Site icon narod.hr

Obilježen Dan hrvatske knjige i 200. obljetnica Ivana Kukuljevića Sakcinskog

Zagreb, 22.04.2016. - Društvo hrvatskih književnika obilježilo je Dan hrvatske knjige i 200. obljetnicu roðenja Ivana Kukuljeviæa Sakcinskoga. Na fotografiji predsjednik DHK-a Božidar Petraè, predsjednik Sabora Željko Reiner. foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIÆ/ lsd

Dan hrvatske knjige, kojim se obilježava nadnevak (22. travnja 1501.) završetka pisanja “Judite” Marka Marulića i 200. obljetnica rođenja Ivana Kukuljevića Sakcinskoga obilježena je u petak u Društvu hrvatskih književnika (DHK) u Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O Kukuljeviću su govorili predsjednik DHK-a Božidar Petrač, predsjednik Hrvatskoga sabora akademik Željko Reiner, a izlaganje predsjednika Matice hrvatske akademika Stjepana Damjanovića pročitao je Luka Šeput.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Petrač je istaknuo kako knjige imaju svoje uspone i padove, kao što je to u svojoj povijesti imalo i Društvo hrvatskih književnika. Podsjetivši da je DHK sudjelovao na braniku slobode hrvatskoga naroda te branio hrvatski jezik, identitet i nacionalne interese, Petrač je upitao zašto se velikan hrvatske književnosti marko Marulić gubi iz vida novih pregelaca našega obrazovanja.

Kada je riječ o Kukuljeviću, istaknuo je kako je on utemeljitelj mnogih znanstvenih disciplina u Hrvatskoj, a položio je i temeljac, kako je rekao, za ono što danas nazivamo kroatologijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Damjanović je u svom izlaganju poručio kako život i rad Ivana Kukuljevića Sakcinskoga ne bi smjeli biti mrtvi kapitali jer su u nas ugrađene mnoge njegove ideje.

Predsjednik Hrvatskoga sabora Željko Reiner podsjetio je na znameniti govor Ivana Kukuljevića Sakcinskoga 1843. na hrvatskom jeziku u Hrvatskom saboru te upitao: tko ima pravo zabraniti cijelom jednom narodu da se služi svojim materinjim jezikom?

Akademik Reiner istaknuo je i kako je borba za hrvatski jezik bila jedno od prvih nastojanja u borbi za slobodu hrvatskoga naroda. Ocijenio je kako je ta borba trajala sve donedavno, a mnogi smatraju, kako je rekao, da traje i danas. “Ako se ne budemo držali temeljnih postulata sloboda i prava koje smo izborili mogli bismo ih lako izgubiti”, poručio je Reiner.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ivan Kukuljević Sakcinski rođen je u plemenitaškoj obitelji u Varaždinu 1816., a preminuo u Puhakovcu 1889. Bio je hrvatski povjesničar, književnik i političar. Osnivač je arheološke znanosti u Hrvatskoj. Njegov govor u Hrvatskom saboru 1843. izazvao je uzbunu kod austrijskih i mađarskih vlasti te žestoke prigovore „visoke aristokracije”.

I ostali njegovi govori u Hrvatskom saboru i na županijskim skupštinama otkrivaju beskompromisno zalaganje za slobodu i samostalnost Hrvatske. U revoluciji 1848. godine Kukuljević se nalazi među radikalnim demokratima. Pod njegovim utjecajem, a protiv izričite carske zapovijedi Jelačić je 5. lipnja otvorio Hrvatski sabor koji su bečki dvor i mađarska vlada zabranili.

Kukuljević je autor prve hrvatske drame ilirskoga razdoblja “Juran i Sofija ili Turci kod Siska” (1839.) Prisjećanje na sisačku pobjedu 1593. Izvedena je 1839. u Sisku i 1840. u Zagrebu, a predstavlja konačan proboj štokavskog narječja na pozornice sjeverne Hrvatske. Napisao je “Jura regni Croatiae, Dalmatiae et Slavoniae (Zagreb, 1861.–62., 3 sveska) i Monumenta historica Slavorum meridionalium” (1868.–75., 3 sveska). Priredio je izdanja starih hrvatskih pisaca iz Dalmacije, jednu hrvatsku bibliografiju (1863.) te jedan Leksikon umjetnika (1869.).

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version