U Klinici za neurologiju KBC-a Zagreb danas je otvoren Laboratorij za ispitivanje autonomnog živčanog sustava, u kojemu će se obavljati dijagnostička ispitivanja bolesnika s različitim neurološkim i sistemskim bolestima, koje se manifestiraju kroz autonomne poremećaje.
Uređenje Laboratorija stajalo je 700.000 kuna, koji su osigurani u sklopu projekta Hrvatske zaklade za znanost.
“Poremećaji autonomnog živčanog sustava javljaju se u gotovo svim neurološkim bolestima, ali ih najčešće susrećemo u neurodegenerativnim i demijelinizacijskim bolestima. Njihovo pravovremeno prepoznavanje i liječenje dovodi do značajnog poboljšanja kvalitete života bolesnika te smanjuje potrebu za čestim hospitalizacijama kroničnih bolesnika, a time omogućuje smanjenje troškova liječenja”, kazao je voditelj Laboratorija Mario Habek.
Autonomni živčani sustav dio je središnjeg i perifernog živčanog sustava odgovoran za vitalne funkcije koje nisu pod našom voljnom kontrolom, kao što su rad srca, održavanje krvnog tlaka, disanje, znojenje ili pravilan rad probavnog i mokraćnog sustava.
U Laboratoriju će se provoditi rehabilitacija bolesnika s određenim autonomnim bolestima te stručna edukacija i znanstvena istraživanja s ciljem unapređenja saznanja o bolestima autonomnog živčanog sustava.
Poremećaji autonomnog živčanog sustava nerijetko nisu prepoznati zbog simptoma koji su često nespecifični. Neki od češćih simptoma su omaglica, osjećaj lupanja srca i osjećaj slabosti u uspravnom položaju. Obično su uzrokovani umorom, no njihova dugotrajna prisutnost može značiti bolest živčanog sustava.
U svijetu već niz godina postoje specijalizirani centri za neurologiju autonomnog živčanog sustava sa ciljem okupljanja interdisciplinarnog stručnog kadra koji je usmjeren na sveobuhvatni pristup tim bolesnicima.
Ta je grana kliničke neurologije u Hrvatskoj do sada bila uvelike zanemarena, što je glavni razlog osnivanja Laboratorija u sklopu Klinike za neurologiju KBC-a i Medicinskog fakulteta u Zagrebu.
Tekst se nastavlja ispod oglasa