Site icon narod.hr

Ministar Božinović na piću s generalom nepravomoćno osuđenim za prijevaru, čijeg se sina istražuje zbog droge

Foto: Narod.hr

Čitatelj Narod.hr-a dostavio nam je fotografiju snimljenu u nedjelju u 11 sati u kafiću Trinity u Zaprešiću na kojoj su zabilježeni Mladen Kruljac, bivši glavni zapovjednik hrvatske kopnene vojske, i dr. Davor Božinović, ministar unutarnjih poslova u vladi Republike Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prošle se godine, pored Mladena Kruljca, na optuženičkoj klupi našao i njegov sin David kod kojeg je pronađena velika količina droge te dilerski pribor. Konkretno, u stanu Davida Kruljca policija je u kolovozu prošle godine pronašla 4,5 kilograma marihuane, 28 grama kokaina, 10.500 kuna i 117.000 eura. Uz to, pronašli su digitalnu ljekarničku vagu i uređaj za prešanje.

Na sudu se branio kako je marihuanu i eure samo čuvao za nekog državljanina Srbije kojeg osobno ne poznaje, a koji mu se na internetu predstavio kao – “Tom Ford”. A kokain, rekao je, isto tako nije njegov i ne prodaje ga, već ga je također samo čuvao, i to ne za Alana Forda nego za Mirka P. koji je također uhićen i pritvoren zbog prodaje droge.

Njegovu obranu da je drogu samo čuvao otežala je činjenica da je ispred njegovog stana uhićen Filip Đ. koji je netom prije kupio od Kruljca 25 grama marihuane koja je pronađena kod njega. Postupak protiv Davida Kruljca još je u tijeku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Afera Sibinj i svjedočenje Mesića

Mladen Kruljac je u aferi Sibinj nepravomoćno osuđen – u ponovljenom suđenju – na godinu dana zatvora, što mu je zamijenjeno radom za opće dobro. Teretilo ga se da je državu oštetio za 67.549 kuna.

Uskok je optužio Kruljca i još petoricu optuženika zbog sumnje na zlouporabu položaja i ovlasti, primanje mita te poticanje na korupciju na štetu Općine i državnog proračuna. Optužnica navodi da su od rujna 2007. do sredine 2008. godine u Sibinju, Slavonskom Brodu i Karlovcu, protivno odlukama vlade kojima je općini Sibinj darovano zemljište u svrhu izgradnje zone malog gospodarstva, omogućili unaprijed dogovorenim tvrtkama i osobama stjecanje prava vlasništva nad velikim parcelama visoko vrijednog građevinskog zemljišta ispod stvarne vrijednosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema optužnici, optuženi su s generalom Kruljcem dogovorili izvođenje radova na dotičnom zemljištu, a Hrvatska je vojska obavila radove. To je bilo u suprotnosti sa važećom zabranom MORH-a da se vojna inženjerije koristi na radovima koji nisu za potrebe vojske. Prema otpužnicu su Općinu Sibinj oštetili za 58,2 milijuna kuna, a državni proračun za 3,18 milijuna kuna.

Karijera generala Kruljca

Njegova karijera u HV-u započela je 2000. kada je Mesić proveo sječu generala, smijenivši 12-oricu koja su potpisala otvoreno pismo kojim su upozorili na kriminalizaciju Domovinskog rata i sudionika Domovinskog rata a među kojima je bio i general Gotovina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon što je Stipe Mesić izgubio izbore, počinju problemi za generala Kruljca, kojem je, prema navodima Večernjeg lista, do tada vlast prikrivala “nestašluke”. Tomislav Krasnec u Večernjem listu od 8. srpnja 2011. piše kako je Kruljac “strah i trepet Slavonskog broda”, i kako je reketario, premlaćivao, prijetio, a napredovanje može zahvaliti Mesiću koji ga je navodno zavolio kad mu je iskazao lojalnost u vrijeme kad su drugi generali 2000. potpisivali otvoreno pismo zbog kojeg ih je Mesić umirovio”.

Slavonskobrodski poduzetnik Tomislav Opačak govoreći za Nacional optužio je pak Kruljca da mu je 1999. zabio cijev svog trofejnog pištolja u usta, nakon 40-minutnog premlaćivanja i torture.

Dešić i Cuga, koji su se spominjali u slučaju Opačak, u Njemačkoj su snimljeni kako pokušavaju dogovoriti ubojstvo osobe od koje su iznuđivali 50.000 eura. Njemačka policija prisluškivala je te razgovore i shvatila da se u njima stalno spominje i ime Mladena Kruljca navodi Nacional.

Na sudu za aferu Sibinj, u korist Kruljca svjedočio je Stipe Mesić. Nakon što je 2014. osuđen, Vrhovni sud je ukinio presudu te odredio ponavljane suđenja koje je započelo 2016, a završilo nepravomoćnom presudom na godinu dana zatvora uz nalog da državi mora vratiti 67 tisuća kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version