Trgovci imaju problema nabaviti dovoljne količine kvasca koji nestaje u rekordnom vremenu. Domaće proizvodnje nemamo, već sve dolazi iz uvoza. Francuska tvrtka Lesaffre početkom 2000-ih kupila je hrvatske tvornice kvasca, da bi preselila proizvodnju u Mađarsku i Poljsku.
Hrvatska uvozi kvasac
Hrvatska od 2018. nema proizvodnju kvasca, već se isključivo opskrbljuje iz uvoza. Još prije dvije godine Hrvatska je, prema podacima Državnog zavoda za statistiku, proizvodila oko tri tisuće i 600 tona pekarskog kvasca.
Dragan Munjiza, direktor trgovačkog lanca Lonia, potvrdio je kako je potražnja za kvascem i dalje snažna.
”Kupuje se dva do tri puta više nego u istom razdoblju lani. Trgovci su čak ograničili količine tako da na primjer možete kupiti do pet komada kvasca. Čim nešto ograničite i nečega nema, ljudi krenu stvarati zalihe”, rekao je za tportal Munjiza.
U Prigorju Brdovečkom kod Zaprešića, u kojem se nekad proizvodio kvasac, danas se roba samo prepakirava.
”Regionalni smo centar Lesaffrea, odavde idu proizvodi za maloprodaju u BiH, Crnu Goru, Sjevernu Makedoniju, Kosovo i Albaniju. Otkako je počelo širenje koronavirusa, organizirali smo rad u tri smjene jer je potražnja značajno povećana. Kvasac nam dolazi iz naših tvornica u Mađarskoj i Poljskoj. Uspijevamo imati stabilnu opskrbu tržišta”, izjavio je Martin Halusek, direktor Lesaffre Adriatica, čiji je di-go kvasac najpoznatiji i najtraženiji.
Samo za Hrvatsku u normalnim okolnostima plasiraju od 30 do 40 tona kvasca na godinu. Cijena u maloprodaji suhog di-go kvasca je oko 2,70 kuna.
Postavlja se pitanje je li ovo prilika da se obnovi domaća proizvodnja i bi li to bilo isplativo. Halusek smatra da to ne bi imalo smisla.
“Sirovina, melasa šećerne repe, nije problem jer imamo tri domaće šećerane. Ali mi smo premalo tržište. Da bi tvornica bila isplativa, morate imati tržište od 20 do 30 milijuna ljudi. Inače se ne možete nositi s troškovima. Trebaju se poštivati vrlo rigorozni zahtjevi za obradu otpadnih voda, a to je jako skupo. Posao ne bi bio isplativ”, objasnio je Halusek.
Pandemija koronavirusa ‘pogurala’ početak eksploatacije pijeska iz Drave kraj Osijeka
Počela je i eksploatacija pijeska na Dravi na području uzvodno od Osijeka kod Petrijevaca u blizini novog mosta autoceste Osijek – Beli Manastir, izvijestili su u subotu iz Osječko-baranjske županije.
Govoreći o početku radova na eksploataciji, Anušić kaže kako su Hrvatske vode počele s uklanjanjem nanosa pijeska za potrebe osiguravanja protočnosti korita Drave i to u količini od 460 tisuća kubičnih metara. Naglašava da će se pijesak moći koristiti za potrebe gradnje autoceste na Koridoru VC kao i za izvođenje radova na aglomeracijama na području županije.