, u članku 95. izmijenjeni su redoslijed i izbor riječi kojima je izražena zabrana treće kandidature, no ne i sam sadržaj.