“Za uvođenje dopisnog glasanja nužna je promjena Ustava, a u ministarstvu se ne razmatraju promjene Ustava”, stoji u odgovoru Ministarstva uprave na pitanje pokreće li isto inicijativu o pokretanju dopisnog glasovanja.
“Stav Ministarstva uprave je da izborni sustav mora biti rezultat dogovora političkih stranaka (vlasti i opozicije) stoga se o istom ministarstvo neće očitovati. U vezi navedenog, upućujemo da pitanje postavite političkim strankama”, odgovor je koji smo dobili na upit o stavu Ministarstva o dopisnom glasovanju.
Ministar jedno, ministarstvo drugo
No, sam ministar uprave Arsen Bauk nekoliko je puta prije donošenja Zakona o registru birača rekao da je aktivna registracija put prema dopisnom glasovanju.
“Za hrvatske državljane koji nemaju prebivalište u Republici Hrvatskoj uveli smo institut aktivne registracije kao preduvjet da na jednim od sljedećih izbora uvedemo i dopisno glasanje za Hrvatski sabor jer zbog ustavnih odrednica znatno je otežano glasovanje hrvatskih državljana bez prebivališta u Republici Hrvatskoj. U tom smislu pozivam Hrvatski sabor da podrži ovaj Zakon”, kazao je ministar.
Svjesno otežano ostvarivanje građanskih prava
Bauk je kazao kako se novim zakonom o biračima nikome ne uzima biračko pravo(…) Što se tiče dijaspore, hrvatski državljani svoje biračko pravo mogu ostvariti tako da se aktivno registriraju u diplomatsko-konzularna predstavništva gdje žele glasovati, prenio je 24sata.hr.
“To je svjesno tako napravljeno. Ti državljani moraju samo napraviti jedan korak više kako bi glasovali. Tako ćemo dobiti točan popis birača. Ovo je početak dopisnog glasovanja”, rekao je Bauk.
Dopisno i elektroničko glasovanje sastavni je dio prijedloga za izmjene izbornog sustava kroz referendumsku inicijativu, koju je pokrenula Građanska inicijativa “U ime obitelji”, pod nazivom “Birajmo zastupnike imenom i prezimenom”, a o čemu će se građani moći izjasniti od 21. 9. do 5. 10. ove godine.