“Napisala si jasno da prava zastupnika nacionalnih manjina MOGU BITI IZMIJENJENA a to znaci u određenoj proceduri. Postoje samo dvije – referendum ili odluka u Hrvatskom saboru. I kad govoriš o usuglašavanju, kompromisu i konsenzusu to po logici stvari upućuje na odlučivanje u Hrvatskom saboru”, upozorio je profesor Pravnog fakulteta i jedan od autora referendumskih pitanja GI “Narod odlučuje” Robert Podolnjak profesoricu ustavnog prava Sanju Barić.
Podsjetimo, profesorica ustavnog prava na Pravnom fakultetu u Rijeci 5. lipnja na svom Facebooku komentirala je građansku inicijativu Narod odlučuje, odnosno pitanje ustavnosti referenduma. U svom komentaru ustvrdila je kako se zapravo svi ustavni stručnjaci slažu da je referendum neustavan osim prof. Podolnjaka i dr. Palića koje je opisala kao političare. Dodala je da je referendum važan element demokracije, ali koji sa sobom nosi opasnosti te je zaključila kako prava nacionalnih manjina mogu u odnosu na njihovo političko pitanje biti promijenjena, ali ne na referendumu.
> Ovo pitanje je prof. Podolnjak postavio prof. Barić – i nije dobio odgovor!
Na njen status osvrnuo se profesor Robert Podolnjak te je upitao:
“Kada si me već prozvala Sanja dozvoli pitanje: ukoliko se na ustavnom referendumu ne može odlučivati o zastupnicima nacionalnih manjina, može li se, jer to impliciraš , o tome odlučivati u Saboru u sklopu neke ustavne promjene? Kada odgovoriš na to pitanje mogu eventualno postaviti sljedeće.”
Profesor Podolnjak dobio je odgovor nakon tri dana:
“Moj stav je da ne ulazim u besmislene polemike, a ova je postavljena na način da unaprijed nema smisla. Pitanje je totalno promašeno, a sve je više nego jasno u mom postu.”
Profesor Podolnjak odgovorio je vrlo brzo:
“Besmislena polemika? Pitanje je vrlo jednostavno i sigurno ne promašeno, već ustavnopravno vrlo relevantno. Ako se na ustavnom referendumu ne može odlučivati o zastupnicima nacionalnih manjina, već, kako iznosiš, “samo uz ozbiljnu analizu, raspravu i suglasnost” (dakle može se pod tim uvjetima) logično je pitati misliš li da to može Hrvatski sabor u postupku ustavne promjene? Ako ne odgovoriš smatrat ću, s obzirom na tvoj tekst, da je odgovor potvrdan.”
Sanja Barić pak smatra da Robert Podolnjak pojednostavljuje problematiku:
“Pitanje je i dalje promašeno postavljeno jer, kao što svi dobro znamo, na njega nema mogućnosti davanja ispravnog odgovora. Odgovor je jednako besmislen i u varijanti jednostavnog da i jednostavnog ne. Cijela bit je u sadržaju i konsenzusu, postupku usuglašavanja i pronalaska kompromisa uz poštivanje načela i svrhe. Polemika je besmislena jer je postavljaš na razinu matematike, binarnog koda i oversimplifikacije. A suština je sve samo ne to. Kao što znaš.”
Na kraju rasprave zadnja je bila riječ profesora Podolnjaka. On je naime odgovorio da se sve svodi na odlučivanje u Hrvatskom saboru, nakon čega profesorica Barić nije odgovorila.
“Napisala si jasno da prava zastupnika nacionalnih manjina MOGU BITI IZMIJENJENA a to znaci u određenoj proceduri. Postoje samo dvije – referendum ili odluka u Hrvatskom saboru. I kad govoriš o usuglašavanju, kompromisu i konsenzusu to po logici stvari upućuje na odlučivanje u Hrvatskom saboru. Kako god okreneš svoje riječi svodi se na isto.”