Potpredsjednica Vlade i ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opačić najavila je u utorak da će novi Obiteljski zakon biti na dnevnom redu iduće Vladine sjednice u četvrtak.
Opačić je na konferenciji u povodu projekta “Za sretniju obitelj” rekla da će nakon toga Obiteljski zakon ići na redovnu sjednicu Sabora, a zastupnici bi se o njemu mogli izjasniti prvog radnog tjedna.
“Koliko je štete učinjeno djeci zahvaljujući odluci Ustavnog suda o suspenziji Obiteljskog zakona najbolje se vidi po velikom broju djece koja prolaze kroz Centre za zastupanje djece i kojima na sudovima zastupamo njihova prava”, kazala je Opačić upozorivši kako puno djece za vrijeme razvoda ne može komunicirati s roditeljima.
“Sada vraćamo taj zakon i ja ću ga nastojati što prije staviti u funkciju kako bismo zaštitili djecu, ali i pomogli roditeljima”, poručila je.
S obzirom da se u Hrvatskoj baca velika količina hrane, 90 kilograma po stanovniku godišnje, Opačić je najavila da će se novim pravilnikom definirati upotrebljivost hrane i nakon roka koji je označen na deklaraciji.
“Postoje različiti mehanizmi, ali to je pitanje za Ministarstvo poljoprivrede, a ne socijale, iako bih bila najsretnija da se sva hrana koja se baca može dati osobama kojima je najpotrebnije”, rekla je Opačić.
Inicijativa da se smanji PDV na doniranu hranu propala je zbog europske direktive koja to ne dopušta, no Ministarstvo poljoprivrede radi na novom pravilniku prema predlošku iz Francuske.
Također je najavila da će se zalagati za pravedniju raspodjelu novca za udruge osoba s invaliditetom između Zagreba i ostatka Hrvatske, jer je s dolaskom na ministarsku poziciju zatekla stanje u kojem je 60 posto sredstava odlazilo na udruge iz Zagreba, a preostalih 40 posto na ostatak Hrvatske.
Sada je ta situacija obrnuta, 60 posto sredstava ide udrugama izvan metropole, a 40 posto u Zagreb, što je puno pravednija raspodjela, istaknula je Opačić.
Podsjetimo kako je izgledala situacija s Obiteljskim zakonom.
Obiteljski zakon poslan na ‘popravni ispit’
Četvrti radni dan nakon što je Obiteljski zakon ministrice Opačić stupio na snagu, Ustavni sud ga je zbog ozbiljnih nedostataka u sadržaju i proceduri – poslao na popravni ispit. Naime, Ustavni sud RH je povodom prijedloga devet odvjetnica, udruge B.a.b.e i jednoga aktivista vladavine prava, 3. srpnja 2014. uputio Izvješće Hrvatskom saboru o uočenim pojavama neustavnosti i nezakonitosti novoga Obiteljskoga zakona.
Očito ga je loše napisala Branka Rešetar, a prošao je sve Vladine stručne službe, te ga je saborska većina donijela 6. lipnja 2014. Zakon je proglasio predsjednik Ivo Josipović 11. lipnja, a stupio je na snagu 28. lipnja 2014.
Suci Ustavnog suda utvrdili su da je “riječ o zakonu koji uređuje iznimno osjetljivo područje obiteljskog prava od utjecaja na individualne pravne sudbine velikog broja adresata”, tj. dva milijuna bračnih drugova, 800 tisuća djece i nepoznat broj punoljetne uzdržavane djece, posvojitelja i osoba lišene poslovne sposobnosti. Isto tako, kaže onaj tko ima zadnju riječ u ovoj zemlji, riječ je o zakonu koji utječe “na mnoštvo već započetih i budućih postupaka pred sudovima te različitim tijelima državne i javne uprave”.
