Gradonačelnik grada Vukovara Ivan Penava zajedno s autorom spomenika, vukovarskim braniteljem, zatočenikom srpskih koncentracijskih logora, Dubravkom Duićem Dunjom, obišao je novopostavljeni spomenik posvećen žrtvama Ovčare te upalio svijeću u spomen na sve žrtve Domovinskog rata.
> Žalbeni sud u Beogradu uvjetno pustio na slobodu ratnog zločinca osuđenog za masakr na Ovčari
> Preminuo Danijel Rehak, predsjednik Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora
Spomenik „Ovčara“ izrađen je na inicijativu Danijela Rehaka, u sjećanje na više od 200 žrtava pogubljenih na Ovčari, a na njemu se nalaze četiri siluete čija su tijela izbušena mecima, kao i siluete dvaju poprsja zalivenih u beton s tragovima koje asociraju na otiske vojničkih čizama te smotuljak zahrđale žice.
„Ovaj spomenik opomena je na stratište nedaleko od ovoga mjesta, a siluete tijela izbušene mecima na njemu, sirov su i snažan podsjetnik na još siroviji i brutalniji događaj, na činjenicu koliko je bio trnovit put ka slobodnom Vukovaru i Hrvatskoj, ali i poruka da naše sjećanje na poginule i nestale hrvatske branitelje nikada neće iščeznuti”, istaknuo je Penava.
“Žalosna je činjenica da do danas, za zločin počinjen nad ljudima u čiji spomen je podignut ovaj spomenik, osim Haaškog tribunala, ni jedan hrvatski sud nije donio ni jednu presudu te da nitko od generalštaba JNA nije odgovarao. Za svu silu koja je napala Vukovar i Hrvatsku, njezine vlasti nisu smogle snage učiniti ni minimalan potez, stoga nisu dostojne ljudi kojima danas zahvaljujemo na slobodi i kojima se i same te vlasti klanjanju.“, naglasio je ovom prilikom gradonačelnik Ivan Penava, zahvaljujući autoru spomenika Dubravku Duiću te svima koji su radili na realizaciji projekta, na očuvanju sjećanja i vrijednosti Domovinskoga rata.
> Obitelji žrtava ratnog zločina na Ovčari nezadovoljne odštetom Srbije
> Gdje su kosti 61 žrtve iz jednog autobusa za Ovčaru?
Autor spomenika Dubravko Duić: “Uvijek mislimo na ljude ubijene na Ovčari”
Kako ističe autor spomenika, samo ime spomenika „Ovčara“ govori dovoljno.
„Na inicijativu mog prijatelja iz djetinjstva koji je nedavno preminuo, profesora Danijela Rehaka, i uz moju ideju, na realizaciji ovog projekta radili smo 3 godine. Iznimno sam ponosan što se dokazalo da mi Hrvati, kada se nešto treba odlučiti, budemo jedinstveni. Tako je bilo u ovom slučaju gdje sam prilikom izgradnje spomenika dobio podršku gradonačelnika Vukovara Ivana Penave i župana vukovarsko-srijemskog Damira Dekanića. Cilj nas logoraša bio je da za svoj 30. rođendan koji je bio 14. kolovoza, obiteljima ubijenih na Ovčari dokažemo da uvijek mislimo na ljude ubijene na Ovčari. Tih dana jako je tanka bila linija između života i smrti. Zbog toga mislim da je hrvatski narod dužan misliti na te ljude i njihove obitelji.“, istaknuo je Dubravko Duić te zahvale uputio Gradu Vukovaru i Vukovarsko-srijemskoj županiji, ali i suradnicima koji su radili na realizaciji spomenika.
PENAVA S OVČARE: ”Vrijednosti Domovinskog rata ne prepuštamo zaboravu već na njima gradimo Vukovar i Republiku Hrvatsku!” pic.twitter.com/deMzjT506U
Tekst se nastavlja ispod oglasa— Domovinski pokret (@DPHrvatska) August 20, 2022