Nakon što je Visoki upravni sud pravomoćno poništio odluku Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa iz 2016. godine, kojom je bilo utvrđeno da je bivši predsjednik HDZ-a i potpredsjednik Vlade Tomislav Karamarko bio u sukobu interesa, zbog čega je otišao iz politike uslijedile su brojne reakcije.
U saborskim je hodnicima to bila jedna od glavnih tema prenosi HRT, a na svom profilu na Facebooku oglasio se Tomislav Karamarko.
“Prije skoro šest godina dao sam ostavku. Ovih dana dobio sam pravomoćnu presudu koja kaže da je ostavka bila nepotrebna..”, tako je Tomislav Karamarko počeo svoj osvrt na presudu Visokog upravnog suda.
Tada je na čelu Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa bila Dalija Orešković, od koje traži ispirku, a ona pak odgovara:
– Nikakva isprika ne dolazi u obzir, ja se nemam razloga ispričavati. U svim relevantnim odlukama, kako upravnim sudovima tako i samog Ustavnog suda, nije osporeno to da se Karamarko nalazio u potencijalnom sukobu interesa, nego je osporeno pravo Povjerenstva da o tome odlučuje, smatra Dalija Orešković, članica kluba zastupnika Centra i GLAS-a.
Na sukob interesa sumnjalo se zbog navodne poslovne suradnje Karamarkove supruge i lobista MOL-a Joze Petrovića. SDP je tražio izglasavanje nepovjerenja potpredsjedniku Karamarku, pa je Vlada Tihomira Oreškovića nakon šest mjeseci pala.
Bauk: Oni koji su bili iza njega, većina ih se prešaltala u Plenkovićevu vladu
– Oni koji su bili iza njega, većina ih se prešaltala u Plenkovićevu vladu. Tako da je to samo jedna epizoda u nizu rada hrvatskih institucija i načina na koji je HDZ eutanazirao Povjerenstvo o sukobu interesa, kazao je SDP-ov Arsen Bauk.
Ključno je bilo što je na ostavci Karamarka inzistirao i tadašnji drugi potpredsjednik Vlade, Božo Petrov (Most).
Iz objave Tomislava Karamarka na Facebooku:
“Most, momci u tajicama iz Sherwoodske šume, toliko željni aureole zaštitnika hrvatskog roda, trebali su otimati bogatima i davati siromašnima. Ali netko ih je brifirao (reče Božo Hood) i postavio na drugi, superhikovski kolosjek te učiniše popriličnu štetu svom omiljenom hrvatskom narodu”.
Grmoja ustrajan u optužbama protiv Karamarka
Šteta bi se mogla mjeriti u milijardama, ističe Karamarko, jer će se uskoro znati točan iznos odštete koju će Hrvatska morati isplatiti MOL-u.
– To je čovjek koji je zagovarao dogovor s Mađarima. Kakav dogovor? Zar bi Mađari pristali na dogovor koji ne ide njima u korist? To su sve smiješne priče. Kada govorimo o ovoj presudi Visokog upravnog suda, Tomislav Karamarko je dobitnik u igri koja se zove spašavanje vojnika Andreja, ustvrdio je mostovac Nikola Grmoja.
Premijer Andrej Plenković pozitivno gleda na oslobađajuću presudu nekadašnjeg šefa stranke.
– On je i dalje član HDZ-a. Ja sam ga osobno pozvao da dođe na 100. obljetnicu rođenja Franje Tuđmana i on je došao i to je dobro. Mi smo se pozdravili. Meni je drago da je on tamo bio. Što se tiče te presude, meni je za njega drago da je takva, kazao je premijer Andrej Plenković.
Hoće li ona donijeti novosti u budućoj političkoj karijeri Tomislava Karamarka, tek će se vidjeti.
Sporna odluka
Podsjetimo, Karamarko je dobio sudski spor te je presudom ukinuta odluka Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa iz 2016. – kada mu je na čelu bila Dalija Orešković.
“Crna dama je nakon moje smjene s obje noge uletjela u politiku. Ne bi li bilo normalno da nakon odlaska sa svoje “časne” dužnosti nekoliko godina ima zabranu baviti se politikom? Nije li ona u sukobu interesa?” – poručio je Tomislav Karamarko nakon što je dobio sudski spor.
Prema spornoj odluci Povjerenstva, s Dalijom Orešković na čelu, tadašnji potpredsjednik Vlade i čelnik HDZ-a Tomislav Karamarko, sudjelujući o raspravama o sudskim sporovima koje je vezano uz Inu Hrvatska vodila s mađarskim MOL-om, bio je “u potencijalnom sukobu interesa te je povrijedio načela djelovanja obnašanja dužnosti”. Nakon te odluke Karamarko je podnio ostavku. Da te odluke nije bilo, danas bi možda Tihomir Orešković i dalje bio predsjednik Vlade, a Karamarko na čelu HDZ-a.
Tekst se nastavlja ispod oglasa