“U ovom trenutku koliko god bilo važno izborno zakonodavstvo – to sada nije primarna tema u Hrvatskoj niti bi trebala biti primarna tema hrvatske politike”, istaknuo je Davorin Mlakar, saborski zastupnik HDZ-a komentirajući referendumsko pitanje i novu referendumsku inicijativu „Birajmo zastupnike imenom i prezimenom“ građanske inicijative U ime obitelji. Izjašnjavanje građana odvijat će se u cijeloj Hrvatskoj od 21. rujna do 5. listopada 2014.
“Vjerujem da u današnje doba ima puno važnijih stvari koje bi politika trebala rješavati”, kazao je napomenuvši kako su danas izašli podaci kako je prihod od PDV-a 6,8 posto niži u prvih 6 mjeseci ove godine.
Istaknuo je kako smo suočeni s teškom gospodarskom situacijom i krizom te kako postoje puno važniji problemi od rasprave pokušaja izmjene izbornog zakonodavstva.
“S druge pak strane mi smo nekoliko puta to već apostrofirali – mi jesmo spremni za razgovor o izmjeni izbornog zakonodavstva, no ne putem referenduma jer se referendumima ne mogu pisati zakoni”, rekao je te dodao kako su za cjelovit uvid u izborni sustav.
“Ja se u vrlo malo stvari mogu složiti s premijerom Milanovićem, ako on misli da ima značajnijih pitanja od pitanja preferencijalnog glasovanja – s tim se u potpunosti slažem”, kazao je Mlakar.
Ne mogu svi u HDZ-u misliti isto
Mlakar je komentirao je i činjenicu da su neki članovi HDZ-a izrazili drugačije mišljenje o izmjenama izbornog zakonodavstva i podržali preferencijalno glasovanje, ocijenivši kako je HDZ stranka od 200.000 članova i ne mogu svi misliti isto.
“No vjerujem da svi mislimo na način da ako mijenjamo izborno zakonodavstvo – moramo to napraviti sustavno, ne parcijalno kako se sad predlaže”, kazao je.
Pojasnio je kako je teško u kratkom vremenu i na ovaj način govoriti o izbornom zakonodavstvu te kako ti prijedlozi njima kao velikoj stranci ne odgovaraju.
“Snižavanje izbornog praga, uvođenje preferencijalnog glasovanja za sve kandidate na listi nosi puno drugih problema kojih danas nismo svjesni – ni mi ni birači”, rekao je te dodao “obzirom na činjenicu da smo mi u razvoju demokracije došli do toga da još uvijek stranke odgovorne za provedbu politike – čini mi se da prepuštanje vođenja politike pojedinoj osobi, kako se to govori u prijedlogu građanske inicijative U ime obitelji, ne bi bilo dobro rješenje”.
Komentirao je i izravan izbor lokalnih čelnika u odnosu na izbore na državnoj razini ocijenivši kako su na državnoj razini Vlada proizlazi iz parlamenta, a parlament glasuje o povjerenju Vladi, mada je SDP i tu pokušava naći neke stramputice koje nisu dobre.
“Čelnici lokalne samouprave biraju se direktno i odgovaraju svojim biračima, a ne predstavničkim tijelima, a lokalna samouprava provodi se upravo putem predstavničkih tijela, što je karakteristika koju drže važnom sve europske zemlje koje imaju takav sustav”, kazao je Mlakar.
Tekst se nastavlja ispod oglasa