Site icon narod.hr

Organizacija RSF koja štiti Pupovčeve Novosti tvrdi: ‘HRT je pod političkim pritiskom’

Foto: fah

Hrvatska se poboljšala za pet mjesta na svjetskom indeksu medijskih sloboda Reportera bez granica, te je sada na 64. mjestu, ali organizacija upozorava na politički pritisak na javnu televiziju, fizičke napade i zastrašivanje novinara putem interneta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> U ime obitelji: Nedopustiv je politički pritisak Reportera bez granica na hrvatsku Vladu!

> Željka Markić: O ograničenim reporterima i neograničenom Miloradu Pupovcu

Hrvatska se po slobodi medija nalazi u društvu Armenije (61.), Haitija (62.) i Bosne i Hercegovine (63.) i ispred Grčke (65.).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Listu, već uobičajeno, predvode Norveška i druge skandinavske države.

RSF navodi kako su hrvatski novinari koji istražuju korupciju, organizirani kriminal i ratne zločine često metom zlostavljanja. Velik su problem fizički napadi, prijetnje i zlostavljanje novinara na internetu.

Organizacija upozorava kako i dalje postoji problem vladinog miješanja u rad Hrvatske Radiotelevizije, što ograničava medijsku neovisnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Nevladina udruga Reporteri bez granica podržava Novosti i njihov doprinos „medijskom pluralizmu“

> (FOTO, VIDEO) Evo tko je došao na prosvjed HND-a: ‘Traže ostavku vodstva HRT-a’

“Jasno je da je HRT pod političkim pritiskom. Interesne skupine pokušavaju utjecati na uređivačku politiku i upletati se u unutarnju organizaciju”, navodi RSF.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

RSF ističe činjenicu da je HRT-a čak tužio svoje zaposlenike koji su se požalili o tim problemima.

Organizacija problematizira i kaznena djela protiv ugleda i časti u medijskom prostoru, posebno ističući klevetanje i sramoćenje. Ističe se i kako je vrijeđanje “Republike, grba, državne himne i zastave” kažnjivo s do tri godine zatvora.

Kada su u pitanju Hrvatskoj susjedne zemlje, Slovenija je po slobodi medija 34., Mađarska 87., a Srbija 90., što je za obje zemlje pad za čak 14 mjesta. Crna Gora je 104.

Nevladina udruga Reporteri bez granica podržava Novosti i njihov doprinos „medijskom pluralizmu“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, udruga U ime obitelji uputila je 2017. dopis generalnom direktoru udruge Reporteri bez granica, g. Christophu Deloireu. Reporteri bez granica (RSF), nevladina organizacija sa sjedištem u Parizu, osudila je kampanju podizanja tužbi i verbalnih napada koje, kako su tada navodili, hrvatske nacionalističke skupine provode protiv Novosti, lista srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj.

U ime obitelji priopćenje međunarodne udruge “Reporteri bez granica” doživjela je kao oblik političkog pritiska na institucije kako bi se zaustavilo njihovo postupanje u vezi zloporabe proračunskih sredstava od tjednika Novosti, odnosno Srpskog narodnog vijeća.

Organizacija je osnovana 1985. u Montpellieru djelovanjem Roberta Ménarda. Ima devet nacionalnih sekcija (Austrija, Belgija, Francuska, Njemačka, Italija, Španjolska, Švedska, Švicarska i Kanada) i pet ureda (Bangkok, London, New York, Tokyo i Washington).

Za tu francusku nevladinu organizaciju neki kažu da je prestižna, a drugi je gledaju pomalo sumnjičavo. Poznati su po objavljivanju ljestvice poštivanja medijskih sloboda koju svake godine uz pomoć upitnika (50-ak pitanja) koje ispunjava 15 partnerskih organizacija širom svijeta, više od stotinu suradnika te nezavisni lokalni medijski eksperti, novinari, istraživači i borci za ljudska prava u svakoj zemlji, ističe Večernji list.

“Tek mali broj će se zapitati tko u Hrvatskoj zapravo ocjenjuje medijske slobode. E, to je tajna. Svi ocjenjivači u svijetu su tajni, što je s jedne strane u redu, ali s obzirom na podatak da Reporteri bez granica u Hrvatskoj imaju tek dva tri suradnika i s obzirom na našu jaku ispolitiziranost, jako bi me za nimalo tko je odgovarao na upitnik Reportera bez granica“, upozorila je Ružica Cigler za Večernjak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version