Site icon narod.hr

Mons. Košić uputio pismo nadbiskupu Kijeva Ševčuku: Učinit ćemo sve da vam pomognemo

košić

Foto: snimka zaslona, Олег Чупа, commons.wikimedia.org; fotomontaža: narod.hr

Sisački biskup Vlado Košić uputio je u nedjelju, 27. veljače pismo podrške i solidarnosti s ukrajinskim narodom velikom nadbiskupu Kijeva Svjatoslavu Ševčuku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Sjećajući se našeg susreta i razgovora u rujnu prošle godine na Europskom euharistijskom kongresu u Budimpešti gledam i slušam ovih dana strašne vijesti iz vaše domovine Ukrajine. Sve me to jako podsjeća na agresiju koju smo i mi pretrpjeli 1991. – 1995. godine. Hrvati su bili i malobrojniji i slabo naoružani, ali su uz Božju pomoć opstali i obranili se. Tomu se nadam i za vaš ukrajinski narod koji smo mi uvijek doživljavali kao prijateljski i bratski narod. I za to se žarko Bogu molim. U čitavoj našoj zemlji preko Caritasa skupljamo pomoć za vas i, što je mislim sada važno, pripremamo se za izbjeglice koje želimo primiti jer imamo iskustvo što to znači biti protjeran iz svoga doma. Dobro ste nam došli dok god ovo ludilo rata ne prođe. Javite što možemo mi posebno učiniti za vas, rado ćemo učiniti sve da vam pomognemo. Na poziv pape Franje Čistu srijedu ćemo posebno moliti i postiti za mir u Ukrajini, a ja pozivam svoje svećenike i vjernike da to činimo čitave Korizme“, istaknuo je u pismu biskup Košić.

Nadbiskup Svjatoslav Ševčuk je vrhovni nadbiskup Ukrajinske grkokatoličke crkve. Na ovu crkvenu dužnost stupio je 25. ožujka 2011.

Crkva u Hrvatskoj priprema se za prihvat izbjeglica

Inače, Crkva u Hrvatskoj ovih se dana intenzivno priprema za prihvat izbjeglica iz Ukrajine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gostujući u petak 25. veljače u RTL Danas, zamjenica ravnatelja Hrvatskog Caritasa Suzana Borko izvijestila je da je vodstvo Hrvatskog Caritasa održalo sastanak u koordinaciji s Generalnim tajništvom Hrvatske biskupske konferencije na kojem je usuglašeno da će se utvrditi koji bi crkveni objekti i strukture mogli biti raspoloživi za prihvat izbjeglica iz Ukrajine, ukoliko dođu u Hrvatsku.

Mogućnosti smještaja ovisit će o broju ljudi, jesu li to obitelji, samci, bolesni ili osobe s posebnim potrebama. Podsjetila je da posljednjih dana traje evakuacija štićenika Caritasovih domova u Ukrajini. Oni se izmještaju iz dijelova zemlje u kojima se vode sukobi i premještaju se uglavnom u zapadne dijelove Ukrajine gdje je za sada još uvijek sigurno.

Suzana Borko pozvala je sve zainteresirane da se uključe u Caritasovu akciju prikupljanja pomoći za Ukrajinu isključivo uplatom novčanih sredstava, napomenuvši da se zasad ne prikupljaju odjeća, deke i slično zbog nemogućnosti slanja.

„S obzirom na aktualnu situaciju u Ukrajini za sada prikupljamo novčanu pomoć. Trenutačno se neka druga konkretna materijalna pomoć ne može dostaviti u Ukrajinu. Zračni prostor je zatvoren. Rijeke izbjeglica kreću se diljem Ukrajine i prema granicama susjednih zemalja. U ovom trenutku ne možemo ništa. Čekamo da se otvori humanitarni koridor“, rekla je Borko, poručivši da će Caritas pravovremeno izvijestiti javnost o mogućnosti prikupljanja i drugih oblika pomoći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novčani dar za pomoć Ukrajini može se uplatiti:

  • putem online uplata na caritas.hr (žurne akcije u svijetu – Ukrajina)
  • uplatom na žiro-račun Hrvatskog Caritasa kod Privredne banke Zagreb d.d.; IBAN: HR0523400091100080340; SWIFT/BIC: PBZGHR2X
  • pozivom na donacijski telefon 060 9010 (cijena po pozivu 6.25 kn, PDV uključen)

Sve ostale vijesti i aktualnosti bit će objavljene na službenoj mrežnoj stranici Hrvatskog Caritasa.

