Site icon narod.hr

Nova emisija o povijesti na HRT-u: Stručnjaci razotkrili manjkavosti ideje o Njemačkoj kao glavnom krivcu za Prvi svjetski rat

Foto: Thinkstock

Mogli smo prije tjedan dana gledati na trećem programu Hrvatske radiotelevizije novu emisiju o povijesti Pogled u prošlost. Izuzetno zanimljiva i dinamična emisija na jednostavan, ali i dalje na izuzetno stručan način približava povijesne procese, kao i uzroke i posljedice istih gledateljicama i gledateljima uz male ekrane. U ovoj emisiji, za razliku od nekih prijašnjih emisija možemo uočiti da sudjeluje puno više kompetentnih stručnjaka koji vode dijalog o nekoj temi, a u prvoj emisiji tema je bila Prvi svjetski rat.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Voditeljica je bila profesorica Antea Čošić, stalni komentator doc. dr. sc. Ivan Bulić s Hrvatskog katoličkog sveučilišta, a gost izv. prof. dr. sc. Željko Holjevac, o. d. dekana Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Dinamika se emisije pojačala u samom početku kada je pušten prilog iz dokumentarnog serijala Hrvatska u Prvom svjetskom ratu. U njemu su se iznijela mnogobrojna mišljenja stručnjaka kao što su dr. sc. Dubravko Habek s Hrvatskog katoličkog sveučilišta, dr. sc. Filip Hameršak s Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, ali i od stručnjaka izvan Hrvatske kao što su dr. Tamara Scheer iz Ludwig Boltzmann instituta iz Beča i dr. sc. Christopher Clark sa Sveučilišta Cambridge.

Komentator dr. sc. Ivan Bulić i gost dr. sc. Željko Holjevac su se složili tijekom ostatka emisije da je gospodin Clark jedan od najvećih povjesničara stručnjaka za proučavanje Prvog svjetskog rata. Možemo izdvojiti neke teze na temelju dugoročnih istraživanja dr. sc. Cristophera Clarka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Između ostaloga napominje da povjesničari imaju problema s popularnom kulturom i idejama koje se kroz nju provlače desetljećima o Prvom svjetskom ratu, a nisu utemeljena na istraživanjima. U prvom redu misli na tezu da je Njemačka glavni krivac. To je pravi primjer crno-bijele tehnike jer se takvi događaji i procesi mogu gotovo jedino promatrati kroz interakciju između svih aktera, odnosno država i njihovih elita. Zanimljivo je još spomenuti, a što je naveo i doktor Bulić da i Kissinger i Clark smatraju da je povod za Prvi svjetski rat bio teroristički čin, odnosno zločin Gavrila Principa.

Za razliku od potonjih doktor Holjevac smatra da se čin Gavrila Principa ne može smatrati terorističkim činom u današnjem smislu pojma terorizam, ali se svakako može nazvati zločinom jer je ubojstvo čovjeka zločin. Zanimljivo je uočiti da su u ono vrijeme početka 20. stoljeća, a o čemu je pričao i doktor Bulić, analitičari iz Srbije pa i atentatori naznačili politiku i djelovanje Franje Ferdinanda opasnost za politiku Kraljevine Srbije. Prema riječima doktora Holjevca prijestolonasljednik Franjo Ferdinand je bio sklon nagodbama i htio je preurediti Austro-Ugarsku Monarhiju.

Možemo slobodno reći da u ono vrijeme nije niti jedno preuređenje i sređivanje unutarnjopolitičkog stanja u Austro-Ugarskoj Monarhiji odgovaralo Srbiji pa je organiziran atentat na Franju Ferdinanda. Važno je još spomenuti i misao doktora Bulića koji je napomenuo da su svi veliki hrvatski intelektualci poput Milana Šufflaya, Ive Pilara i Stjepana Radića vidjeli Hrvatsku u srednjoeuropskom kulturnom krugu, a da su slično završili kao i Franjo Ferdinand!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sudionici su se emisije dotakli i sudbine Austro-Ugarske. Zaključili su da je propala zbog unutrašnjih političkih problema na relaciji Beč-Budimpešta. Najbolje je objasnio doktor Holjevac sudbinu Austro-Ugarske Monarhije s rečenicom: „Povijesni razvoj je otišao u pravcu koji Austro-Ugarskoj nije davao šansu.“ Drugim riječima, države su u ono vrijeme u prvom redu postajale nacionalne, kao što su i danas, dok je Austro-Ugarska Monarhija bila multinacionalna država. Možemo nabrojati neke narode kao što su Austrijanci, Mađari, Hrvati, Srbi, Slovaci, Poljaci i mnogi drugi.

Sve u svemu, zanimljiva emisija o povijesti koja se može teško opisati u jednom članku i samo Vam možemo preporučiti da u nedjelju 16. listopada bude uz male ekrane u 22:04 sata i da pratite HRT 3.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version