Site icon narod.hr

Novi obiteljski zakon: Uvest će se predbračno savjetovanje?

Foto: Thinkstock

Predbračno savjetovanje bi mogle provoditi udruge, obiteljski medijatori, obiteljski centri, vjerske zajednice, ali je opcija i tiskana brošura u matičnom uredu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije sklapanja braka, par će morati proći predbračno savjetovanje o temama pravnih posljedica zasnivanja braka, pravima i obvezama supružnika, o roditeljskim pravima i odgovornostima i roditeljskoj skrbi, a osobito će dobiti elementarne obavijesti o imovinskopravnim odnosima u braku.

Uvođenje ovog instituta svojevrsna je preventivna mjera dugotrajnih i skupih sudskih postupaka, osobito oko utvrđenja i diobe bračne stečevine, predlaže se u Tezama za novi Obiteljski zakon (ObZ).

Ove Teze budućeg uređenja obiteljskih odnosa od srijede će biti predmet 30-dnevnog savjetovanja sa zainteresiranom javnošću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Savjetovanje bi mogle provoditi udruge, obiteljski medijatori, obiteljski centri, vjerske zajednice, ali je opcija i tiskana brošura u matičnom uredu, piše Večernji list.

SDP-ovo uvođenje kaosa nametanjem lošeg Obiteljskog zakona

Podsjetimo, o Obiteljskom zakonu iz 2014., najavljivanom dvije godine ranije, javna rasprava provedena je u rujnu 2013., kada su profesori obiteljskoga prava s četiriju hrvatskih sveučilišta upozoravali kako do nacrta prijedloga Obiteljskoga zakona nije trebalo ni doći, već je postojeći Obiteljski zakon trebalo poboljšati (u 10 posto sadržaja).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zakon je SDP-ova saborska većina donijela 6. lipnja 2014., a stupio je na snagu 28. lipnja 2014. Prvi put u hrvatskoj povijesti Ustavni je sud, u rekordnom roku, neustavnim i nezakonitim proglasio odredbe netom donesenog zakona zbog moguće velike štete koje bi primjena Zakona mogla izazvati.

Bez čekanja konačne odluke Ustavnog suda, radna skupina Ministarstva socijalne politike i mladih, koja se sastoji samo od djelatnika Ministarstva (članovi nisu poznati javnosti), u samo 13 dana nakon odluke o suspenziji preuredila je zakon koji ima 306 stranica i 563 članka za novo izglasavanje u Saboru.

Novi Obiteljski zakon donesen je 18. rujna 2015. s 84 glasova “za”, 22 “protiv”, 8 suzdržanih zastupnika, te je stupio na snagu 1. studenog 2015. Novi Zakon pokazao se kao kozmetička promjena Obiteljskog zakona iz 2014.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prof. dr. sc. Dubravka Hrabar prilikom donošenja zakona koji je stupio na snagu 1. studenoga rekla da je politički nekorektno slati Obiteljski zakon u proceduru tada i da se tim postupokom ministrica Opačić ruga Ustavnom sudu.

Ustavni sud rekao je svoje

U ime obitelji podnijela je Ustavnu tužbu koja je dovela do toga da je Ustavni sud proglasio da je zakon loš i neusklađen s Ustavom RH. Dali su primjedbe i prijedloge da se briše više od 50 članaka.

Radna skupina, koja se sastoji samo od djelatnika Ministarstva (članovi nisu poznati javnosti), u samo 13 dana nakon odluke Ustavnog suda preuredila je zakon koji ima 306 stranica i 563 članka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zanimljivo je i da je u četvrtoj po redu “javnoj” raspravi tadašnja ministrica Opačić odbila 90 posto primjedbi stručne i zainteresirane javnosti. Nisu uvaženi prigovori 76 socijalna radnika.

Nakon toga Radna skupina za analizu i ocjenu dosadašnjih učinaka i iskustava u primjeni Obiteljskog zakona u ponedjeljak je jednoglasno zaključila da treba donijeti novi Obiteljski zakon budući je sadašnji, kako se navodi, napisan teško, nečitko i nerazumljivo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version