Papa se danas nakon Angelusa na ukrajinskom obratio ukrajinskim hodočasnicima na trgu sv. Petra

Papa Franjo poručio je u nedjelju onima “koji vjeruju u dijaboličnu i perverznu logiku oružja” da Bog nije na njihovoj strani i zatražio otvaranje humanitarnih koridora za izbjeglice iz Ukrajine. Papa je u obraćanju hodočasnicima na Trgu svetog Petra, među kojima je bilo mnogih s ukrajinskim zastavama, rekao da mu je srce slomljeno. Na kraju se na ukrajinskom obratio okupljenim Ukrajincima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Evo što je papa poručio nakon Angelusa:

“Draga braćo i sestre!

Ovih smo dana zapanjeni nečim tragičnim – ratom. Više smo puta molili za to da se ne krene ratnom stazom. I ne prestajemo moliti, štoviše, još intenzivnije molimo Boga. Zato ponavljam svima poziv da 2. ožujka, Čista srijeda, bude dan molitve i posta za mir u Ukrajini. Dan blizine s napaćenim ukrajinskim narodom, dan u kojem ćemo se svi osjećati braćom i sestrama i uputiti prošnju Bogu za svršetak rata.

Oni koji ratuju zaboravljaju čovještvo. Nisu im na prvome mjestu ljudi, ne gledaju na konkretan život naroda, već ispred svega stavlja parcijalne interese i moć. Uzdaju se u đavolsku i izopačenu logiku oružja, koja je najdalje od Božje volje. I daleko su običnih ljudi, koji želi mir, a koji su u svakom sukobu prava žrtva, koja na vlastitoj koži plaća ratna ludila. Mislim na starije, na one koji traže utočište u ovim satima, na majke koje bježe s djecom… To su braća i sestre za koje je hitno potrebno otvoriti humanitarne koridore i koje treba gostoljubivo primiti.

Slomljenog srca zbog onoga što se događa u Ukrajini – ne zaboravimo ni ratove u drugim dijelovima svijeta, kao što su Jemen, Sirija, Etiopija… – ponavljam: neka utihnu oružja! Bog je uz mirotvorce, a ne uz one koji se pribjegavaju nasilju. Zato što oni koji vole mir, kao što se kaže u talijanskom Ustavu, „odbacuju rat kao oruđe kojim se narušava sloboda drugih naroda i kao sredstvo za rješavanje međunarodnih sporova“ (čl. 11).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jučer su u Granadi, u Španjolskoj, blaženim proglašeni svećenik Gaetano Giménez Martín i petnaest drugova mučenika, ubijenih in odium fidei tijekom vjerskog progona iz 30.-ih godina prošlog stoljeća u Španjolskoj. Neka svjedočanstvo tih herojskih Kristovih učenika probudi u svima želju da vjerno i hrabro služe evanđelju. Pljesak za nove blaženike.

Pozdravljam sve vas Rimljane i hodočasnike!

Posebno pozdravljam las niñas Quinceñeras iz Paname; mlade studente iz biskupije Porto; vjernike iz Mérida-Badajoza i Madrida, u Španjolskoj; vjernike iz Pariza i Poljske; skupine iz Reggia Calabrije, Sicilije i pripadnike pastoralne skupine Alta Langa; krizmanike iz Urgnana i mladiće iz Petosina, biskupija Bergamo.

Poseban pozdrav svima koji su došli povodom Dana rijetkih bolesti koji se obilježava sutra: potičem razne udruge pacijenata i njihovih obitelji, kao i znanstvenike koji rade na tom području. Papa vam je blizu! Pozdravljam sve vas ovdje… Vidim i mnoge zastave Ukrajine! (na ukrajinskom) Hvaljen Isus Krist!

Želim svima ugodnu nedjelju. Molim vas, ne zaboravite moliti za mene. Dobar tek i doviđenja.”

Ukrajinski katolički biskupi uputili apel svijetu za pomoć

Nakon što su ruski vojnici 24. veljače napali Ukrajinu, katolički biskupi Ukrajine uputili su apele za pomoć, prenijela je IKA.

Drugog dana napada ruske vojske na Ukrajinu (25. veljače) pod osobitim pritiskom je glavni grad Kijev u kojem živi oko 4 milijuna ljudi. Zbog raketiranja ukrajinskog glavnog grada, Kijevljani su morali prenoćiti na postajama podzemne željeznice i u drugim skloništima.

Rimokatolički biskup Kijevsko-žitomirske biskupije Vitalij Kryvytsky u četvrtak 24. veljače na Facebook profilu napisao je: „Danas smo se probudili u novoj stvarnosti. Imamo početak rata u punom razmjeru, koji su pokrenule Rusija i Bjelorusija pod svojom kontrolom. Svu nadu polažemo u Gospodina. On je naša pomoć i štit.

