Na Strojarskom fakultetu u Slavonskom Brodu studira 1050 studenata, što je dvostruko više nego 2007., kad je prvi put održan “Strojarski izazov”, manifestacija koja se ove godine održava pod motom “Raditi i živjeti u Republici Hrvatskoj” i na čijem je na otvorenju u utorak član Uprave “Đuro Đaković Montaže” Darko Katić rekao da je tvrtka zadovoljna priljevom novih kadrova s brodskoga Strojarskog fakulteta.
Porast interesa za upis na taj fakultet je i zbog čvrste veze s lokalnim gospodarstvom, “Đuro Đaković Montažom”, tvrtkom na čiji je poticaj i pokrenuta manifestacija.
“Osiguranje dovoljnog broja radnika i željenog profila kontinuirana je borba gospodarstvenika u strojarskom sektoru”, rekao je Katić.
“Fluktuacije su stalne, ali ne u obliku u kojem su sada. Primanja, koja su sada znatno veća u odnosu na prijašnje godine, nisu glavni razlog. Problem je ukupno stanje u društvu i nezadovoljstva koja ne ovise o nama. To su manja nezadovoljstva, ali utječu na ostanak mladih ljudi ovdje i na njima treba raditi cijelo društvo”, rekao je član Uprave “Đuro Đaković Montaže” Katić.
Dodao je da tvrtka trenutačno uspijeva zadovoljiti potrebe za inženjerima strojarstva koji izlaze sa slavonskobrodskog fakulteta. “Sad je apsolutno kritično u području zapošljavanja bravara i zavarivača. Jedan od uzroka problema je što su i upisne kvote bile smanjene. Ove godine to smo riješili zahvaljujući županiji. Sad idemo po školama i uvjeravamo roditelje da su to dobra i atraktivna zanimanja i da će nakon škole doći k nama”, rekao je Katić.
“Pozivamo učenike na praksu kod nas, gdje dižemo znanja. Praksu plaćamo, a uvesti ćemo i stipendije”, istaknuo je.
Rezultatima manifestacije “Strojarski izazov” zadovoljan je i dekan Strojarskog fakulteta u Slavonskom Brodu Ivan Samardžić. “Premašili smo očekivanja u odnosu na kapacitete. Sada nam je izazov zadržati te mlade u gradu i županiji i nakon završetka studija. To je daleko veći problem nego što neki uočavaju i priznaju. Mladima treba obrazovanje koje nudi priliku za kvalitetan posao, za kvalitetnu plaću, od koje mogu živjeti oni i njihove obitelji”, rekao je Samardžić.
Na novinarski upit znači li povećani interes za strojarstvo i povećanu potrebu za upisne kvote, Samardžić je rekao kako je sadašnji broj upisnih mjesta dovoljan jer fakultet nastoji obrazovati onoliko studenata koliko ih može pronaći posao na tržištu rada.
Prema dekanovim riječima, zaustavljanje odlaska mladih iz grada i županije kao prioritet su istaknule i druge visokoškolske ustanove u Slavonskom Brodu.
Novinare je zanimala i sudbina novog Sveučilišta u Slavonskom Brodu. Strojarski fakultet trebao bi biti osovina tog sveučilišta, koje je registrirano, ali još nema naznaka da će i praktično zaživjeti.
“Za četiri dana bit će četiri godine kako je Hrvatski sabor donio Zakon o osnivanju Sveučilišta u Slavonskom Brodu. Nije dovoljno samo donijeti odluku, to treba i implementirati. Ulaganje u obrazovanje nije trošak, nego ulaganje u budućnost”, rekao je Samardžić.
Novinari su rektora pitali znači li to da od Sveučilišta neće biti ništa ni ove jeseni.
“Bio sam uvjeren da će to biti 1. listopada 2018. Očekujem da se dogodi svaki dan. Moram reći da se čudim jer Hrvatski sabor je ozbiljna institucija i zakoni se moraju provoditi, a ne da čekamo četiri godine”, istaknuo je Samardžić.
O obrazovanju i zapošljavanju u Slavonskom Brodu bit će riječi i u srijedu, kada će na Sajmu obrtničkih i industrijskih zanimanja svoje programe i potrebe predstaviti srednje škole i poslodavci.