Zagrebački holding objavio je da je ponovno pukla vodovodna cijev u glavnom gradu. Dio grada je bez vode.
“Zbog puknuća cjevovoda, bez vode je dio potrošača u ulici Prilesje na Bukovcu. Opskrba pitkom vodom osigurana je autocisternom”, objavili su iz Holdinga.
Podsjetimo, gradonačelnik Tomislav Tomašević (Možemo) ukinuo je ured za hitne situacije.
Zašto je taj ured važan?
Pavle Kalinić, pročelnik nekadašnjeg Ureda za upravljanje u hitnim situacijama Grada Zagreba za Narod.hr je objasnio što se treba učiniti u ovakvim slučajevima i zašto je taj ured bio važan.
“Ured koji sam donedavno vodio je nužan za ovakve situacije i takav ured je to trebao koordinirati. Ured bi u slučaju puknuća cijevi preuzeo koordinaciju vodovodnu odvodnje koja je trebala odmah zaustaviti curenje vode. S druge strane trebalo je pozvati vatrogasce da odmah počnu s ispumpavanjem poplavljenih podrumskih prostorija i svega što je poplavljeno, to je do nekih 10 ili 15 cm visine vode što oni mogu ispumpati jer ne postoji takav stroj koji bi mogao pokupiti vodu niže od toga.
Trebalo je zvati Ured za upravljanje hitnim situacijama koji to sve koordinira da se izvade isušivači da se što prije isuše prostori koji su poplavljeni. Dio isušivača ima ured a nešto isušivača ima zagrebački Crveni križ koji vodi gospodin Penava. Zatim je preko tog ureda trebalo iskordinirati treba li nekome privremeni smještaj ili ne u suradnji s gospođom Romanom Kalić koja nadam se da još uvijek vodi ured za socijalu jer ne znam točno je li smijenjena ili nije.
Uvijek sam govorio da takav ured treba, taj ured će uvijek trebati, ali ne samo u Zagrebu, nego i u Rijeci i Splitu i Osijeku. To je minimum što Hrvatska treba imati jer vidimo da ovo na državnoj razini što se tiče civilne zaštite, bez obzira na to kako se to zvalo, DUSZ ili drugačije, to jednostavno nikada nije zaživjelo”, rekao je Kalinić prije za Narod.hr.
Normalno je pucanje, ali…
“Normalno je da dođe do pucanja cijevi, međutim tu se odmah treba reagirati. Trebalo je odmah zatvoriti taj glavni ventil da se zaustavi voda, da odmah dođe vodovod odvodnja da sa svojom operativom krenu u ispumpavanje. Tu su i vatrogasci koji trebaju pomoći u ispumpavanju, imamo profesionalne vatrogasce iz Savske ulice, ukupno postoji 5 profesionalnih postrojbi plus dobrovoljna vatrogasna društva kojih je bilo 57 ustrojeno. Kako to sada funkcionira ne znam, funkcioniralo je puno bolje nego što je funcioniralo prije 10 godina, kako će funkcionirati uskoro ne znam, ali bez ulaganja to će se sve urušiti”, smatra Kalinić.
Tekst se nastavlja ispod oglasa