Site icon narod.hr

Obrazovni sindikati pozivaju na prosvjed: Ministarstvo im odgovorilo

sindikati

Zagreb, 28.04.2025. - Zajednička konferencija za medije koju su održali Matija Kroflin (L) iz Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja, Zrinko Turalija (C) iz Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske i Željko Stipić (D) iz školskog sindikata Preporod. foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIĆ/ lsd

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sindikati obrazovanja i znanosti u ponedjeljak su najavili novi termin prosvjeda, u petak 9. svibnja na zagrebačkom Trgu bana Josipa Jelačića. Prozvali su Vladu za bezobzirno postupanje prema sindikatima.

– Odlučili smo se za petak kako bismo pokazali da nećemo odstupiti pred bezobzirnim postupanjem Plenkovićeve administracije, rekao je predsjednik Školskog sindikata Preporod Željko Stipić na konferenciji za novinare. Na njoj su sindikalni čelnici najavili novi datum prosvjeda budući da se on prvotno trebao održati 25. travnja.

Odgoda nije odustajanje

Sindikalisti su danas naglasili da ta odgoda nije bila znak odustajanja.

Stipić je istaknuo da je tijekom organizacije prosvjeda Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih službenim dopisima pokušalo osporiti pravo zaposlenika na korištenje neplaćenog dopusta za sudjelovanje u sindikalnim aktivnostima.

– Ministarstvo obrazovanja tražilo je pomoć drugog ministarstva, Ministarstva rada, kako bi se došlo do mišljenja po kojem prosvjed nije sindikalna aktivnost. To je sramota za dijalog između socijalnih partnera, rekao je.

Dodao je kako očekuju da će zbog tog dopisa neki ravnatelji, bojeći se za pozicije, zabraniti zaposlenicima da koriste dan predviđen za sindikalne aktivnosti.

“Mi nećemo dopustiti da nas ovo obeshrabri”, poručio je Stipić.

Željko Stipić, foto: Fah

>U srijedu štrajk obrazovnih ustanova, vladajući: Nastave će biti

Uoči prosvjeda, sindikati će obilježiti Praznik rada

Na prosvjedu će sindikati, kako su najavili, osim što će isticati ranije postavljene zahtjeve, jasno ukazati i na budućnost demokratskog života u zemlji te na pritiske vlasti na sindikalno djelovanje.

Uoči prosvjeda sindikati će obilježiti 1. svibnja, Međunarodni praznik rada.

“Naši aktivisti, njih nekoliko stotina, dijelit će letke i pozivati građane da nam se pridruže”, najavio je Stipić.

Sindikalni predstavnici priznali su da postoji mogućnost manjeg broja sudionika. No, uvjereni su da će to kod mnogih izazvati dodatni bunt.

>Mostarkić Gobbo: Štrajk, sindikati, nacionalni ispiti i… Elon Musk

Turalija: ‘Ovo što Vlada radi treba izazvati bijes’

– Ovo što Vlada radi treba izazvati bijes. Ako sad popustimo, onda će prosvjed biti dozvoljen samo vikendom i u slobodno vrijeme zaposlenika. To nećemo dopustiti. Poručio je to predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske Zrinko Turalija.

Zrinko Turalija, foto: Fah

Glavni tajnik Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja Matija Kroflin poručio je da je Vlada lagala o vrednovanju, o broju štrajkaša i o suradnji sa sindikatima.

Istaknuo je i da, unatoč predstojećim lokalnim izborima, sindikalne aktivnosti neće stati. “Mi nismo birali trenutak. Mi ovu našu borbu vodimo već godinu i pol. Bez obzira na izbore, nastavit ćemo sa svojim aktivnostima”, poručio je Kroflin.

Matija Kroflin, foto: Fah

Ministarstvo: Nema razloga za prosvjed

Ministarstvo znanosti obrazovanja i mladih (MZOM) poručilo je ponedjeljak da, zbog svega što je u posljednjih deset godina napravljeno za unapređenje materijalnog i nematerijalnog statusa zaposlenika u obrazovanju, ne nalazi nikakav razlog za prosvjed koji najavljuju sindikati.

– Vjerujemo da većina zaposlenika u sustavu obrazovanja neće dopustiti da ih sindikalni čelnici koriste u cilju postizanja nekih interesa koje ne iznose javno. Poručilo je to resorno Ministarstvo u povodu prosvjeda najavljenog za 9. svibnja. Iz Ministarstva su naglasili da interes djece i učenika svima u sustavu mora biti na prvome mjestu.

MZOM: Plaće od 2016. rasle 80 do 100 posto

MZOM pritom iznosi i brojke koje pokazuju da je od 2016. svake godine povećavana plaća zaposlenicima u sustavu obrazovanja. Plaće su, kažu, rasle 80 do 100 posto.

Plaća za učitelja bez napredovanja sada iznosi prosječno nešto manje od 1.600 eura, odnosno više od 2.100 eura koliko je prosječna plaća za učitelja izvrsnog savjetnika, izdvaja kao primjer MZOM, javlja HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version