Naknadu koju su sva tri telekoma iskoristila kao opravdanje za podizanje cijena 2014. sad je vraćena na razinu prije poskupljenja.
“Nažalost, moramo povećati cijene korisnicima 10 posto jer je država podigla naknadu”. U lipnju 2014. tako su poskupljenje pravdala tri mobilna operatera u Hrvatskoj: HT, Vipnet i Tele2, navodi 24sata.
Kukuriku Vlada SDP-ovog Zorana Milanovića podigla je naknadu za pristup radiofrekvencijskom spektru za tri puta kako bi s više od 300 milijuna kuna godišnje od operatera zakrpala proračunske rupe. Naknada je u biti iznos koji moraju platiti mobilni operateri za korištenje mreže. Državno poskupljenje preliveno je na leđa korisnika, a ponajviše se vidi na cijenama bonova. Bon od 50 kuna nakon poskupljenja košta 55 kuna, onaj od 100 košta 110 kuna itd. Međutim, Vlada je prvo prošle godine snizila spornu naknadu za trećinu. Ove godine nismo osjetili pojeftinjenje.
Cijene bonova ostale su iste. Sredinom studenog Vlada je dodatno snizila naknadu i sad je ona na istoj razini prije poskupljenja iz 2014. godine! Nijedan teleoperater više uopće nema trošak zbog kojih su nam digli cijene. Ali ipak neće ukinuti spornu naknadu. Kako su potvrdili za 24sata i u regulatornoj agenciji HAKOM, država i njena agencija nemaju mogućnost natjerati teleoperatere na spuštanje cijena.
HT je lani imao čistu dobit 841 milijun kuna, A1 (bivši Vipnet) dobit od 56 milijuna, dok je Tele2 imao gubitak skoro 53 milijuna kuna.
Vlada podržava više cijene za građane
Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture Olega Butkovića ne smatra da bi usluge trebale pojeftiniti zbog rasterećenja.
“Smanjenje naknade osnažit će sposobnost operatera za ulaganja u razvoj elektroničke, komunikacijske infrastrukture, što je važno i za cjenovnu ponudu, ali i potaknuti ulaganja u nove tehnologije, poglavito u 5G mrežu”, smatraju.
Potvrdili su za 24sata da su ukupno rasteretili teleoperatere u dva navrata 307,7 mil. kuna. Nezavisni stručnjak kaže kako je neobično da su sva tri operatera digli cijene u isto vrijeme, a sad ih zajedno ne žele spustiti, pa kaže da bi možda posla imala i Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja.