U noći na nedjelju, 31. listopada u tri sata ujutro počinje zimsko računanje vremena.
Ljetno računanje vremena u 2021. godini završava 31. listopada u tri sata tako što se pomicanjem za jedan sat unatrag vrijeme u tri sata računa kao dva sata.
Pomicanje sata odrazit će se i na željeznički promet – vlakovi će biti zaustavljeni na jedan sat u kolodvorima u kojima se zateknu kako bi bili u skladu s voznim redom.
Povratkom na zimsko računanje vremena mijenjaju se i razdoblja dnevnih tarifa za obračun električne energije.
Za vikend spavamo sat duže.
Gdje je zapelo s ukidanjem sezonskog mijenjanja računanja vremena?
Iako je Europska komisija još prije tri godine predložila da se ukine sezonsko pomicanje sata, to se još nije dogodilo jer se države članice o tome još nisu dogovorile.
Građani Europske unije u velikoj internetskoj anketi provedenoj još 2018., masovno su se odazvali i jasno poručili da više ne žele pomicanje sata. Samo u prvih tri dana stiglo je čak 500 tisuća odgovora. S mišljenjima građana složili su se i tako odlučili i Europska komisija i Europski parlament.
Međutim, države članice ne pokazuju interes za ovu preporuku čiji je idejni začetnik bio bivši predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker. Još uvijek niti jedna država članica nije obavijestila Europsku komisiju da namjerava provesti tu preporuku.
Obvezna svjetla na automobilima od ponedjeljka
Vozači automobila prema Zakonu o sigurnosti prometa na cestama dužni su uključiti dnevna svijetla na motornim vozilima od 1. studenoga do 31. ožujka.
Evo što policija navodi u priopćenju:
Kazna 300 kuna
“Odredbom članka 102. Zakona o sigurnosti prometa na cestama („NN“ 70/2019.), datumski je određeno korištenje dnevnih ili kratkih svjetala danju na motornim vozilima u razdoblju od 1. studenog do 31. ožujka, objavio je MUP.
Također, vozači mopeda i motocikala dužni su tijekom cijele godine danju imati upaljena kratka svjetla na vozilu. U slučaju nepoštivanja navedenih zakonskih odredbi, vozač će se kazniti novčanom kaznom od 300,00 kuna.
Pored navedenog, sukladno članku 101. citiranog Zakona i vozači bicikala od prvog sumraka do potpunog svanuća (noću) te u slučaju smanjene vidljivosti, na biciklu moraju imati upaljeno jedno svjetlo bijele boje na prednjoj strani i jedno crveno svjetlo na stražnjoj strani bicikla.
U slučaju nepoštivanja navedenih zakonskih odredbi, vozač bicikla kaznit će se novčanom kaznom od 500,00 kuna.
Stoga, vozače motornih vozila, pozivamo na oprez uvijek i svugdje.
Pridržavajte se prometnih propisa i pripazite da vam svjetla uvijek budu upaljena radi bolje vidljivosti, a posebice od 1. studenog do 31. ožujka”, poručuju iz policije.
Od 15. studenoga obvezna i zimska oprema
Također, policija je objavila i da će od 15. studenoga do 15. travnja biti obvezna uporaba zimske opreme.
“U narednom periodu mogu se očekivati nagle promjene vremena praćene kišom, vjetrom i maglom. Upravljanje vozilima u takvim je uvjetima otežano pa se vozačima preporučuje dodatni oprez jer se tada povećava i opasnost od prometnih nesreća.
Zimski uvjeti na cesti su takvi uvjeti kada je kolnik prekriven snijegom ili kada je na kolniku poledica. Za vrijeme zimskih uvjeta na cestama zabranjuje se promet motornim vozilima koja nemaju propisanu zimsku opremu i teretnim automobilima s priključnim vozilom.
Vozač motornog vozila dužan je, prije uključivanja u promet, očistiti zaleđena vjetrobranska stakla i snijeg, led ili vodu na vozilu”, navodi se u priopćenju.
Tekst se nastavlja ispod oglasa