Site icon narod.hr

Ministar Tolušić: Ukidanje kvota za šećer nije opasnost već prilika za izvoz

slatkoća

Foto: Thinkstock

Ukidanje kvota za šećer u EU-u od 1. listopada puno je veća prilika za rast proizvodnje i izvoza nego opasnost za domaću industriju šećera, ocijenio je u ponedjeljak ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić na Danu polja šećerne repe održanom na pokusnom polju Meretine pokraj Županje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Izazovi uvijek postoje, ali uz ulaganja u navodnjavanje i potpore koje možemo dobiti iz programa ruralnog razvoja te ulaganja u povećanje površina pod šećernom repom i kvalitetu, možemo postići veće prinose i udio šećera u repi i tako biti konkurentniji i bolje prodati šećer koji je naš najjači izvozni proizvod”, poručio je Tolušić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dotaknuvši se šteta od suše, ponovio je kako se, kao i kod šteta od poplava i drugih nepogoda, više ne može očekivati da će ih podmiriti država.
“To jednostavno ne može više biti tako. Ono što možemo jest da takve stvari rješavamo kroz police osiguranja koje sufinanciramo kroz program ruralnog razvoja, a to se tiče i osiguranja šećerne repe”, rekao je Tolušić.

Poručio je kako je osiguranje usjeva jedini pravi način da ih se zaštiti od mogućih šteta pojasnivši kako država daje za svaku policu minimalno 65 posto iznosa police.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Član Uprave Sladorane i Vira Ivo Rešić izvijestio je da Viro grupa ove godine planira preraditi više od 900.000 tona šećerne repe te proizvesti 135.000 tona šećera.
U Viru očekuju nešto niže prinose nego lani, ali i iznadprosječnu digestiju.

Predsjednik Uprave Sladorane i Vira Željko Zadro kaže kako se ove godine u Europi očekuje proizvodnja oko 21 milijun tona šećera što, s obzirom na potrošnju od 16,5 milijuna tona znači da će Europa ponovno nakon 2006. godine imati 4,5 milijuna tona šećera za izvoz.

“Od 1. listopada otvaraju nam se mogućnosti za izvoz i nadam se da ćemo biti konkurentni. Naše tvornice u Županji i Virovitici su iste, a ako ne i bolje od onih u Njemačkoj i Francuskoj. Ostaje samo da radimo i unapređujemo proizvodnju te sam uvjeren da se ono što se dogodilo mljekarskom sektoru nakon ukidanja kvota ni blizu neće dogoditi industriji šećera”, rekao je Zadro.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, šećerane Sladorana i Viro 2012. godine bile su glavni predmet u „šećernoj aferi“ tadašnjeg ministra Tvrtka Jakovine. Proizvodnu EU kvotu, koju su tri hrvatske šećerane od 2007. do 2011. ravnopravno dijelile po 33%, 2012. godine ministar je preraspodijelio na način da je virovitičkom Viru dodijelio 9643 tone manju godišnju kvotu. Tako je njegova raspodjela dobivene proizvodne kvote za EU od 192.877 tona iznosila 65% u korist Vira i Sladorane te 35% u korist osječke šećerane.

Zašto DORH nije SDP-ovog Jakovinu istražio zbog pogodovanja jednoj hrvatskoj šećerani?

Odluka ministra Jakovine, da se osječkom kralju šećera Marku Pipuniću dodijeli izvozna kvota od 80.000 tona šećera u zemlje EU, koja je donesena u studenom 2012., bila je predmet istrage USKOK-a. Upravni sud u Osijeku je, odlučujući o tužbi Sladorane d.d. i Vira d.d. poništio rješenja Ministarstva poljoprivrede iz 2012. godine o raspodjeli proizvodnih kvota za šećer, te je sud zaključio da je Tihomir Jakovina jednu od tri hrvatske šećerane stavio protuzakonito u povlašteni položaj – povećavajući joj proizvodne kvote. Njome je smanjenim proizvodnim kvotama, sporna bila šteta načinjena virovitičkoj šećerani i Sladorani. Osim toga, Viro je tada ostao zakinut i za izvoz šećera van RH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version