“Ovdje ponajprije treba lučiti dvije stvari – jedno su međudržavni sporazumi koje hrvatska država mora poštivati u skladu s onim što piše u tim sporazumima, a sasvim nešto drugo pitanje je državnih tajni koje su posebnim uredbama i zakonima regulirane. Pozivati se u ovom trenutku da je sve u skladu s međudržavnim sporazumima je vrlo neargumentirano jer pitanje kaznenog progona za ratne zločine, sada znamo da se ne radi o zločinačkom pothvatu, no ne trebamo se time veseliti već osporavati osnovanost onoga što se u tim postupcima stavlja na teret, tj. što je činjenični supstrat samog onog što će uslijediti u kaznenog progonu”, rekao je za naš portal odvjetnik Željko Olujić komentirajući uhićenje pripadnika HVO-a u Orašju ali i potpisane sporazume s Bosnom i Hercegovinom iz 2005. i 2013. godine.
Dinko Cvitan: Indikativno da su pod istragom u Orašju samo hrvatski državljani
“Mi još uvijek nismo vidjeli optužnice – ne možemo govoriti o detaljima. Govori se o likvidacijama, da se postupalo protivno međunarodnim konvencijama ali ne znamo što to vlasti imaju u dokaznim materijalima zato u ovom trenutku plediram na ono što je osnovno da se što bolja pravna pomoć osigura ljudima kojima prijeti kazneni progon i koji su u zatvoru, vidimo da su oni tomu pristupili na način da idu do kraja jer protiv njih je određen i pritvor, doduše još nepravomoćno jer se se nisu riješile njihove žalbe o pritvoru, ali sve miriše na to da će se nastaviti s tim kaznenim progonom”, ocijenio je Olujić dodavši: “Ono što je u ovom trenutku najvažnije da se dođe do toga što se točno stavlja na teret i da se vidi vrijednost tog dokaznog materijala s čime raspolaže Tužilaštvo Bosne i Hercegovine”.
“Ni u kojem slučaju se tome ne smije pristupiti površno, nažalost tome se dosad vrlo traljavo u odnosu na to postupalo. A to što je Hrvatska iznenađena takvim postupanjem dokaz je, ja tvrdim, da je hrvatska obavještajna zajednica morala znati za to što se sprema tim ljudima, odnosno još je strašnije ako nije znala”, rekao je Olujić dodavši: “To je šokantno na određen način – valja im pružiti temeljitu pravnu pomoć, ali i logistiku u smislu kako i na koji način će se braniti na sudu. To nije pitanje samo njihovih branitelja koje su njihove intelektualne proteze na sudu, već da se posredno uključi u tome i Hrvatska sa svojim promatračima tog suđenja provjerom dokaznog materijala”.
“Mislim da je to što se čini dodatni pritisak na Hrvatsku, a nije ni slučajno i ‘timing’ pogođen da se to učinilo u trenutku odlaska hrvatske delegacije koja je bila u posjetu Bosni i Hercegovini”, zaključio je Olujić.
Tko su pripadnici HVO-a koji će sljedećih mjesec dana biti u zatvoru?