Drum ‘n’ bijes, ime je koje vam možda zvuči nepoznato, ali vam je sigurno poznat zvuk bubnjeva dok muškarci mole krunicu na trgovima, a oni ih ometaju. Ili možda dok ‘udaraju ritam’ povorci homoseksualaca, Noćnom maršu ili Trnjanskim kresovima. Ili dok se bore protiv ‘mračnih tendencija ultrakonzervativaca’, genocida u Gazi ili klimatskih promjena. Oni su ‘samoorganizirana prosvjedna antifa ritam sekcija’. Prije manje od dana proslavili su svoj 10. rođendan u Močvari.
Kako djeluje Drum ‘n’ bijes?
Sjedište im je u prostorijama Mreže antifašistkinja Zagreba (MAZ), odnosno Saveza antifašističkih boraca i antifašista RH (SABA). Poseban članak posvetile su im Novosti Srpskog narodnog vijeća (SNV), koje navode riječi Dorie Jukić, jedne od suosnivačica kolektiva. Ona ga je 2015. pokrenula još tri “drugarice”: Petrom Tomašić, Dunjom Kučinac i Linom Gonan.
>FOTOGALERIJA: I ove subote prosvjed protiv molitelja na glavnom zagrebačkom trgu
“Apsolutno smo politične, ali nas ne zanima politikanstvo. Želimo da naš glas ostane grassroot, glas iz naroda, građanski. Shodno tome i ovisno o svakoj pojedinoj akciji, razgovaramo, promišljamo i odlučujemo hoćemo li neki događaj podržati ili nećemo. Sve to nas razlikuje od klasičnih ritam-sekcija i ne čini nas tek pukim dodatkom prosvjedima. Pritom vrijednosti iza kojih stojimo kao kolektiv zagovaramo iz autentičnih pozicija: među nama ima kvir osoba, radnica i radnika, nezaposlenih, studentica i studenata“, kaže Doria.
Imaju 40-ak članica i članova, dobi 16-50 godina, a u proteklih deset godina podržale su preko 200 različitih akcija. U Mađarskoj su se povezale sa sličnim kolektivima unutar mreže Rhythms of Resistance i sudjelovale na prosvjedu “protiv okupljanja fašista”.
Tko je Doria Jukić?
Jukić nije samo dio Drum ‘n’ bijes. Ona je i programska voditeljica u Centru za kazalište potlačenih Pokaz.
“Sudjelovala na radionicama forum kazališta te se 2015. godine pridružuje forum skupini koja djeluje u Savjetovalištu “Luka Ritz”. Nakon toga postala stalna članica kolektiva, amaterska glumica, kuringa i trenerica metodologije kazališta potlačenih. U sklopu rada u Pokazu Doriju najviše veseli raditi s osobama iz odgojno-obrazovnih i pomažućih profesija. Kazalištem potlačenih bavi se i u znanstvenom radu.
> Šarić: Feministički fašnik Noćni marš, žena teškog morala Prester i muškarac vrstan Bošnjak
Socijalna radnica. Radila u udruzi Zagreb Pride koja se bavi zagovaranjem prava LGBTIQ osoba (uz prethodno aktivističko iskustvo). Od 2020. godine radi u sigurnoj kući “Duga-Zagreb” za žrtve obiteljskog nasilja. Uz to, koordinira bubnjarski kolektiv “Drum n bijes”.”, navodi se na stranicama Pokaza.
Pokaz se inače financira i iz Grada Zagreba, na čelu s gradonačelnikom Tomislavom Tomaševićem (Možemo). Tako su od 26.3.2024. do 10.4.2025. godine od Grada dobili 44.050,00 eura.
Prajdizanka Tomašić
Inače, njezina ‘drugarica’ Petra Tomašić je koordinatorica zagrebačke homoseksualne povorke još od 2013. Zanimljivo je kako je te iste godine s Masleničkog mosta ‘uskočila’ u Europsku uniju s LGBT zastavom.
“Svakodnevno se događa da se LGBTIQ osobe diljem Hrvatske osjete manje vrijednima jer se u javnosti koristi mrzilački govor koji ne nailazi na osudu onih koji bi je trebali dati i trebali biti najglasniji u obrani temeljnih vrijednosti Hrvatske,” kazala je Tomašić davne 2017. godine.
Kučinac iz Kulturtregera, financiranog od Grada Zagreba
Još jedna ‘drugarica’ Dunja Kučinac bila je novinarka stranice radnickaprava.org. Autorica je jednog članka iz 2024. za Novosti. Radi za Kulturtreger, poznat po projektu književnog kluba Booksa, od 2013. Skupa s Ivanom Perić, poznatijom s propalestinskog prosvjeda, inače novinarkom Novosti, radi terensko istraživanje za Novi sindikat o radnim uvjetima u tekstilnoj industriji.
> Top 10 udruga Tomislava Tomaševića: Doznajemo koliko im planira dati u 2025.
Od Grada Zagreba Kulturtreger je od 25.3.2024. do 14.3.2025. dobio preko 190 tisuća eura.
Gonan se bavi sindikalnim udruživanjem u RH
Lina Gonan diplomirala je povijest umjetnosti i filozofiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Bavi se istraživanjem sindikalnog udruživanja u RH. Tekstovi su joj objavljeni na portalima Muf, Libela i u časopisu Zarez.
Bliski Novostima i financiraju se iz Grada Zagreba
U svom članku punom hvale za ovu skupinu, Novosti pišu kako “bubnjanje protiv klečavaca ima i svoje pozitivne strane – privlači nove članove”. Zaboravljaju kako to ima i kontra-efekt – privlači i sve veći broj molitelja.
Iz gore navedenih podataka jasno je kako neke od pripadnica ove skupine imaju poveznicu s Novostima, a isto tako i s financiranjem iz Grada Zagreba. Riječ je o sredstvima koja se dijele uglavnom udrugama bliskim stranci Možemo. Pametnome dosta.
* Ovaj članak omogućuju donacije naših čitatelja. Podržite i vi slobodno i neovisno novinarstvo koje stoji uz prave vrijednosti putem DONACIJE.
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.