Udruga studenata Primus na Matematičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkoga fakulteta u Zagrebu, organizirala je u petak 20. listopada 2017. tribinu „Kurikulum danas i sutra – želje i izazovi“. Tribina je po odazivu novinara, izazvala veliku pozornost. Gostovali su nova pomoćnica ministrice znanosti i obrazovanja Lidija Kralj, Branislava Baranović, zaposlenica Instituta za društvena istraživanja i profesorica sociologije obrazovanja na PMF-u, te bivši voditelj projekta CKR-e Boris Jokić. Od nastavnika s PMF-a studenti su pozvali prof. Željku Milin-Šipuš.
Zanimljivo je da tijekom uvodnih izlaganja nijednom nije upotrijebljena složena kratica STEM. Posebno je zanimljiv bio iskaz Branislave Baranović koja je izjavila da su izrađeni kurikulni dokumenti za sve predmete: „Radimo to deset godina, a druge zemlje to naprave u dvije godine! Zašto je reforma obrazovanja trajala toliko dugo? Zbog neutemeljenog otpora konzervativnih stranaka, Crkve i s njom povezanih udruga, ali i izdavačkih kuća“.
Konstatacija joj je pogrešna jer Strategija na kojoj se morala temeljiti reforma usvojena je tek 2014., a rad na izradi prijedloga kurikula počeo je tek u rujnu 2015. („Prvi sastanak stručnih radnih skupina za kurikulume predmeta“).
> (VIDEO) Pogledajte što su Divjak i Jokić pričali na tribini uz pivo
Od Borisa Jokića čula se jedna vrlo zanimljiva misao. Govorio je o važnosti umjetničkih predmeta. „Bez umjetničkoga područja nema obrazovanja cjelovite osobe“. To nikako ne proizlazi iz predstavljenih prijedloga kurikula. Ali proizlazi iz koncepta STEAL, gdje se A odnosi na art, umjetnost i umijeće. No to je ideja nekih drugih ljudi, proizašla iz brojnih recenzija istaknutih akademika, znanstvenika i praktičara u okviru Znanstvenoga vijeća HAZU za obrazovanje i školstvo.
Posebnu pozornost privuklo je izlaganje Lidije Kralj koja je najavila da se MZO osiguralo potrebna sredstva i obuku za nastavnike, kako bi se moglo započeti s nastavom informatike. U jednoj rečenici osvrnula se na nedavnu tribinu o utjecaju prerane informatičke preopterećenosti djece koja je u jednom dnevniku bila naslovljena „Facebook bi djeca trebala koristiti od 13. godine“. S čime se pomoćnica ministrice očito ne slaže. Kao ni sa stajalištima Melinde Gates i Steve Jobsa.
Prof. Željka Milin-Šipuš vrlo je poticajno govorila o nastavi matematike.
> (VIDEO) Pogledajte što su Divjak i Jokić pričali na tribini uz pivo
Međutim postavlja se pitanje kakav je smisao takvih tribina, ako su one namijenjene studentima, a bili su nazočni brojni novinari pa i viđeni su i neki stariji slušatelji – očito obaviješteni nekim drugim kanalima. A tražilo se da se ništa ne snima i fotografira, iako je tribina bila javna i održavala se na prostoru Sveučilišta čiji je rad javan.
“Ovo je organizirala studentska udruga i tribina je namijenjena studentima, a ne javnosti. Nastojali smo da bude ležerna atmosfera i da se ne stvara medijska pompa”, objašnjenje je jednog od organizatora.
“Nažalost, konstatiralo se da je došlo do nekih propusta te se Matematički odsjek našao u neugodnoj situaciji. Zabrana je bila mjera opreza. Kad to govorim, mislim na one koji su meni nadređeni, ja sam ovdje samo gost”, rekla je profesorica Željka Milin Šipuš s PMF-a.
Tekst se nastavlja ispod oglasa