Prema podacima Državnog zavoda za statistiku došlo je do postupnog usporavanja rasta potrošačkih cijena. Naime, cijene u Hrvatskoj porasle u prosincu za 13,1 posto na godišnjoj razini, a inflacija u studenome iznosila je 13,5 posto. Situaciju oko inflacije komentirao je ministar financija Marko Primorac kazavši da ga najviše zabrinjava rast cijena hrane i bezalkoholnih pića, koji je prosincu iznosio 19 posto. Oporba je već ranije upozoravala da bi moglo doći do ovakvih problema
Vlada podcijenila inflaciju
Inflacija u cijeloj 2022. iznosila je 10,8 posto, dok je Vlada prognozirala da će iznositi 10,4 posto. Primorac je istaknuo da je Vlada ipak, neznatno, podcijenila inflaciju, ali da je to odstupanje doista minimalno.
Primorac je kazao i da je neodgovorno razinu općeg porasta cijena pripisivati uvođenju eura. Također je napomenuo i da je Vlada kontinuirano isticala da može doći do malog povećanja cijena jer se to dogodilo i u drugim zemljama pri uvođenu eura.
>Ministar Primorac: Dva tjedna plaćanja u kunama, povrat u eurima uz iznimke
Ministar je istaknuo da sam prelazak s kune na euro ne bi trebao značajno povećavati cijene jer su osigurani mehanizmi za transparentan prelazak s kune na euro, a u zakonu o uvođenju eura jasno su propisane procedure i načini preračunavanja i zaokruživanja cijena.
Neki poslovni subjekti nisu poštovali načela zaštite potrošača
Osvrnuo se i na slučajeve gdje je došlo do neopravdanog povećanja cijena. Naglasio je da je zato i donesen Zaključak o zaštiti te da se u tom kontekstu provode nadzori.
“Ukoliko je u procesu konverzije neki poslovni subjekt povećavao svoje marže, u trenutku kad su kupci bili ‘privremeno smanjene sposobnosti’ objektivno vrednovati cijene u eurima u odnosu na cijene u kunama, tada on ne postupa sukladno poštenoj poslovnoj praksi, i takvi se slučajevi mogu sankcionirati te za njih postoje kazne”, istaknuo je Primorac.
Primorac je komentirao stalne usporedbe maloprodajnih cijena u Hrvatskoj i susjednim zemljama, kao i isticanja razlika u plaćama. Naglasio je da se to ne može pripisivati uvođenju eura, jer su te razlike postojale i prije.
“Pokušava se dezavuirati cijeli državni aparat, pri čemu se i porezni sustav pokušava prikazati kao nekonkurentan”, kazao je Primorac. Podsjetio je, također, da je PDV u Hrvatskoj snižen na pet posto za cijeli niz prehrambenih proizvoda.
> Penava: Plenković u turbulentnim vremenima više vodi brigu o Ukrajini, nego o vlastitoj državi i narodu
Podsjetimo, o rekordnoj inflaciji i rastu cijena oglasio se Ivan Penava, predsjednik Domovinskog pokreta.
”Želim prokomentirati aktualnu situaciju u državi, ali i današnji aktualni sat u Hrvatskome saboru, s obzirom na teške probleme koje imamo u Republici Hrvatskoj. Tiču se poražavajućih rezultata i činjenice da su nam ljudi koji žive u potresu stradalim područjima još uvijek u kontejnerima, ali i ove goropadne, nikad viđene inflacije, inflatornih pritisaka, rasta cijena i pada životnog standarda građana Republike Hrvatske”, uvodno je poručio Penava.
Naglasio je kako mu odgovori na pitanja saborskih zastupnika upućenih predsjedniku Vlade Andreju Plenkoviću, a koji se svode samo na jedan – ‘Ukrajina, i vi ste glasali na sramotan način’ – govore samo jednu stvar. To je da Plenković i njegova Vlada nemaju namjeru uhvatiti se u koštac s najvažnijim problemima građana Republike Hrvatske, nemaju ideju kako riješiti te probleme, nemaju viziju kamo nas vode i koliko teže živimo samo u odnosu na period od prije nekoliko mjeseci ili godina.