Ministar zdravlja Siniša Varga obišao je u petak popodne u pratnji primorsko-goranskog župana Zlatka Komadine Dom zdravlja Primorsko-goranske županije u Rijeci te je ocijenio da je ta županija pozitivan primjer uređenosti sustava javnog zdravstva.
Dva zakona u hitnom postupku
Ministar Varga ocijenio je da je model suradnje riječkoga KBC-a i PGŽ pozitivan primjer u Hrvatskoj. Nužno je da što više specijalista bude dostupno na izoliranim mjestima, poput Gorskog kotara i kvarnerskih otoka, kako ne bi mnogo pacijenata moralo dolaziti u Rijeku, nego da jedan specijalist dolazi k njima, rekao je Varga, dodajući da se time smanjuju troškovi, a zdravstvena zaštita postaje dostupnija.
Na novinarsko pitanje zašto se dva zakona donose u hitnom postupku, Varga je odgovorio kako je to nužno zato što je na sustavu zdravstva velika odgovornost u postupku smanjenja državnog deficita te se osam reformskih mjera koje su obuhvaćene zakonima moraju početi provoditi prije ljetne stanke Sabora.
“Tih osam mjera su predstavljene Europskoj komisiji kao način smanjenja državnog deficita. Naš akcijski plan je izvediv, iako vrlo osjetljiv i u vremenskom tjesnacu, pa zbog toga nismo potpali pod poseban program za smanjenje državnog deficita, odnosno državne financije nisu potpale pod upravljanje Bruxellesa”, istaknuo je Varga. Dodao je da je o izmjenama i dopunama zakona otvorena javna rasprava koja će završiti 19. lipnja te da će zakoni ući u saborsku proceduru kako bi se donijeli do ljetne stanke.
Time će se poboljšati dostupnost i učinkovitost zdravstvene zaštite u zemlji, a oko njih se nepotrebno lome koplja i iznose neistinitosti, rekao je.
Uskoro početak gradnje zdravstvenih centara u Opatiji i Novom Vinodolskom
Na novinarsku zamolbu da komentira jučerašnje protivljenje primorsko-goranske Županijske skupštine privatizaciji primarne zdravstvene zaštite, Varga je rekao kako Ministarstvo zdravlja ne provodi nikakvu privatizaciju, što mu se spočitava.
“Po Zakonu o lokalnoj upravi i samoupravi, svaki župan i županijska skupština moraju sami odrediti kako će urediti primarnu zdravstvenu zaštitu. Mi samo ukazujemo na problematiku, na veliku stratifikaciju i razlike u dostupnosti i kvaliteti zdravstvene zaštite u Hrvatskoj. U Primorsko-goranskoj županiji ona je na visokoj razini, drugdje nije”, istaknuo je.
Župan Komadina rekao je da su se u županiji trudili da nijedna od osam županijskih zdravstvenih ustanova ne ide u sanacijski program. “Držimo ih bez gubitaka i to zahvaljujući kvalitetnom upravljanju, ulaganju namjenskih financijskih sredstava te dodatnog novca za nadstandard”, rekao je i dodao da je tako osigurana dostupnost i kvalitetna zdravstvenih usluga bez dugova u poslovanju.
Najavio je uskoro početak gradnje zdravstvenih centara u Opatiji i Novom Vinodolskom, uz dovršeni u Matuljima. Upozorio je na zapuštenost riječkoga KBC-a i nužno ulaganje dok se ne izgradi nova bolnica.
Ministar Varga rekao je da je pri kraju izrada natječajne dokumentacije za prvu fazu nove sveučilišne bolnice te je najavio da će biti objavljena čim se dovrši. Dokumentacija se odnosi na financiranje i gradnju objekta pedijatrije i ginekologije kao dijela buduće objedinjene bolnice.
Ravnatelj županijskoga Doma zdravlja Boris Ritoša istaknuo je govoreći o onom što je učinjeno u tom domu da je uređen centar za prevenciju i liječenje masovnih kroničnih bolesti koji na dan primi 200 pacijenata, ili 50.000 na godinu, a time se smanjuje pritisak na KBC. Tu su specijalisti za kardiovasularne bolesti, radiolozi, pulmolozi i okulisti, rekao je te dodao da su u obližnjem objektu objedinjene sve specijalističke dentalne usluge te se u jednom danu mogu dobiti sve nužne pretrage i zahvati.
Dom zdravlja obišao je i predsjednik saborskog Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku Željko Jovanović.