Gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel oštro je kritizirao rad Vlade premijera Zorana Milanovića kada je riječ o odnosu središnje države prema lokalnoj i regionalnoj samoupravi. I dalje je mišljenja da je u tom dijelu Plan 21 koji je SDP ponudio biračima prije tri godine mrtav. Buka iz Rijeke sve je jača i zbog poruka koje s balkona HNK Ivana pl. Zajca šalje novi intendant Oliver Frljić, do kraja godine još će se jedna velika riječka tvrtka ugasiti pa je pitanje umire li Rijeka i kakva je budućnost grada koji je nekada bio jedno od najvećih industrijskih središta u bivšoj državi. O tome smo razgovarali s riječkim gradonačelnikom, piše Novi list.
Hoće li lokalna i regionalna samouprava bankrotirati u 2015.?
– Ne mislim da će doslovno bankrotirati, ali izuzetno sam razočaran stavom Vlade prema lokalnoj i regionalnoj samoupravi. Poduzete mjere, iako su učinjene da bi se olakšao život građanima kroz povećanje plaća izmjenama stopa poreza na dohodak, te mjere su gotovo smrtna presuda lokalnoj samoupravi. Načelno se slažem s povećanjem plaća građanima, ali to ne može biti samo na teret jedinica lokalne samouprave. Oni koji su predložili ovakav zakon, nisu svjesni da se radi o sustavu spojenih posuda – ono što je država dala građanima kroz veće plaće povećavajući porezne osnovice, građani će izgubiti, možda i u većoj mjeri, direktno ili indirektno, kroz sustav lokalne samouprave. Mi nećemo ići na drastično povećanje cijena usluga, ali nećemo imati sredstva za programe koje smo financirali do sada. To će građani opet osjetiti na svojoj koži. Nastojat ćemo maksimalno ne dirati stavke koje se tiču standarda građana, prije svega socijalni program, ali će biti rezova u nekim drugim elementima, kroz programe javnih potreba u sportu i kulturi, u nekim zdravstvenim programima koji su sada iznad standarda HZZO-a. Ovakve mjere nisu dobre i neće polučiti rezultat koji je najavila Vlada.
Što će biti s plaćama u gradskoj upravi i plaćama proračunskih korisnika u kazalištu, vrtićima…?
– Sve će to osjetiti proračunski korisnici. Odgovoran odnos prema upravljanju proračunom mi ne dozvoljava da režem programe koji idu prema građanima, a da se pri tome ne diraju plaće u gradskoj upravi i javnom sektoru. U ovom trenutku radimo analizu i do prijedloga proračuna ćemo znati u kojemu ćemo smjeru ići kada je riječ o smanjenju rashoda za plaće.
Ali to nije sve. Smanjena su i sredstva za decentralizirane funkcije.
– To me posebno iznenadilo. Riječ je o 50-postotnom smanjenju. Do sada smo mi i županija dobivali oko 12 posto od poreza na dohodak za decentralizirane funkcije – škole, zdravstvene i socijalne ustanove, te vatrogasce. Sada je to srezano napola. Da stvar bude gora, do sada smo jedan dio toga mogli nadoknaditi iz poreznih prihoda, ali i oni su nam sada smanjeni