Velika pobjeda ‘U ime obitelji’ – Ustavni sud pokrenuo postupak ocjene ustavnosti
Većina odredbi tog zakona trebala se početi primjenjivati 1. rujna 2014. godine, a jedan dio i 1. siječnja 2015. godine. Do toga ipak nije došlo, nego je u siječnju Ustavni sud odlučio pokrenuti postupak ocjene ustavnosti Obiteljskog zakona, a dok to traje, obustavljeno je izvršenje po njemu određenih svih akata i radnji te će se do konačne odluke Ustavnog suda primjenjivati stari Obiteljski zakon iz 2003. godine.
“Ovo je presedan jer se prvi put suspendira cijeli zakon, a ne samo neke odredbe. Time je stvorena pravna nesigurnost u ovom osjetljivom području obiteljsko-pravne zaštite; što s ljudima koji su razvedeni u međuvremenu, s djecom koja su posvojena u protekla tri mjeseca? Zahtjev za ocjenu ustavnosti predani su ljetos, a odluka donesena danas. U međuvremenu su izabrani medijatori, pravni zastupnici, doneseni su pravilnici”, rekla je tada Opačić.
Bila je ovo i velika pobjeda građanske inicijative “U ime obitelji”, jednog od podnositelja ocjene ustavnosti Obiteljskog zakona, koja je pozdravila ovu odluku ističući da je Ustavni sud uvažio uvjerljivost mnogobrojnih prigovora na novi Obiteljski zakon, između ostalih i njihove Udruge.
“Iznimno je vrijedno da se faktično odmah dokida primjena tako značajnog zakona koji zadire u živote svakog građanina naše zemlje, a sve dok još nije počinio veliku štetu svojim nedorečenostima i očigledno nekvalitetnim rješenjima koja predviđa“, rekao je tada odvjetnik Krešimir Planinić, voditelj pravnoga tima Udruge “U ime obitelji”.
“Ako većina stručnjaka s tog područja prava (očitovali su se o našim prigovorima i pravni fakulteti u Zagrebu, Splitu, Osijeku i Rijeci) potvrđuju naš stav da predmetni Obiteljski zakon vrvi nedostacima različitih oblika u gotovo svim područjima koje uređuje Obiteljski zakon (od braka, odnosa roditelja i djece, pa do posvojenja i skrbništva nad djecom), tada doista postoji ozbiljna “…sumnja da je taj zakon disfunkcionalan do mjere da bi se mogao ocijeniti nesuglasnim s Ustavom”, naglasio je Krešimir Planinić.
“Veseli nas”, dodao je, “da su u ovom slučaju daljnje neprimjene Obiteljskog zakona spomenuti najbolji interesi djeteta kao jedno od mjerila, te načelo pravne sigurnosti koje evidentno izostaje u tom uratku koji je potpredsjednica Vlade, ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opačić, tako zdušno promovirala“.
Ni novi prijedlog zakona neće donijeti velike promjene
Voditelj pravnog tima građanske inicijative U ime obitelji, odvjetnik Krešimir Planinić, prije nekoliko mjeseci upozorio je na to da se javna rasprava o novom prijedlogu Obiteljskog zakona provodila samo deklaratorno.
Pozitivnim smatra što su poneke nomotehničke i sadržajne prigovore udruge U ime obitelji prihvaćeni u novom tekstu: “Tako je npr. sada punoljetnost određena (Nije u zakonu bilo normirano što znači punoljetnost!) i postoji mogućnost utvrđivanja majčinstva sudskim putem, kao što smo predlagali, ali i dalje sadržajno ostaje velika većina nedopustivih zakonskih rješenja u obiteljskim odnosima”,
“Nastavlja se pokušaj zakonskog nametanja da pravna osoba može ostvarivati roditeljsku skrb nad djetetom, što je protivno dobrobiti djeteta ili, dalje, da je kod roditeljskog neslaganja o važnim odlukama za dijete potrebno obraćanje sudu, što je u praksi neprimjenjivo kod hitnog medicinskog zahvata i sl.”, pojasnio je.
Ovi primjeri tako dovoljno govore o ponovnoj pogrešnoj sadržajnoj usmjerenosti Obiteljskog zakona i brzopletoj odluci da se nekako provede zamišljeno, zaključio je Planinić.
Tekst se nastavlja ispod oglasa