Miro Bulj: Zaustavite izgradnju plinske elektrane na Cetini

Foto: fah

Mostov zastupnik Miro Bulj u srijedu je iz Sabora pozvao na zaustavljanje projekta izgradnje plinske elektrane na rijeci Cetini, upozoravajući da taj projekt može imati nesagledive ekološke posljedice, zbog čega je posljednjih mjeseci stanovništvo Cetinske krajine na nogama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U ime naroda tražim da se projekt zaustavi, energetsko tržište regulira, a izvori pitke vode zaštite od ovakvih nasrtaja”, poručio je Bulj, tumačeći kako bi se plinska elektrana gradila uz samu hidrocentralu Peruča, što bi ugrozilo napajanje pitkom vodom.

Plinska centrala stvarala bi, kaže, oko 280 tisuća litara otpadnih voda dnevno, što bi uništilo pitku Cetinu, grijalo bi se jezero, uništila flora i fauna. Klima na Peruči izrazito je nepovoljna, no studija utjecaja na okoliš to namjerno prešućuje,” upozorava Bulj.

Zastrašujuća bi bila količina ispušnih plinova od 760 kilograma po sekundi iz dimnjaka visokih 110 metara, količina CO2 od 145 tona po satu ekvivalent je za 150 000 auta koji stalno rade, slikovit je zastupnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bulj ističe da je javna studija nedostupna na internetu, da projektanti lažno citiraju Institut “Ruđer Bošković”, koji opovrgava sudjelovanje u studiji. Navodi i da je u zapadnoj Europi preko 30 takvih elektrana u 2014/15. zatvoreno zbog neisplativosti, pa se pita zašto su one isplative samo u Hrvatskoj.

“Vlada SDP-a donijela je Zakon o izvorima energije visokoučinkovito i uvela tržišnu primjenu razlike između dogovorene i tržišne cijene na koju država izravno uzima od hrvatskih građana i plaća povlaštenim proizvođačima električnu energiju. Zato je ta elektrana isplativa jer bi njezine dugove plaćali hrvatski građani, kao i za vjertroelektrane”, rezolutan je Mostov zastupnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.