Molimo za naše branitelje, vlasti, sve one koji će pomoći u prevladavanju ovog izazova vremena.

Svatko od nas može pomoći u sprječavanju širenja smrti i patnje. Prije svega, zapamtite, svi smo zajedno. Budimo mirni, pomozimo jedni drugima i u svakoj slobodnoj minuti molimo za Ukrajinu! Bože veliki, čuvaj Ukrajinu!!!“

Istog dana Biskupska konferencija Ukrajine proglasila je posvećenje zemlje Bezgrješnu Srcu Marijinu i pozvala je vjernike na ustrajnost u molitvi i obrani domovine. „Neka župe i molitvene skupine postanu mjesto zajedništva i središte iz kojeg se moli za mir i Božju zaštitu. Ne znamo što nas čeka u budućnosti, ali neka župne zajednice ne prepuštaju slučaju najugroženije i najpotrebitije, bez obzira na njihovu vjersku pripadnost. Okružite posebnom brigom za starije i bolesne osobe.

Knez ovoga svijeta pobjeđuje u pojedinačnim bitkama. Neka nam Riječ Božja, kao i najviša Istina, koja je Krist, bude pomoć u potrazi za istinom. Nemojte podleći panici, koju može posijati agresor.

Budimo spremni braniti svoju domovinu u skladu sa svojim mogućnostima i odgovornostima – u vojsci ili na svom radnom mjestu, u bolnicama ili pružanjem prve pomoći, materijalnom potporom ili riječima utjehe, molitve ili patničke žrtve. Odazovimo se hrabro nadahnuću Duha Svetoga, koji će dati svoje svjetlo u pravo vrijeme.“

Ujutro u petak 25. veljače iz Kijeva se javio poglavar Ukrajinske grkokatoličke Crkve nadbiskup Svjatoslav Ševčuk. „Preživjeli smo prvi dan rata, molimo se za Ukrajinu. Molimo za mir u Ukrajini. Molimo i blagoslivljamo branitelje naše domovine.

Želio bih izraziti svoju srdačnu zahvalnost svima koji se danas samoorganiziraju i podržavaju našu ukrajinsku državu, napore naše vlade, napore svih onih koji danas brane našu slobodu i neovisnost.

U ovom tragičnom vremenu sva naša nada je u Bogu. U ovom tragičnom trenutku, sudbina Ukrajine ovisi o našoj sposobnosti da se samoorganiziramo i djelujemo odgovorno, preuzimajući odgovornost za budućnost naše države“, poručio je.

Nekadašnji kijevski biskup, a sada egzarh za Ukrajince bizantskog obreda u Njemačkoj i Skandinaviji, biskup Bohdan Dzurakh također je upozorio na opasnost s kojom se Ukrajina suočava. „Ruski putinovski režim pokrenuo je otvoren napad na ukrajinsku državu. Naš narod je u životnoj opasnosti. Neprijatelj napada gradove i sela u različitim dijelovima Ukrajine. Ne pitajte za žrtve – naših 44 milijuna ljudi u Ukrajini i više od 12 milijuna naših regija i njihovih potomaka u inozemstvu postali su žrtve! Danas je nova etapa velikog stradanja ukrajinskog naroda, ali i vrijeme velikog nacionalnog jedinstva i ljubavi prema domovini. Za nas koji živimo ili smo privremeno u drugim zemljama ovo je prije svega vrijeme pojačane molitve i posta za spas Ukrajine i za oslobođenje naše domovine od okupatora i osvajača.

U državama gdje jesmo budimo glasnogovornici našeg patničkog naroda: pričajmo o nepravdama i ugnjetavanjima koje su stoljećima pretrpjeli od našeg agresivnog susjeda, a posebno tijekom ovih posljednjih osam godina neobjavljenog i sada otvorenog rata ! Budimo spremni na pojačanu humanitarnu potporu našim sunarodnjacima koji su postali žrtve nove agresije i neviđeno trpe. Pozivamo vlade zapadnog svijeta na odlučnu i učinkovitu solidarnost s Ukrajinom u ovom teškom povijesnom vremenu!“, apelirao je.

Sveukrajinsko vijeće Crkava 23. veljače uputilo je apel ruskom predsjedniku Putinu. „S autoritetom i jednoglasnošću svjedočimo da ukrajinski narod ne želi rat i smatramo zajedničkom dužnošću vjernika da ga zaustave prije nego što bude prekasno. Vrhovna zapovijed ‚Ne ubij‘ određuje apsolutnu vrijednost ljudskog života i strogu Božju kaznu za ubojicu. Agresivni rat je veliki zločin protiv Svevišnjega“, poručilo je Vijeće.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version