Site icon narod.hr

(Ne)sportska tema ‘trans’ sportaša na domaćem terenu: Pravobraniteljica Ljubičić čeka mig izvana

Ljubičić

Foto. Fah, iStock by Getty Images; Montaža: Narod,hr

Tema ‘transrodnih’ sportaša stigla je, sportskim rječnikom rečeno, i na domaći teren. Međunarodni sport se, pak, već nekoliko godina susreće s tim problemom. Naime, ovih je dana u hrvatskom Saboru Višnja Ljubičić predstavila svoje Izvješće o radu pravobraniteljice za ravnopravnost spolova za 2022. godinu. U njemu se dotakla i položaja ‘transrodnih’ osoba u sportu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pravobraniteljica je, navodi se u Izvješću, u lipnju 2022. javnim priopćenjem komentirala odluku Međunarodnog plivačkog saveza (FINA) od 20. lipnja 2022. kojom je uspostavljena posebna natjecateljska kategorija za ‘transrodne’ plivačice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U svom priopćenju, pravobraniteljica je prije svega istaknula da položaj transrodnih osoba u sportu predstavlja iznimno složenu problematiku oko koje još uvijek ne postoji konsenzus u međunarodnim okvirima”.

Ljubičić: ‘Dva suprotstavljena prava’

Središnji problem, kaže Ljubičić, predstavljaju dva suprotstavljena prava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“S jedne strane, nužno je izbjeći postupanje s obilježjima diskriminacije kojim se transrodnim osobama ograničava ili pak potpuno uskraćuje mogućnost sudjelovanja u tom području javnog života, dok se s druge strane istovremeno nastoji osigurati optimalna razina pravednosti u natjecanjima, uzimajući u obzir biološke specifičnosti koje transrodnim ženama mogu osigurati povlaštenu startnu poziciju u odnosu na konkurenciju”.

Pravobraniteljica naglašava da je ovu problematiku nužno sagledati temeljito i multidisciplinarno. Također, ističe i perspektivu područja ljudskih prava. Njima je, dodaje, “zajamčena ravnopravnost svih osoba neovisno o rodnom identitetu”.

Ljubičić je istaknula “kako je transrodnim osobama potrebno omogućiti participaciju u svim područjima javnog života skrenuvši pozornost stručnoj javnosti da je kada je sportu u pitanju, iznimno važno da se u narednom razdoblju na međunarodnoj razini postigne stručno i znanstveno utemeljeni konsenzus o ovim pitanjima, umjesto da različite sportske organizacije donose različite odluke koje su podložne promjenama od natjecanja do natjecanja”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodala je da je “pri donošenju takvih odluka kao polazište nužno koristiti jamstvo zabrane diskriminacije temeljem rodnog identiteta”.

Pravobraniteljica ‘čeka stav međunarodnih organizacija’

U izvješću stoji i da se Ljubičić uključila u savjetovanje i pozdravila donošenje novog Zakona o sportu. On, stoji u Izvješću, “pojedinim zakonskim rješenjima doprinosi unaprjeđenju pitanja vezanih uz ravnopravnost spolova i predstavlja primjer dobre prakse u smislu nastojanja za unaprjeđenjem ravnopravnosti spolova prilikom donošenja zakona”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prilikom predstavljanja Izvješća, Ljubičić je rekla da o temi ‘transrodnih’ sportaša nema svoj stav. Kreirat će ga, kaže, na temelju stava međunarodnih organizacija.

“S jedne strane morate voditi računa o tome da tim osobama moraju biti dostupne sportske aktivnosti i sudjelovanje na natjecanjima, a s druge strane o njihovim biološkim karakteristikama koje mogu ugroziti određenu kategoriju s kojom se natječu. Moje stajalište će biti usklađeno s međunarodnim stajalištem i bit će podupiruće”, kazala je Ljubičić.

Možda će vas zanimati

Australska nogometna reprezentacija s 5 'transrodnih' igračica neporažena na ženskom turniru

Amaterski australski nogometni tim izazvao je kontroverze nakon što je ekipa, koja uključuje pet ‘transrodnih’ žena

Što kad se muškarcima dopusti natjecanje u ženskoj kategoriji

Što u praksi znači kada se muškarcima, koji se osjećaju kao žene, dopusti da se natječu u istoj kategoriji sa – suprotnim spolom? Evo nekoliko (ne)sportskih primjera iz svijeta.

Meghan Cortez-Fields, muškarac koji se identificira kao žena, osvojio je titulu u ženskom plivanju na koledžu Ramapo u New Jerseyu. Cortez-Fields tri je godine plivao za muški tim prije nego je oborio školski rekord za žene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Amaterski australski nogometni tim izazvao je kontroverze nakon što je ekipa, koja uključuje pet ‘transrodnih’ osoba, dominirala turnirom za žene i osvojila nagradu od 1000 dolara.

