Site icon narod.hr

Nacionalni sindikat policije upozorio da ih zakon ne štiti

Foto: fah

Predsjednik Nacionalnog sindikata policije Nikola Kajkić u četvrtak je na konferenciji za novinare Splitu, na kojoj je policajcu iz Omiša kojem je prije pet mjeseci zapaljen automobil sindikat predao 15 tisuća kuna prikupljenih u akciji “Svi za jednog – jedan za sve”, upozorio da zakonska regulativa ne štiti hrvatskog policajca ni njegovu imovinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kajkić je istaknuo da se policajci fizički napada, trpe uvrede, uništava im se imovina, konkretno automobili koji se pale ili im se buše gume, ocjenjujući kako je osnovni razlog tomu loša zakonska regulativa, koja policijskog službenika jednostavno ne štiti u njegovu postupanju. Ne pruža mu, dodaje, ni sigurnost da će onaj tko mu prijeti ili uništava njegovu imovinu biti procesuiran te u sudskom postupku i kažnjen.

Sindikat stoga predlaže izmjenu u Kaznenom zakonu kojom bi se postrožilo kažnjavanje, te da se u dijelu utvrđivanja i procesuiranja takvih teških kaznenih djela izmijene Zakon o kaznenom postupku i Zakon o policijskim ovlastima, u kojem bi im se policiji dale veće ovlasti.

Za slučaj namjernog zapaljenja osobnog automobila nagrađivanog omiškog policajca rekao je kako još uvijek postoji svjedok čiji iskaz nije želilo prihvatiti Državno odvjetništvo, koje je od svjedoka tražilo drugi način pristupanja svjedočenju, što je on odbio. “Po našem mišljenju, ali i mišljenju pravnih stručnjaka, taj je svjedok bio dovoljan za zatvoriti zakonski okvir i sudskim putem procesuirati počinitelja. Mi znamo tko je policajcu u Omišu zapalio automobil, on slobodno šeće i dalje prijeti, ponaša se bahato, što je loša poruka svim policajcima, ali i građanima”, poručio je Kajkić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukazujući na lošu zakonsku regulativu, iznio je i podatke iz policijske evidencije, po kojima je u zadnjih deset godina u Hrvatskoj zaprimljeno 750 prijetnji policajcima. Zabilježeno je više od tisuću fizičkih napada, zapaljeno 15 civilnih vozila, dok su dvojica policajaca ubijena.

“Oni koji se policajcima žele osvetiti vrlo često MUP- u šalju lažne anonimne prijave, koje su u 98 posto slučajeva neistiniti navodi”, istaknuo je te upozorio i na problem kada se policajac u ulozi svjedoka odazove pozivu na kazneni ili prekršajni sud, gdje im suci “neprimjereno i neoprezno” u zapisnik javno unose adresu stanovanja, broj djece i imovinsko stanje. Kako bi se policajce zaštitilo, to treba čim prije mijenjati, naglasio je Kajkić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version