Odlukom Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta vrednuje se znanje te rezultati postignuti na natjecanjima iz znanja, uvažavajući otežane socijalne uvjete koji su mogli utjecati na školovanje učenika, rekao je ministar Željko Jovanović na konferenciji za novinare, gdje je predstavljena odluka o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis i I. razred srednje škole 2014/2015.
Za upis u srednje škole najvažnije će biti ocjene, bodovat će i rezultati na natjecanjima iz znanja, a neće se bodovati kategorizirani sportaši, učenje drugog stranog jezika, kao ni glazbene ni plesne škole.
Proširuje se pravo na izravni upis u srednje škole, učenicima koji su ostvarili najbolje rezultate na natjecanjima znanja, čime se potiče izvrsnost, a proširuje se i autonomija škola, kroz mogućnost odabira jednog predmeta i natjecanja posebno važnog za upis u tu školu, rekao je Jovanović.
Smanjena je mogućnost biranja škola i programa s deset na šest, a uz to je ukinut i bodovni prag, koji je izgubio svoj smisao uvođenjem e-upisa, kazao je ministar.
Ovom odlukom o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis i I. razred srednje škole iz MZOS „pokušali uvesti reda“ te dati jednake šanse svima sukladno sposobnostima i interesima.
„Kamen smutnje u javnosti bili su dodatni bodovi“, komentirao je Jovanović i dodao da je te dodatne bodove prošle godine osvarilo 70 posto učenika, većina na drugi strani jezik, što je ostvario 49 posto učenika, a 7 posto na otežane uvjete školovanja i 6 posto temeljem zdravstvenih poteškoća. Dodatne bodove na glazbenu školu ostvarilo je 4,3 posto učenika te samo 1 posto sportaša.
Nakon provedene javne rasprave od 21. veljače do 7. ožujka, MZOS uvidjelo je koje su prednosti, a koje poteškoće prošlogodišnjih kriterija upisa u srednje škole, kazala je Sabina Glasnovac, pomoćnica ministra Jovanovića te dodaje da su donesene izmjene u odnosu na prošlogodišnju odluku.
Sada jedan predmet posebno važan za upis, određuje samostalno škola, pa tako uz hrvatski jezik, matematiku i strani jezik, uz dva propisom MZOS određena predmeta, treći određuje škola, pojasnila je Glasnovac.
Ukinuti su dodatni bodovi za sportaše, učenike osnove glazbene ili plesne škole, učenje drugog stranog jezika, klasičnih jezika, dok se uvodi jedinstveni opis zdravstvenih kontraindikacija, kako bi svi učenici sa zdravstvenim teškoćama bili jednako vrednovani u svakoj od škola, rekla je Glasnovac.
Ovogodišnjom Odlukom izravan upis moći će ostvariti učenici koji na natjecanjima u 5., 6., 7., 8., razredu ostvare jedno od prva tri mjesta, dok je za prethodne odluke to bilo moguće samo učenicima 7. i 8. razreda ako ostvare prvo mjesto, pojasnila je Glasnovac.
Pravo na izravni upis više ne ostvaruju djeca vojnih i civilnih invalida rata I. kategorije, jer je Zakon kojim su to ostvarivali izmjenjen, a izravni upis više nemaju ni djeca obrtnika koja upisuju programe vezane uz obrte roditelja. Pravo na izravni upis imaju djeca koja su dva od posljednja četiri razreda prethodnog obrazovanja boravila i školovala se u inozemstvu, navela je Glasnovac.
Ova odluka donosi se svake godine 4 mjeseca prije početka školske godine sukladno zakonskim obvezama, a Ministarstvo će odluku donijeti s preporukom ili bez preporuke Ustavnog suda, komentirao je Jovanović i dodao da je to dio javne rasprave, koju je MZOS organiziralo po prvi puta.
„Apsurdno je tu odluku donositi svake godine“, smatra Jovanović te naglašava da si je MZOS dalo smjer promjena prema kojima je predviđeno donošenje Zakona o osnovnoškolskom te Zakona o srednjoškolskom obrazovanju, kojima se stavlja pretpostavka da se ovi kriteriji ne rješavaju odlukom nego Pravilnikom.