Tehnički premijer Tihomir Orešković prvi je hrvatski premijer koji je posjetio Stroslavenski institut u Zagrebu koji je i nositelj Znanstvenog centra izvrsnosti za hrvatsko glagoljaštvo što je, istaknula je ravanteljica toga instituta dr. Marica Čunčić, izuzetna čast i radost za sve naše znanstvenike.
Nakon razgovora premijera i ravnateljice iza zatvorenih vrata, dr. Čunčić izjavila je novinarima kako je to prvi put da je jedan hrvatski premijer posjetio Staroslavenski institut koji je, dodala je, možda po svome djelovanju poznatiji u svijetu nego u našoj sredini.
Objasnila je da Staroslavenski institut interdisciplinarno istražuje hrvatski crvenoslavenski jezik koji je treći hrvatski jezik, a uz njega su to latinski kojim su se Hrvati dugo služili, te stari hrvatski, odnosno suvremeni hrvatski jezik, Osim toga, rekla je Čunčić, istražujemo književnost – hrvatsku srednjovjekovnu književnost pisanu na glagoljici koja obuhvaća gotovo sve žanrove, te istražujemo jezik – rječnik i gramatiku hrvatskoga crkvenoslavenskog jezika, povijest glagoljaštva, liturgiju, povijest umjetnosti – inicijala, minijatura i ukrasa u knjigama.
Istaknula je kako je “Rječnik crkvenoslavenskoga jezika hrvatske redakcije” institutski dugogodišnji temeljni projekt čija su prva dva sveska za uspomenu darovana premijeru Oreškoviću. Napomenula je kako je hrvatski glagoljizma poznat u Europi i svijetu, a izdan je i zbornik radova s istoimenoga simpozija “Hrvatski glagoljizam u europskom okružju” koji smo, rekla je, također darovali premijeru.
Po riječima ravnateljice, premijer je doista iskazao zanimanje za naš rad te je čak i rekao da se osjećao kao student, a kolege su premijeru ukratko predstavili sadržaj našega rada.
Povod premijerova dolaska je pak, objasnila je Čunčić, “jedan od niza slučajeva kada je Stroslavenski institut pomogao hrvatskim dužnosnicima u izboru dara za pape, ne samo za papu Franju, ali drugi nisu bili baš tako zahvalni kao premijer Orešković”
Orešković: Danas sam bio student, puno sam naučio, ali i dobio zadaću
Premijer Orešković posvjedočio je kako je danas stvarno bio student, da je puno naučio, ali i da je dobio zadaću jer je, istaknuo je, glagoljica dio naše povijesti i kulture.
Podsjetio je kako je upravo Straoslavenski institut odabrao dar za papu Franju kada je posjetio Svetog Oca – rimokatolički misal tiskan glagoljskim pismom na hrvatskome crkvenoslavenskom jeziku s elementima starohrvatskoga jezika – “Hrvatski misal” – Misal hruacki objavljen 28. travnja 1531. godine.
Orešković je ocijenio da je Staroslavenski institut puno učinio za poznavanje hrvatske kulture u svijetu i pomidžbu naše kulture te istaknuo kako mu je bila čast da kao premijer posjeti Institut i nešto nauči o glagoljici – predivnome starom jeziku.