Flying Bats FC sa sjedištem u Sydneyju ostao je neporažen tijekom četverotjednog turnira, uključujući jednu utakmicu u kojoj je jedna od ‘transrodnih’ žena postigla šest golova u pobjedi 10:0.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nogomet, košarka, boks, plivanje…

Srednjoškolski tim u Vermontu dobio je zabranu igranja jer se pobunio zbog ‘transrodne’ košarkašice. Naime, ženska košarkaška reprezentacija predala je u veljači 2023. utakmicu protiv ekipe s ‘transrodnom’ igračicom. To je potaknulo Vermont Principals’ Association (VPA) da zabrani timu sudjelovanje na budućim turnirima.

Škola je podnijela tužbu s obiteljima zbog zabrane. Tvrde da je odluka po prirodi diskriminirajuća i ide protiv vjerskih uvjerenja škole koja se tiču roda i ljudske seksualnosti.

Slični primjeri postoje i u boksu. Naime, iz meča na prvenstvu Zlatne rukavice 2023. povukla se boksačica Katia Bissonnette nakon što je obaviještena da je njezina protivnica ‘transrodna’.

Bissonnette se trebala suprotstaviti ‘transrodnoj’ Myi Walmsley. No, kako se povukla iz borbe, Walmsley je proglašena pobjednikom zbog nedostatka zamjenske natjecateljice u njihovoj težinskoj kategoriji.

Zabrinutost kod Bissonnette je potaknula studija Sveučilišta Utah koja sugerira da muškarci mogu udarati 163 posto jače od žena.

>Vermont: Srednjoškolski tim dobio zabranu igranja jer se pobunio zbog ‘transrodne’ košarkašice
>Boksačica se odbila natjecati s ‘transrodnom’ protivnicom: ‘Žene ne bi trebale biti izložene fizičkim i psihološkim rizicima’

Lia Thomas dobio zabranu nastupa na OI

Svakako najpoznatiji primjer ‘transrodnih’ sportaša je Lia Thomas. Ova ‘transrodna’ osoba neće se moći natjecati na Olimpijskim igrama nakon izgubljene pravne bitke protiv Svjetske organizacije vodenih sportova (WA).

Thomas je, naime, prije dvije godine osvojio žensku NCAA titulu. Međutim, Svjetska organizacija vodenih sportova (WA) u ljeto 2022. izmijenila je pravila zabranom natjecanja u ženskoj kategoriji svim osobama koje su prošle muški pubertet.

Žalba na tu odluku Thomas nije donijela zadovoljštinu. Štoviše, nakon te odluke, Thomasu nije dozvoljeno natjecanje na Olimpijskim igrama.

Svjetska organizacija vodenih sportova (WA) poručila je da je ova odluka suda velik korak naprijed u njihovim nastojanjima da zaštite ženski sport.

>Lia Tomas, muškarac koji se predstavlja kao žena, odlukom suda ne smije na OI

Otvorena kategorija za ‘transrodne’ osobe

Prošlogodišnji planovi World Aquaticsa (WA) da debitiraju u otvorenoj kategoriji za ‘transrodne’ sportaše na Svjetskom kupu u Berlinu propali su nakon što nije zaprimljena niti jedna prijava.

Vodeće tijelo u plivanju, koje je 2022. godine izglasalo zabranu ‘transrodnih’ žena u elitnoj ženskoj kategoriji, obećalo je pokrenuti “pionirski pilot projekt” kako bi promoviralo svoju “nepokolebljivu predanost inkluzivnosti, prihvaćajući plivače svih spolova i rodnih identiteta”.

Namjera da održi ‘otvorenu’ kategoriju, s utrkama na 50 i 100 metara u svim stilovima uz mušku i žensku konkurenciju, propala je. World Aquatics je prvi koji je pokušao stvoriti treću kategoriju natjecanja odvojenu od muških i ženskih natjecanja.

>Natjecali bi se kao muškarci ili žene, ali svoju kategoriju ne žele: Natjecanje u plivanju za ‘transrodne’ sportaše otkazano

Izraz neslaganja s neravnopravnim natjecanjem

Dužnosnica Američkog plivačkog saveza Cynthia Millen podnijela je 2021. godine ostavku nakon više od 30 godina rada u USA Swimmingu. Učinila je to zbog sudjelovanja ‘transrodnih’ osoba na natjecanjima.

Millen je dala ostavku nakon što je, tada 22-godišnji Lia Thomas dobio dozvolu za natjecanje u ženskom plivanju na kojemu je ona trebala biti sutkinja. Istaknula je da ne može podržati sport koji dopušta biološkim muškarcima da se natječu uz žene.

Odluka suda koju je podržala WA da Thomas ne nastupi na OI, mogla bi potaknuti val sličnih odluka.

Osim WA, i Nacionalna udruga interkolegijske atletike (NAIA) objavila je u travnju ove godine da zabranjuje ‘transrodnim’ sportašima sudjelovanje u ženskim natjecanjima. Omjer glasova za ovu odluku bio je 20:0.

Vjerujemo da će i pravobraniteljici Ljubičić ovakve odluke pomoći u kreiranju vlastitog stava o ‘transrodnim’ osobama u hrvatskom sportu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version