Najopasniji računalni virus ne zaobilazi ni Hrvatsku, evo što je dobro znati!

Foto: fah

Masovni kibernetički napad takozvanim ucjenjivačkim softverom (ransomware) u petak je pogodio računalne mreže tvrtki i javnih ustanova u gotovo stotinu zemalja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ucjenjivački software blokira pristup računalnom sustavu i potom traži novac kako bi ga odblokirao a, po češkoj kompaniji Avast koja se bavi kibernetičkom sigurnošću, u petak je zabilježeno 75000 napada tim štetnim programom u 99 zemalja. Najteže su pogođene Rusija, Ukrajina i Tajvan, ocijenio je Avast.

Radi se o zloćudnom softveru ransomwarea, odnosno virusu Wanna Decryptor. Ovim napadom su najviše pogođene Rusija, Tajvan i Ukrajina.

U poruci koja se pojavi nakon što virus preuzme računalni sustav pojavi se sljedeće: “Vaše važne datoteke su zaključane. Ako pokušavate pronaći način kako ponovno doći do vaših podataka, ne gubite vrijeme. Nitko ne može oporaviti vaše datoteke osim našeg servisa za dešifriranje”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukoliko do 19. svibnja ne uplatite 300 dolara, brišu se svi podaci na vašem računalu, prijete hakeri.

IT stručnjaci objašnjavaju kako je riječ o najopasnijem virusu na internetu koji može uzrokovati veliku štetu. Wanna Decryptor je zapravo šifrirani softver ransomware koji svojim tvorcima može donijeti veliku zaradu, a najveću štetu svojim žrtvama. U računalo ulazi preko zlonamjernih dodataka u neželjenoj pošti, a čim se otvori odmah počinje sa šifriranjem podataka. Softver stvara šifrirane kopije podataka na računalu žrtve nakon čega briše originale. Zbog toga ostaju samo šifrirane kopije kojima se ne može pristupiti bez ključa za dešifriranje. Šifriranje traje od nekoliko minuta do nekoliko sati, ovisno o količini podataka na računalu. Osnovna razina softvera može biti uklonjena ako Windowse stavite u sigurnosni način rada. Nakon toga trebate pokrenuti antivirusni program koji će pronaći i obrisati softver. Ipak, uklanjanje virusa ovisi o tome kakav program imate na računalu, a hakeri su često u prednosti jer su antivirusni programi na mnogim računalima istekli, piše večernji list.

> Masovni kibernetički napad pogodio gotovo stotinu zemalja

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.