Na današnji dan: Pad Hrvatske Kostajnice 12. rujna 1991.

Dvanaesti rujna uzima se kao dan pada Hrvatske Kostajnice u ruke srpskih pobunjenika i komunističke JNA.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kratka povijest i etnička slika Kostajnice

Taj stari i utvrđeni hrvatski grad na Uni prvi put se spominje u pisanim dokumentima u 13 st. kao posjed hrvatskih knezova Babonića-Blagajskih. Kasnije prelazi u posjed Zrinskih.

Bio je vrlo značajna utvrda protiv muslimanskih Turaka i njihovih vazala, te su bosanske paše više paše više puta bezuspješno pokušavale osvojiti hrvatsku utvrdu na Uni. Ipak, 1556 g. nakon velike opsade pada u ruke Turaka izdajom kapetana Lusthallera, koji ga je po svjedočenju naroda prodao Turcima za 2000 dukata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema popisu iz 1910 g. , zadnjem prije uspostave prve Jugoslavije, grad Kostajnica imao je 2090 ljudi, od čega 1629 Hrvata (78 %), 363 Srba (17 %), te nešto Nijemaca,Mađara i ostalih. Pred Domovinski rat etnička slika grada bitno je izmijenjena, posebno u komunističkoj Jugoslaviji, pa u gradu živi 54 % Srba i 31 % Hrvata.

Poznati Kostajničani i hrvatski domoljubi

U Kostajnici i okolici rođen je poznati hrvatski vojskovođa pravoslavne vjere feldmaršal Austro-Ugarske vojske Svetozar Borojević, prvi nositelj tog čina koji nije bio Nijemac i veliki hrvatski domoljub. Tako se je i odredio u pismu Narodnom vijeću Kraljevine SHS gdje osobno piše: „Odredbe Narodnog vijeća o željeznicama za koje sam saznao tijekom noći u najkraćem će vremenu vojsku učiniti bespomoćnom zbog nedostatka hrane i posljedice će biti katastrofalne za južnoslavenska područja jer će horde nedisciplinirane vojske i Talijana, koji se ne mogu u ovom trenutku zaustaviti, nahrupiti preko Kranjske i Hrvatske i zato Vas molim ne kao general, ne kao posljednji sin zemlje već kao domoljub koji svoju domovinu voli isto tako kao i svaki drugi Hrvat i apeliram na domoljublje NV da se ukinu ove odredbe koje bio pretvorile vojsku u horde koje bi uništile posljednje tekovine. Neka željeznički promet bude slobodan“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Kostajnici je rođen i Svetozar Pribičević utemeljitelj hrvatsko-srpske koalicije. U politici je doživio veliki obrat i istupio protiv velikosrpske politike ušavši u koaliciju s hrvatskim vođom Stjepanom Radićem gdje se zauzimao za interese hrvatskog naroda i srpskog naroda u Hrvatskoj. Sjedio je do Stjepana Radića kada je ovaj ubijen u Skupštini u Beogradu, a nakon toga je uhićen i zatvoren u Beogradu. Nakon izlaska iz zatvora emigrira u inozemstvo. U svojem Pismu Srbima režim kralja Aleksandra okarakterizirao je kao „najgori, najpokvareniji i najnedostojniji režim pod nebeskim svodom.“

U Kostajnici su rođeni i poznati genetičar Milislav Demerec, Ivan Kitonić zastupnik Hrvatskog Kraljevstva na mirovnim pregovorima, hrvatski ban Antun Vakanović, te osnivatelj prvog nogometnog kluba HAŠK Krešimir pl. Miskić.

Opsada i pad Kostajnice 12. rujna 1991 godine

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Agonija opsade Hrvatske Kostajnice počela je još 26. lipnja 1991. godine. Mjesecima su srpske pobunjeničke snage iz okupirane Banovine te JNA i srpski teritorijalci iz Bosanske Kostajnice postupno slamali obranu, osvajajući hrvatska sela u okolici grada i blokirajući prometnicu prema Hrvatskoj Dubici, da bi 9. rujna u potpunosti odsjekli Hrvatsku Kostajnicu od ostatka Hrvatske, okupirale zapadni dio grada, a obrambene postrojbe i hrvatsko civilno stanovništvo potisnuli u središte grada.

Obrana Kostajnice sastojala se od 450 ljudi iz 1. brigade ZNG-a, policajaca PU Zagreb, te aktivnih i pričuvnih policajaca policijske postaje Kostajnica.

Pad brda Djed koje dominira gradom Kostajnice uzima se padom grada, a dogodio se upravo na današnji dan 12. rujna. Srbi su zarobili 60 policajaca i gardista na Djedu i prijetili njihovim ubijanjem ako se preostali branitelji Kostajnice ne predaju. U gradu je nastalo rasulo te se dio branitelja odlučio na proboj, dok je dio zarobljen i odveden u logore Glinu i Manjaču kod Prijedora.

Za vrijeme napada na Kostajnicu i nakon njenog pada počinjeni su brojni zločini nad hrvatskim stanovništvom grada i okolnih mjesta. Tako je još za vrijeme opsade grada ubijeno 20 civila Hrvata u okolnim selima Graboštanima, Majuru i Stublju. Nakon pada grada je došlo do brojnih ubojstava na raznim mjestima kao Volinja, Kostrići (gdje je ubijeno i dvoje djece od 2 i 4 godine) i drugdje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.