Saborski Odbor za Ustav i Poslovnik nije u četvrtak ‘presudio’ može li HDSSB-ov Josip Salapić, s obzirom na broj preferencijalnih glasova koje je dobio, mijenjati Branimira Glavaša u Saboru ili to treba biti netko drugi, no, po mišljenju koje je iznio predsjednik Odbora Robert Podolnjak (Most), Salapić to ne bi niti mogao.
Kad je riječ o zamjenjivanju zastupnika, nema logičkog uporišta tumačiti odredbe u članku 42. Zakona o izborima zastupnika u Sabor na način da u jednoj situaciji, kod koalicijskih lista, stranka određuje zamjenika bez obzira na preferencijske glasove, a u svim ostalim prvenstveno prema broju tih glasova, naveo je Podolnjak u mišljenju na zahtjev za vjerodostojnim tumačenjem zakona.
Salapića je Sabor, na prijedlog Mandatno-imunitetnog povjerenstva (MIP), odredio kao zamjenu Glavašu, na što su prigovorili sada već bivši članovi HDSSB-a ističući da on ne može biti zamjenik, jer su više preferencijalnih glasova na listi koalicije HDSSB-a i Hrvatskih konzervativaca imali Vladimir Šišljagić i Dinko Burić. Glavaš je tvrdio kako su oni tada već napustili stranku, pa ih nije ni postavio kao svoje zamjene.
Potpuno suglasan sa Podolnjakovim mišljenjem bio je Peđa Grbin koji kaže da je MIP očigledno pogriješio kad, određujući Salapića kao zamjenu Glavašu, nije provjerio ima li možda kandidata koji su osvojili više preferencijalnih glasova.
Grbin je upozorio i da je Odbor za jedan dan premašio rok od 30 dana u kojem je trebao odlučivati o prigovoru, odnosno vjerodostojnom tumačenju. Rok je istekao jučer, upozorio je Grbin.
Predsjednik MIP-a Žarko Tušek (HDZ) tumači kako u poslovniku o radu Povjerenstva ne piše da mora nekoga zvati, odnosno provjeravati, te kako je sam Sabor jednoglasno donio odluku o Glavaševoj zamjeni.
Arsen Bauk (SDP) razumije da se MIP prvi put našao u takvoj situaciji, kaže da ni sam nije primjetio da na HDSSB-ovoj listi ima onih koji su osvojili više od deset posto preferencijalnih glasova od predložene zamjene.
HDZ-ovi članovi Odbora nisu raspravljali o mišljenju koje je predložio Podolnjak te je Dražen Bošnjaković zatražio u ime Kluba da se rasprava smatra završenom, a da se glasuje idući tjedan.
Provest ćemo konzultacije unutar Kluba, predlažemo da glasovanje bude idući tjedan, ionako će zahtjev za vjerodostojno tumačenje doći na Odbor za zakonodavstvo koji će odlučiti ima li potrebe za tim, rekao je Bošnjaković, nakon čega su HDZ-ovi zastupnici krenuli na plenarnu sjednicu.
Neka se konstatira da mi sada nismo srušili kvorum, rekao je Podolnjaku Bauk.
Postaje zanimljivo – jednom vi, jednom oni trebaju dodatne konzultacije i to respektiram, odgovorio mu je Podolnjak.
Odbor je zaključio ‘priču’ oko oporbenih prigovora podnijetih prije 20-ak dana nakon što je, uz zastupnika Ivana Pernara (ŽZ) čije je izbacivanje naredio predsjedavajući Željko Reiner (HDZ), saborska straža iz sabornice iznijela i Ivana Sinčića (ŽZ), a Branimiru Bunjcu (ŽZ) jedan od stražara oduzeo mobitel.
Odbor je stava da udaljavanje zastupnika i oduzimanje mobitela, bez stegovne mjere koju je izrekao predsjedavajući, predstavlja kršenje Poslovnika i prava zastupnika.
Zaključio je i da predsjednik Sabora Božo Petrov (Most) nije prekršio Poslovnik kad je HDZ-ovu Irenu Petrijevčanin Vuksanović opomenuo uz tumačenje da se udaljila od teme. Tumačenje Poslovnika, odnosno Petrovljeva postupka, tražio je Arsen Bauk.
Milorad Pupovac (SDSS) zagovarao je pritom da se to pitanje prepusti saborskom Predsjedništvu. To je pitanje stila vođenja sjednice, to je tema za Predsjedništvo, Odbor o tome ne treba zaključivati, smatra Pupovac.
Tekst se nastavlja ispod oglasa