Nikola Hanžel, imućni donator HDZ-a i predsjedničke kampanje Kolinde Grabar-Kitarović, osuđen je zbog gospodarskog kriminala pomaganjem u zloporabi povjerenja u gospodarskom poslovanju, i to na uvjetnu zatvorsku kaznu u trajanju od šest mjeseci s rokom kušnje do dvije godine, što znači da će u zatvor samo ako u tom periodu počini novo kazneno djelo, piše u četvrtak Jutarnji list.
Presudu suca Ante Ujevića na Županijskom sudu u Karlovcu potvrdio je Vrhovni sud te je u ovom trenutku Hanžel upravo u periodu dvogodišnje kušnje.
Hanžel je bio najveći pojedinačni donator kasnije predsjednice Grabar-Kitarović s iznosom od gotovo 200.000 kuna. Zajedno s čelnim ljudima Karlovačke banke našao se na optuženičkoj klupi jer su mu bezrazložno otpisali 1,1 milijun kuna kredita 1998. godine, kada je on bio predsjednik Skupštine dioničara Banke, u njegov dug je preuzeo Kabah, poduzeće u vlasništvu Banke.
Županijski sud je nepravomoćno 2014. godine čelnike ove novčarske ustanove osudio na po dvije godine zatvora, odnosno na jednu i pol direktora Kabaha, a Hanžela oslobodio krivnje za poticanje na kazneno djelo. Vrhovni sud je kazne osuđenicima prepolovio, a poništio oslobađajuću presudu Hanželu.
Ponovljeni slučaj protiv Hanžela je vodio sudac koji gaje ranije oslobodio krivnje Ante Ujević, danas predsjednik Županijskog suda u Karlovcu.
U presudi je, doznaje Jutarnji list na Vrhovnom sudu, obrazložio kako je nedvojbeno dokazano da je okrivljeni Hanžel pristao na promjenu dužnika, a bez njegova pristanka ne bi moglo doći do kaznenog djela od strane počinitelja iz Kabe i Kabaha, pa je “u objektivnom smislu Hanžel ostvario kažnjivu radnju pomaganja kod tog kaznenog djela”, koje opisuje “blažim oblikom sudioništva”.
SDP je primao donacije od Diokija, a HNS od Ferenčaka
Podsjetimo, SDP je dosad zaprimao donacije od tvrtki kao što je Dioki koju je vodio Ježićev sin, dok mu se oca teretilo za čitav niz afera oko bivšeg premijera Sanadera. U tzv. slučaju HEP-Dioki uz bivšeg premijera i Ježića tužiteljstvo je teretilo i bivšeg direktora HEP-a Ivana Mravka koji je u međuvremenu preminuo, prenosi tportal.
Donacije strankama u 2018. otkrile su da je jedan od izdašnijih donatora HNS-a Srećko Ferenčak sa 25.000 kuna. Ferenčak je poznat iz Afere Nanbudo u kojoj se našao na optuženičkoj klupi sa Turkovićem te ih se teretilo da su zloporabili položaj i ovlasti s ciljem da osobno pribave materijalnu dobit veću od 9,5 milijuna kuna. Oni su prema optužnici 1996. najprije posudili Nanbudo institutu po 520.000 kuna, da bi institut od Grada Zagreba po simboličnoj cijeni dobio građevinsko zemljište od gotovo 5000 četvornih metara, no isključivo za gradnju Centra za dnevnu skrb invalidnih osoba. Dvojac je kasnije zemljište prodao Konzumu.
Na ponovljenom suđenju u rujnu 2014. godine ponovno su nepravomoćno proglašeni krivima i osuđeni na djelomično uvjetne kazne od godine i dva mjeseca, a državi moraju vratiti po 1,9 milijuna kuna koliko su protuzakonito ‘zaradili’ na preprodaji gradskog zemljišta.
Nakon što je u ožujku 2010. nepravomoćno osuđen na po godinu dana zatvora 2012. imenovan je za novog člana Nadzornog odbora JANAF-a.
Imenovanje Čačićevog prijatelja i suradnika Srećka Ferenčaka u NO Janafa odigrano je bez znanja premijera Milanovića, SDP-ovi ministri nisu tada bili previše spremni komentirati to imenovanje, ali za Vesnu Pusić nije nimalo bilo sporno.
Komentirajući medijske napise o imenovanju na visoku funkciju unatoč sudskoj presudi za malverzacije sa zemljištem u aferi Nanbudo, Ferenčak se opravdavao da nije na javnim funkcijama: “Nisam ni u Saboru ni nigdje. Radim ovaj posao koji je profesionalna funkcija.”