Natalija Kanački: Uz samo jedan preferencijalni glas izborna utrka bit će obična limunada

Foto: narod.hr

Prema prijedlogu SDP-a na sljedećim parlamentarnim izborima mogli bi dati preferencijalni glas za jednog saborskog zastupnika s kvotom od 10%, naravno, ukoliko prijedlog prihvate saborski zastupnici. Što to znači za nas građane i da li ćemo time moći utjecati na liste kandidata koje su postavljene od stranke, pitali smo dr. Nataliju Kanački,  članicu upravnog odbora udruge U ime obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo se da je udruga U ime obitelji referendumskom inicijativom Birajte zastupnike imenom i prezimenom tražila da birači mogu dati preferencijalne glasove za tri kandidata bez kvota. Bez kvota znači da bi se ukupan poredak na stranačkoj listi formirao prema broju glasova koji je osvojio svaki kandidat. Time bismo omogućili najmanje dvije stvari: da stranke na liste stavljaju najkvalitetnije ljude, a ne ‘podobne’ koji su odgovorni samo svojim šefovima, a ne i biračima, te da bi saborski zastupnici svoj mandat morali pošteno odraditi znajući da na sljedećim parlamentarnom izborima mogu izgubiti glas birača radi nekvalitetnog rada.

Kako se bliže izbori vidimo da se SDP, koji je zanijemio od muke tijekom referendumske inicijative, sada pomalo dodvorava biračima i ublažava ‘partijsku stegu’! Predlažu taj jedan preferencijalni glas uz kvotu od 10 %, što znači da najmanje 10% birača s te liste treba dati glas jednom kandidatu kako bi ušao u Sabor, mišljenja je dr. Kanački.

Pretpostavljamo da će se i HDZ složiti s time, te će u Saboru dići svoje ruke za taj prijedlog i pokazati da su sada i oni spremni za tzv. demokratizaciju izbornog sustava. Prošle jeseni nisu podržali inicijativu, iako bi ona donijela i promjene za Hrvate izvan domovine, ujednačavanje glasova svih birača i mnogo drugih dobara… Ipak, predizbornih koalicija se nisu mogli odreći niti jedni niti drugi jer su to matematičke igre po kojima puno malih strančica bez glasačkog tijela može dobiti svoj mandat u Saboru ako se pridruže velikima, što vidimo i po trenutnom sastavu Vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što smo zaista dobili tim prijedlogom? Jednu ljetnu limunadu, dovoljno jaku samo da se nešto malo pomakne s mjesta, po onoj staroj – bolje išta nego ništa! Ono što je dobro, da nakon bure koju je izazvala referendumska inicijativa s 380.000 potpisa, većina građana sada zna da preferencijalni glasovi postoje, da su dobri za demokraciju te da ih nužno trebamo – i to bez cenzusa. Niti SDP niti HDZ nisu spremni ignorirati tako velik broj ljudi pa su zajedno odlučili da malo primire nezadovoljne birače koji su se usudili primijetiti nelogičnosti našeg izbornog sustava napravljenog samo za velike stranke, kaže Kanački.

Visoki izborni prag za pojedine stranke od 5% nitko niti ne spominje – to znači da nezavisne liste i ovaj puta nemaju puno šanse za ulazak u Sabor ukoliko se ne pridruže nekoj od koalicija. Za istinsku demokratizaciju izbornog zakona i samih stranaka u ovom trenutku nije spremna niti jedna velika stranka. Kontinuirano smo svjedoci djelomičnih i minimalnih rješenja, za korjenite promjene nedostaje istinske političke volje – a zašto i bi kada je njima tako dobro i ne trebaju im u Saboru nova lica koja bi više brinula o građanima i općem dobru, a manje o podobnostima.

Poredak na stranačkim listama većinom će biti zacementiran, jer jedan preferencijalni glas nije puno, a 10% je visoka granica, što je pokazalo i glasovanje za EU parlament. Ipak, možda se stranci omakne simpatično i vrijedno lice nekog kandidata koji će ući u Sabor s nepovoljnije startne pozicije na stranačkoj listi. No ne smije biti baš previše simpatično kako ne bi zasjenili predsjednike stranaka svojim visokim brojem glasova. Uživajte u predizbornoj limunadi!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.