Narod.hr saznaje kako je sinoć njemačka policija došla po svjedoka Ivana Krmpotića i njegovu suprugu te ih odvela u Njemačku i uvela u program zaštite svjedoka, nakon što hrvatska policija nije reagirala na provalu i prijetnje svjedoku.
Naime, kako saznajemo iz dobro obaviještenih izvora jučer je došlo do provale u zgradu Ivana Krmpotića. Razbijene su nadzorne kamere, provaljena brava, a u sandučić mu je ubačena prijeteća poruka. Počinitelji su pobjegli nakon što su se pojavili susjedi. On naime živi u policijskoj zgradi i susjedi su policajci s dozvolom za nošenje oružja.
Provala i prijetnja su prijavljene, no kako saznajemo hrvatska policija nije poduzela ništa da ga zaštiti.
Zato je reagirala Njemačka, koja je u kratkom roku došla po Ivana Krmpotića i suprugu, te ih sinoć prebacila u Njemačku i sklonila u sigurnu kuću.
Pritisak na svjedoke
Podsjetimo, na suđenju Josipu Perkoviću i Zdravku Mustaču u Münchenu prošlog je tjedna njemački kriminalistički inspektor Roland Bruder govorio o pritisku na Ivana Krmpotića, budućem svjedoku tužiteljstva u procesu protiv Perkovića i Mustača za sudioništvo u ubojstvu Stjepana Đurekovića.
Pritisak se, ustvrdio je Bruder, vršio na članove obitelji, odnosno na njegove kćeri.
“Pritisak se posebice vršio na kćeri Helenu Krmpotić, novinarku na HRT-u i Gabrijelu Krmpotić-Kos, voditeljicu KIC-a Zagreb”, rekao je Bruder i ustvrdio kako su obje bezrazložno dobile otkaz, o čemu smo opširnije pisali prošli tjedan.
Zvali smo Helenu Krmpotić za komentar no ona nam je odbila dati izjavu, jer joj je to trenutačnim propisima na HRT-u zabranjeno.
No, iz naših izvora s HRT-a saznajemo kako joj je prošli tjedan, dan nakon Bruderovog svjedočenja o pritiscima na svjedoke i konkretno na nju – s radnog stola nestalo računalo.
Za svjedočenje Ivana Krmpotića iskazale su interes i Italija i Njemačka zbog ubojstva obitelji Ševo i Brune Bušića.
Zbog pritisaka koji se u Hrvatskoj događaju na svjedoke procesa u Münchenu do sada je 11 svjedoka odustalo od svjedočenja, pa je svjedočenje Ivana Krmpotića još više dragocijeno.
Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.