Site icon narod.hr

Mirjana Rakić: U Srbiju nemam pošto ići, mogli su mi isto tako vikati da idem u Pakistan

Gošća emisije Nedjeljom u dva bila je predsjednica Vijeća za elektroničke medije Mirjana Rakić. Povod za gostovanje bilo je izricanje trodnevne zabrane emitiranja televiziji Z1 zbog govora mržnje i brutalan napad koji je doživjela od strane organizatora prosvjeda protiv te odluke

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mirjana Rakić naglasila je da je Vijeće za elektroničke medije donijelo zakonsku odluku s obzirom na ono što se dogodilo. Prosvjed protiv odluke Vijeća doživjela je kao napad na instituciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nije bilo ugodno vidjeti tu masu ljudi. Nije problem u mirnom prosvjedu, ali ono što se dogodilo u Jagićevoj nije bio mirni prosvjed. Samim time da se išlo na instituciju, a onda i na mene, zazeblo me jer sam ja odogovrna za 30 ljudi koji rade u agenciji”, kazala je Rakić.

Komentirajući pozive prosvjednika da ode Srbiju, Rakić je rekla da u Srbiju nema pošto ići. “Ja u Srbiju nemam po što ić, mogli su mi tako vikati da odem u Pakistan. Ovo je moja domovina i ja nikad iz nje neću ići”, rekla je Rakić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upitna zašto je primila predstavnike prosvjednika rekla je: “Predstavnike prosvjeda primili smo jer je to najnormalnije, da kažu zašto

protestiraju. Oni to nisu rekli. Velimir Bujanac koji mi je predao četničku i partizansku kapu i Marko Jurič nisu ništa objasnili. To u što se prosvjed pretvorio, govori više o prosvjednicima, o tome kako je dobro bio organiziran. Strašno je da se nitko iz državnog vrha nije oglasio u vezi prosvjeda”, dodala je.

Naglasila je da je odluka o trodnevnoj zabrani emitiranja programa Z1 bila najblaža sankcija predviđena zakonom. Kada je riječ o mjerodavnosti agencije za izricanje kazne, Rakić je rekla da iza odluke stoji mišljenje pet vrhunskih pravnika koji dobro poznaju zakonske odredbe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rakić je dodala kako je Vijeće za elektroničke medije zaprimilo i niz pritužbi na izjave Zorana Milanovića u emisiji Nedjeljom u dva u kojoj je neke političke stanke nazvao profašističkima. “Vijeće će te pritužbe temeljito obraditi i javnost će biti obaviještena. Te izjave sigurno nisu ‘govor ljubavi'”, poručila je.

“Vijeće za elektroničke medije dodjeljuje koncesije, sklapa ugovore, oduzima koncesije, daje dopuštenja za emitiranje na internetu, dijeli sredstva na regionalnoj razini. To je veliki posao, ali i velika sredstva. Sredstva za pluralizam i poticanje raznovrsnosi iznose 32 milijuna kuna. Program koji nije kvalitetan neće dobiti sredstva. Kao kriterij se gleda kvaliteta programa i zapošljavanje”, dodala je.

Do 1980. samo se tekstovi o Titu nisu smjeli dirati

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Govoreći o novinarstvu prije samostalne Hrvatske Rakić je kazala kako se nekada točno znalo koje su sfere slobodnog razmišljanja.

“Nikada se nije smjelo dirati u Tita, čak se niti vijesti nisu smjele lektorirati. Situacija se promijenila 1981., nakon Titove smrti. No, 70-ih se novinarstvo nevjerojatno razvijalo. Vjesnik je imao jako kvalitetne novine. Tu je bio i Polet, pa tjednik Danas – one znače velike pomake u novinarstvu, osobito na HRT-u”, kazala je te dodala kako se sloboda riječi danas, “na žalost ne koristi na pravi način”.

Opisala je i svoj odnos s Tuđmanom negiravši da je ikad rekla kako je on ratni zločinac.

“Nikad nisam izjavila da je Tuđman ratni zločinac, ja sam to i u Saboru rekla. To je ona fraza da ponavljanjem neistina laž postaje istina”, komentirala je Rakić

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version